روستای «ایستا» در طالقان ، مرموزترین روستای ایران که زمان در آن متوقف شده

روزیاتو:«ما عجیب نیستیم. ما که تغییری نکرده‌ایم، شما تغییر کرده‌اید. زندگی از قدیم و ندیم همین‌جور بوده، شما عوض شدید و حالا ما را قبول ندارید. درسته؟» اینها را پیرمردی از اهالی روستای «ایستا» می‌گوید.
 
روستای ایستا یا روستایی که بعضی‌ها نامش را گذاشتند «توقف» و ساکنانش را «اهل توقف» می‌نامند، در شهرستان طالقان از توابع استان البرز قرار دارد.
 
توقف برای این است که اینجا زمان از حرکت ایستاده. هیچ اثری از زندگی مدرن و تکنولوژی در این روستا به چشم نمی‌خورد و مردم آن به ابتدایی‌ترین روش ممکن زندگی می‌کنند؛ آن هم در قرن ۲۱، زمانی که بشر بدنبال کشف حیات در مریخ و مهاجرت به سیاره‌ای دیگر در کهکشان است!
 
اهالی روستا خود را منتظران ظهور می‌دانند و از همه مظاهر تکنولوژی خلق‌شده پس از دوران مشروطه گریزانند، چراکه اعتقاد دارند با همراهی با مظاهر مدرنیسم در تغییر نظام آفرینش شریک شده و کافر محسوب می‌شوند.
 
برخی مردم به آنها می‌گویند انتظاریون یا آخرالزمانی‌ها. مردم طالقان هم نام «فانوس‌آباد» را برای روستا انتخاب کرده‌اند زیرا این مردم تارک دنیا شب‌ها در خانه‌های خود از فانوس برای روشنایی استفاده می‌کنند.
 
در روستایی که استفاده از هر تکنولوژی حرام است و آدم‌ها شناسنامه گرفتن را حرام می‌دانند و حتی خانه‌ها و زمین‌هایشان سند ندارد، چون حرام است، بعضی «ضرورت‌ها» تدریجا تغییراتی در زندگی‌شان ایجاد کرده، مثلا این‌که در کمال شگفتی یک وانت نیسان آبی خریده‌اند: «تا ٥‌سال پیش ماشین نداشتیم، اسب و گاری داشتیم الان دیگر شلوغ شده و نمی‌شود با اسب تا طالقان و در خیابان تردد کرد. به‌ناچار و به جبر از صنعت و ابزار جدید استفاده می‌کنیم. «ضرورتا» یک نیسان خریدیم که مال همه اعضای روستاست تا بخشی از وسایل و بار‌ها را در مواقع «ضروری» جابه‌جا کند. دیدیم چاره نیست، فقط برای «ضرورت» از ماشین استفاده می‌کنیم.»
 
زندگی اهالی این روستا به قدری عجیب و مرموز است که نمی‌توان بدرستی آن را درک کرد. آنها مجموعا ۹ خانوار هستند و جمعیتشان حدود ۴۰ نفر است. آنها با غریبه‌ها میانه‌ای ندارند. نه این‌که سر جنگ داشته باشند اما زندگی بی‌آزارشان در این گوشه پرت، ساده‌تر و ساکت‌تر است. همه آنها تبریزی هستند. خانه‌های هر کدامشان حدود هزارمتری می‌شود. همه زمین‌های این‌جا هم مال خودشان است.
 
ساکنان روستای ایستا ثروتمندند، خیلی بیش از آنچه به نظر می‌رسد. همه آنها از زمین‌داران بزرگ و ملاکان سرشناس تبریزند که حالا هم عواید همان زمین‌ها و املاک است که به زندگی‌شان سرازیر می‌شود. ساکنانی که خودشان زمانی از تجار بزرگ تبریز بودند و هنوز هم «شناسِ» مردم تبریز هستند، آن‌قدر که برای معامله‌های بدون سند و شناسنامه دغدغه‌ای ندارند.
اهالی روستای ایستا هیچ‌چیز آماده‌ای استفاده نمی‌کنند. تا جایی که مقدور است ملزومات زندگی‌شان را خودشان تولید می‌کنند و اگر امکان آن مهیا نباشد، به ناچار از بیرون آن را تهیه می‌کنند. به طور مثال، ممکن است پارچه را از بیرون خریداری کنند.
 
هر کسی خودش به بچه‌ها خواندن و نوشتن یاد می‌دهد. بچه‌ها مدرسه نمی‌روند؛ سوادشان در حد خواندن و نوشتن و آشنایی با کتاب و اصول است. کتاب یعنی قرآن‌کریم و اصول هم حدود و موازین شرعی، واجبات و محرمات است. در مجموع ١٨ تا ٢٠ جلد کتاب در روستا موجود است که رساله علمیه میرزاصادق مجتهدتبریزی و کتاب خطی سیدحسین نجفی‌طباطبایی از آن جمله است و می‌گویند نسخه دست‌نویس دو رساله مشروطیت هم در اختیار آنهاست.
 
اهالی توقف طبق موازین شرعی شیعیان دختران‌شان را به خانه بخت می‌فرستند. ازدواج‌ها در خودشان صورت می‌گیرد. تاکنون نشده پسری دختر از بیرون بگیرد. نه آن دختر می‌تواند بیاید این‌جا زندگی کند، نه پسر آنها می‌تواند با دختری از بیرون زندگی کند.
 
