پیشنهاد ظریف برای ترامپ: ما پروتکل الحاقی را تصویب می‌کنیم، شما تحریم‌ها را بردارید

رادیو فردا :گزارش‌ها از نیویورک حاکی است که وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه، ۲۷ تیرماه، در گفت‌وگو با عده‌‌ای از خبرنگاران غربی «پیشنهاد» تصویب پروتکل الحاقی و دائمی شدن آن را در قبال لغو تحریم‌های آمریکا مطرح کرده است.
 
اولین بار روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی این خبر را رسانه‌ای کرد، اما با گذشت چند ساعت هنوز هیچ مقام آمریکایی، به‌ویژه از طرف وزارت خارجه این کشور، به این «پیشنهاد» پاسخ نداده است.
 
از سوی دیگر در ایران نیز خبرگزاری‌ها، از جمله خبرگزاری فارس، از این خبر به عنوان «ادعای گاردین» یاد کرده‌اند.
 
جولین بورجر، خبرنگار روزنامه گاردین، در یک پیام توییتری می‌گوید که وزیر خارجه ایران در یک «میزگرد مطبوعاتی» در نیویورک این پیشنهاد را مطرح کرده است.
 
گرچه ایران هم‌‌اکنون «داوطلبانه» در حال اجرای پروتکل الحاقی است، تصویب آن در مجلس شورای اسلامی در زمان حاضر به معنای پذیرش «بازرسی‌های ارتقایافته و دائمی» از فعالیت‌های هسته‌ای است.
 
این اقدامی است که جمهوری اسلامی در قالب توافق اتمی موسوم به برجام پذیرفته است در سال ۲۰۲۳ یعنی چهار سال دیگر در ازای رفع تحریم‌ها به انجام برساند.
 
حال گزارش‌ها حاکی از آن است که محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است که اگر رئیس جمهور آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، ایران نیز دیگر چهار سال صبر نخواهد کرد.
 
به گزارش گاردین، آقای ظریف گفت: «اگر ترامپ بیشتر را در ازای بیشتر می‌خواهد، ما می‌توانیم پروتکل الحاقی را تصویب کنیم و او هم می‌تواند تحریم‌هایی را که گذاشته بردارد.»
 
خبرگزاری رویترز در واکنش به این پیشنهاد وزیر خارجه ایران، از دست‌کم دو مقام آمریکایی سخن می‌گوید که به نام‌شان اشاره نکرده، اما می‌گوید که به این پیشنهاد چندان روی خوش نشان نداده‌اند.
 
به گزارش رویترز، واکنش این دو مقام «بدبینانه» بوده است، به این معنا که ایران «سعی دارد اقدامی کوچک را بزرگ‌تر جلوه دهد» تا «از تحریم‌ها خلاص شود».
 
پروتکل الحاقی در چارچوب برجام قرار بود هشت سال پس از آغاز این توافق تصویب شود و راه را برای بازرسی‌های بیشتر و عمیق‌تر باز کند،‌ اما دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت‌ماه سال گذشته از این توافق خارج شد.
 
در همین زمینه رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه، ۲۷ تیرماه، تاکید کرد، ایالات متحده به دنبال دستیابی به توافق درازمدت با ایران به عنوان جانشین برجام است.
 
به گفته دونالد ترامپ، «با یک کشور نمی‌توانید قراردادی کوتاه‌مدت داشته باشید و به قراردادی صد ساله نیاز دارید. طی چند سال آنها در مسیر دستیابی به سلاح اتمی قرار خواهند داشت و این قابل قبول نیست.»
 
در همین روز جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در حساب توییتر خود نوشت: یکی از بدترین اشتباهات توافق با ایران... این است که به ایران اجازه داده شد که برنامه غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.
 
ایران که می‌گوید با ادامه تحریم‌های فزاینده ایالات متحده امکان برخورداری از منافع برجام را ندارد در گام نخست از کاهش تعهداتش در قالب برجام از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده‌ای که مجاز بود در اختیار داشته باشد، عبور کرد.
 
گام دوم ایران نیز افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد بود و گام سوم چنان که گفته شده افزایش بیشتر سطح غنی‌سازی خواهد بود.
 
با این حال ایران تاکید دارد که اگر دیگر طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل کنند، همه این موارد قابل بازگشت هستند.
 
مقام‌های آمریکایی به کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داده و تهران را به «باج‌گیری هسته‌ای» متهم کرده‌اند.
+7
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  ایناکه می گفتند تحریم ها هیچ تائثری ندارد پس چی شد اولین خواسته شان برداشت تحریم ها اعلام کردند؟؟ ممد خر خودتی ترامپ تاجر سرش کلاه نمیره فکر کردی با مردم ایران طرفی هی دروغ خوردشان بدهی
  2
  38
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  اقای ظریف تو و دولت که کاره ای نیستید اقای خامنه ای باید تمکین کند حتی در پشت شتر.دیگه این تو بمری از ان تو بمری ها نیست
  2
  35
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  یکی این احمق را از عمریگا برگرداند، این جماعت اسهال طلب ناموس حتی ناموس خود را به مذاکره می گذارند
  27
  13
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این دلقک حقه باز از روی معده صحبت میکند. انقدر دروغ گفته و کلک زده اند که طرف های امریکائی هم دست این ها را خوانده و این سیستم دیگر کاربرد ندارد. کار جمهوری اخوندی تمام هست و این ها دست و پا زدن های اخر هست
  1
  35
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یعنی ما قمبل قهرمانانه میکنیم، شما هم به ما کمک کنید که چند صباح دیگر ملت را سر کار بگذاریم.
  1
  41
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
  ۵۵
  saeed scotland - اِسکای اِسکاتلند، انگلستان
  پیشنهاد ظریف به آمریکا قول بدهید رژیم رو عوض نکنید دوتا . پُشتک قهرمانانه یه وارو هم اضافه میزنیم این دفعه
  1
  18
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  مثل اینکه تحریمها بد جوری داره اثر می کنه. چی شد ان کله گنده بازی سالهای گذشته تان
  0
  8
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  خفه
  0
  10
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  ملیجک ملا لطفا خفه خون
  1
  9
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  جمهوری اسلامی پوزیشنشونو عوض کردند گفتند از طرف دیگه هم آره
  2
  9
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  البته بگذریم. قیافه های رو به مرگشون دیدنی است.
  0
  7
  شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۴
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  میبینید تاریخ بشری که هی تکرار میشه٫ آمدن جواد ضعیف به امریکا منو یاده جنگ جهانی دوم میندازه که رودولف هس یکی از نزدیکانه هیتلر تنهایی با هواپیمایی خودشو میر سونه اسکاتلند تا باانکلیسیها ملاقات کنه تا شاید به طریقی بتونه سقوط آلمان را بعقب بندازه اما در نهایت اون چیزی شد که باید میشود.
  0
  2
  یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۸
  نظر شما چیست؟