یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران توقیف شد

رادیو فردا: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران روز پنج‌شنبه، ۲۷ تیرماه، از «توقیف یک شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق» در جنوب جزیره لارک در خلیج فارس خبر داد.
 
نیروی دریایی سپاه در بیانیه خود زمان توقیف این شناور را روز یک‌شنبه هفته جاری ذکر کرده و گفته است: «پس از اطمینان از حمل قاچاق سوخت» توسط این کشتی که «با ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی از لنج‌های ایرانی به کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر بود»، مأموران سپاه آن را «در اقدامی غافلگیرکننده» در جنوب جزیره لارک توقیف کرده‌اند.
 
بیانیه سپاه همچنین بدون ذکر جزئیات «ادعای رسانه‌های غربی مبنی بر توقیف هر گونه شناور دیگر توسط ایران در روزهای اخیر» را تکذیب کرده است.

رسانه‌های بین‌المللی، از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز سه‌شنبه از قول یک مقام آمریکایی گزارش داده بودند که آمریکا مظنون است ایران نفتکش «ام‌تی ریاح» را توقیف کرده باشد، چرا که این نفتکش در یک پایگاه متعلق به سپاه در جزیره قشم است.
 
با این حال ساعتی پس از انتشار این گزارش‌ها عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، تایید کرد که «نفتکش ناپدیدشده» «دچار نقص فنی شده بود» و برای تعمیرات به سمت «آب‌های ایران» هدایت شده است.
 
یک میلیون لیتر معادل شش هزار بشکه است.

طبق این بیانیه، شناور مذکور «ظرفیت حمل دو میلیون لیتر سوخت را دارد و با ۱۲ خدمه خارجی در حال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی از لنج‌های ایرانی به کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر بود».
 
اما این بیانیه حاوی یک بخش مهم دیگر نیز هست:‌ سپاه «ادعای رسانه‌های غربی مبنی بر توقیف کشتی دیگری در روزهای اخیر» را نیز تکذیب کرده است.
 
در این بیانیه درباره این خبر از رسانه‌های خارجی توضیح دیگری نیامده است، اما به نظر می‌رسد این بخش از بیانیه اشاره به نفتکشی داشته باشد که روز سه‌شنبه خبر توقیف آن از سوی ایران تکذیب شد.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه، ۲۵ تیرماه، از قول یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده مظنون است ایران این نفتکش را توقیف کرده باشد، چرا که این نفتکش در یک پایگاه متعلق به سپاه در جزیره قشم است.
 
با این حال ساعتی بعد سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی توضیح داد که این نفتکش دچار نقص فنی شده بود و برای تعمیرات به سمت «آب‌های ایران» هدایت شده است.
 
دولت جبل‌الطارق که زیر نظر بریتانیا اداره می‌شود روز ۱۳ تیر در بیانیه‌ای رسمی از توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱» در آب‌های خود خبر داد.
 
جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود و در توقیف ابرنفتکش نیروی دریایی بریتانیا نیز مشارکت داشت.
 
در این مدت چند مقام جمهوری اسلامی خواستار مقابله به مثل با بریتانیا شده‌اند، از جمله آیت‌الله خامنه‌ای که روز سه‌شنبه در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق هشدار داد که این اقدام «بی‌جواب نمی‌ماند».
 
آیت‌الله علی خامنه‌ای روز سه‌شنبه، ۲۵ تیر، در دیدار با تعدادی از امامان جمعه گفت: «انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.»

در همین زمینه یک نماینده مجلس ایران نزدیک به سپاه پاسداران تنها ساعاتی پیش از بیانیه این نهاد نظامی در یک پیام توییتری گفته بود: «منتظریم تا اگر دیپلمات‌ها نتوانستند کاری کنند... اقدام مقابله به مثل را بیش از آنچه که انگلیسی‌ها فکر می‌کنند، انجام دهیم.»
+20
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  omid2944 - برلین، آلمان
  جالبه که سپاه که خودش سر دسته قاچاقچی هاست این کشتی‌ رو دزدیده و میگه سوخت قاچاق داره :))))))
  7
  20
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  خوش ان دزدی که از دزد بز بدزدد، سپاه کشتی سوخت قاچاق غافلگیر میکنه,حتی فسیل السلام جنتی از این چرندها تعریف نمیکنه
  3
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران
  درود بر نیروهای مسلح
  19
  6
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  سوخت قاچاق؟مگر اروپا هم تحریمه؟نکنه داشت میرفت سوریه؟آن که دست خودتان است احتمالن داشت میرفت امارات عربی؟ خب آنها که خودشان صادر می کنند بابا یک حرفی و برنامه ای طرح ریزی کنید که مرغ پخته هم خندش نگیره اینا قاطی کردن و اصلن نمیدونن کشورها در کدام موقعیت جغرافیایی هستند اسمال دیگه
  0
  1
  جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۴
  نظر شما چیست؟