دلار دوباره بالا رفت؛ بازار تحمل کاهش بیشتر قیمت‌ ارز را نداشت

یورونیوز : نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران پس از تجربه کف قیمتی ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی و در پی توقف عرضه ارز، بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت و یک ساعت پیش از پایان روز کاری چهارشنبه تا ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان صعود کرد.
 
در حالی که پس از چهار روز نزول مستمر قیمت دلار در بازار ارز ایران، نرخ فروش این ارز در پایان معاملات روز سه‌شنبه به ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده بود، همزمان با ادامه نزول قیمت فروش دلار در سامانه رسمی نظارت ارز(سِنا)، بهای دلار آمریکا در بازار آزاد تهران تا پیش از ظهر چهارشنبه تا ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان کاهش یافت.
 
ثبت این کف قیمت دلار آزاد که از روز ۶ بهمن ماه گذشته تاکنون بی‌سابقه بود پس از آن رخ داد که شبکه رسمی صرافی بانک‌ها که تحت نظر بانک مرکزی ایران قرار دارند، نرخ عرضه دلار را صبح چهارشنبه تا ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان کاهش دادند.
 
با کند شدن عرضه ارز توسط شبکه بانک مرکزی و رشد تقاضای دلار ۱۱ هزار تومانی، نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران از بعدازظهر چهارشنبه بار دیگر روند صعودی به خود گرفت و تا ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافت. البته همزمان نرخ فروش دلار در شبکه رسمی صرافی‌های بانک مرکزی نیز به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان صعود کرد.
 
بدین ترتیب در فاصله ۱۹ اردیبهشت ماه گذشته تا ۲۶ تیرماه جاری نرخ دلار با ۳ هزار و ۸۵۰ تومان افت از ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان فاصله گرفته و به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
 
برخی فعالان بازار ارز معتقدند، با توجه به متوسط قیمتی ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومانی معاملات سامانه نیما که توسط بانک مرکزی ایران به عرضه عمده ارز توسط تجار اختصاص یافته، هدف قیمتی کوتاه‌مدت بانک مرکزی تا پیش از راه اندازی بازار متشکل ارز، حفظ نرخ دلار در دامنه ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان است.
 
در چنین شرایطی قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز که بهای آن صبح روز چهارشنبه تا نزدیکی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تنزل کرده بود، در پایان داد و ستدهای این روز از مرز ۴ میلیون تومان گذشت.
+13
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  بازار تحملشو داشت بعضی از حـ... های دولتی و حکومتی تحملشو نداشتن
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
  ۵۰
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  بازار و ولش کنید یکی این قوچعلی و سعی کنه توی جعبه بالای شونه هاش با پاره سنگی و کلوخی حالیش کنه که زود جوگیر نشه با خبرهای جعلیه سیمای میلی . همچین گفت به کوری چشم که انگار دلار دوباره به هفت تومن میرسه . خیلی بده ادم در یکروز دو بار ضایع بشه .دگمه اسانسور دلار به ۳۰ هزار تومن زده شده حالا هی این اراذل و اوباش بازور طبقات مختلف نگهش دارن باز در میره چون نه عرضه شو دارن و نه قدرتشو.
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
  نظر شما چیست؟