احمد جنتی ۹۳ ساله برای یک سال دیگر دبیر شورای نگهبان شد

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری است بی بی سی :احمد جنتی، سیاستمدار ۹۳ ساله جمهوری اسلامی ایران برای دوره یک ساله دیگر به عنوان دبیر شورای نگهبان انتخاب شده است.
 
آقای جنتی از دوره اول شورای نگهبان که در سال ۱۳۵۹ تشکیل شد عضو این شورا بوده و از سال ۱۳۷۱ هم به طور مداوم به عنوان دبیر این شورا انتخاب شده است.
 
انتخاب مجدد آقای جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان یک روز پس از انتخاب سه حقوقدان جدید این شورا توسط مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد. محمد دهقان، محمدحسین صادقی مقدم و هادی طحان نظیف سه عضو جدید این شورا هستند که به مدت شش سال برای این سمت انتخاب شده‌اند.
 
یکی از حقوقدانان پیشین شورای نگهبان که به مجلس معرفی نشده گفته است که احمد جنتی دیدگاه او و دو عضو پیشین را در شورا "نمی‌پسندیده" است. مطابق قانون، رئیس قوه قضائیه باید بدون دخالت دیگر نهادها، حقوقدان نامزدی عضویت در شورای نگهبان را به مجلس معرفی کند.
 
به جز انتخاب سه حقوقدان جدید، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هم در هفته جاری در سه حکم جداگانه، محمد یزدی و صادق لاریجانی را به عنوان فقهای شورای نگهبان ابقا کرد و علیرضا اعرافی را به عضویت این شورا درآورد.
 
در جریان رای‌گیری امروز در شورای نگهبان برای تعیین هیات رئیسه این شورا، عباسعلی کدخدایی به مدت یک سال دیگر به عنوان قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شد.
 
آقای کدخدایی چهره سیاسی بسیار نزدیکی به احمد جنتی است و با حکم او رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری است که ریاست آن را آقای جنتی در اختیار دارد.
 
شورای نگهبان به جز قدرت تایید یا رد مصوبه‌های مجلس، صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را بررسی و نامزدهای مجاز برای این انتخابات را تعیین می‌کند. چهره‌های طرفدار دمکراسی این شورا را مانعی برای انتخابات آزاد و سدی در راه قانونگذاری بدون دخالت اغراض سیاسی می‌دانند.
 
بیشترین انتقادها به شورای نگهبان دخالت دیدگاه‌های سیاسی اعضای این شورا خصوصا فقهای آن در تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است.
 
نبود مرجعی برای رسیدگی به شکایت از شورای نگهبان، پاسخگو نبودن این شورا و حمایت رهبر ایران، شورای نگهبان را که قرار بوده نقشی نظارتی داشته باشد به یکی از نهاد های تعیین کننده قدرت در ایران تبدیل کرده است.
+5
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  انتخابت مبارک جوون . درست که زندگی کنی، 93 سال تازه اول چلچلیه
  37
  6
  ‌چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  میگن جنتی یک جوک تعریف کرده بود برای عیسی مسیح که مسیح غش غش خندیده بود و گفته بود خدا نکشتت جنتی!
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  مملکت را دادیم دست ادمی که بلد نیست بگه دمنشنامه ددمسشنام دمسشسمنامه چی بود یکی کمک کنه خیلی سخته خداییش من نمیتونم بگم میخواهید این با 93 سال سن بگه
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ۹۳ ساله چیه، این تازه ازدواج کرده بید شاه داماد،این تازه نگران است ۴۰ سال اینده است ،چون میگه در انزمان ممکنه ایشون نتوانند مثل امروز به خامنه ای و ملت ایران خدمت کنند.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. رفیاین چلغوز السلام یه وقتهایی صداهایی ازش خارج میشه،کسی نمیدونه از کودم سوراخ ان صداها میان بیرون،ولی همین اصوات مایه الهام صدا و سیمای اخوندی میشه اسمش را بیانات ماوراءالطبیعی این چلغوز میگذارند و مملکت را طبق صداهای خارج شده از مداخل این اداره میکنند.این زمانی هم هنوز زنده بود نمیتونست به زبان ادمیزاد حرف بزنه،چه برسه به الان
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این و هنری کیسینجر با هم شرط بندی کردند عین شطرنج بلیتس، هر کی زودتر عقربه اش بیفته بازندست!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  نظر شما چیست؟