گفت‌وگو با زنان نامحرم برای همه مردان روستا یک خط قرمز پر رنگ است. وقتی در این رابطه از آنها بپرسید در پاسخ می‌گویند: «با نامحرم حرف بزنیم که چه؟»
روستای ایستا برق و آب لوله‌کشی ندارد و آنها برای حمام کردن، آب را با چوب گرم و برای حمام استفاده می‌کنند.
 
اهالی توقف شب‌ها پای تلویزیون نمی‌نشینند و به شب‌نشینی هم اعتقادی ندارند.
 
عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان معنا و مفهومی ندارد.
 
آنها شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی‌آیند. هیچ گونه خدمات دولتی را دریافت نمی‌کنند.
 
به زیارت امامان شیعه نمی‌روند زیرا استفاده از وسایل نقلیه امروزی را جایز نمی‌دانند. آنها خود را مستطیع نمی‌دانند و به حج نمی روند زیرا عزیمت به حج به آن شکلی که می‌خواهند برایشان موانعی همانند گذر از مرز را در پی دارد.
 
آنها خودشان آهنگری و نجاری دارند.
 
غذای آخرالزمانی‌ها، محلی و طبیعی است و مطابق حلال و حرام فقه شیعه تهیه می‌شود. خوراکی را که چگونگی تولیدش را ندانند، مصرف نمی‌کنند و از تناول گندم و میوه‌هایی که با کود شیمیایی و سموم دفع آفات به عمل آمده باشد، به شدت پرهیز می‌کنند.
 
آنها از لبنیات تولیدی خودشان استفاده می‌کنند. گوشت کم می‌خورند آن هم از گوشت حیوانات نر حلال گوشت.
عکس تزئینی است. مردان در روستای ایستا علاوه بر شلوار نخی یا پشمی دست باف، پیراهن بلندی بر تن می‌کنند که تا زانو را می‌پوشاند و اغلب کلاهی پشمینه بر سر دارند.
 
آن‌ها از مردم فاصله می‌گیرند و کمتر کسی را به خانه خود راه می‌دهند.
 
ایستا؛ مرموزترین روستای ایران جایی‌است که مردمش هیچ گونه امکانات دنیای جدید را نمی‌پذیرند و بدون آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و … زندگی می‌کنند.
 
اهالی روستای ایستا تأکید می‌کنند که سبب اصلی پرهیزشان از زندگی امروزی به جهت تشابه آن به زندگی کفار و بدعت بودن آن‌ها است. به‌طور مثال تزریق خون را به کسی که برای ادامه زندگی به آن نیازمند است به سبب بدعت روا نمی‌دانند برخلاف نهی اکثر فقهای معاصر و دلیل خود را بر این امر بی برکت بودن زندگی با این شیوه را عنوان می‌کنند.
 
زنان این روستا هرگز از آن خارج نمی‌شوند، با هیزم غذا می‌پزند، خانه‌دار هستند و معمولا ۲ تا ۳ فرزند دارند.
+32
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  چیزی عجیبی‌ نیست. در هر دینی خل افراطی زیاد است.من مانده ولی‌ .این‌ها چقدر شباهت .به مورمن‌ها آمریکا دارند؟ پرسش ریاضی‌؟ مورمن‌ها ۱۰۰۰ سال قبل از مسلمان‌ها بودند. کی‌ از چه کسی‌ کپی کرد؟ یک رسول داشیم. استاد تقلب. هرچی‌ از یهودی‌ها و مسیحی‌‌ها دید. یک کمی‌ چاقش کرد .و به اسم خود چاپ کرد.ولی‌ یک مورمن چگونه سر از این جا در آورد؟ دوباره یک خبر نگار .یک چیزی تو اینترنت راجع به مورمن خواند. و وصل کرد .به این روستا؟ اصلا چنین چیزی در ایران امکان دارد.؟ آخوند‌ها تا به امروز ۱۰ بار با بلدوزر نابود می‌‌کردند نمی‌‌دانم. زمانی‌ که خواندم. فکر کردم راجع به مورمون‌ها آمریکا است
  14
  49
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  از کتابهایی که میخونن مشخصه که چه مردم از مغز تعطیلی هستن
  10
  61
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  یک روستا و قوانینی در حد روستا و قوانین مردم خشکمقدس مورمون در آمریکا و مردم جنگلی آمازون برزیلی! آیا از آنان بعنوان فرزند راستین روستا نام برد، باید از جنتی پرسش نمود و من!
  13
  26
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  دوستان عزیز، قصدم تعریف از خودم کردن نیست. سرچشمه من از این روستا منشاء میگیره.
  71
  22
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  ۳۳
  ارشک110 - مشد، ایران

  خدا شفا بده. همیشه پای یه آخوند در هر گندی و هر نکبدی دیده میشه .یعنی چه درمانگاه ندارند؟!
  5
  47
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
  ۳۳
  ارشک110 - مشد، ایران

  خدا شفا بده. همیشه پای یه آخوند در هر گندی و هر نکبدی دیده میشه .یعنی چه درمانگاه ندارند؟!
  6
  28
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  اسم روستای "ایستاده" مناسبتر و شایسته تر از نام روستای ایستا.
  10
  22
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  محل تولد جنتی است
  6
  37
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  این هم یک نوع دیگر از ابداعاتی است که نامش را دین گذاشته اند و منتظر چیزی هستند که در فکر خودشان است و لابد مانند خیلی ها قضاوتشان با خودشیفتگی همراه است آنچه که انجام میدهند خوردن و خوابیدن و گذراندن ایام است و انتظار میکشند تا کسی بیاید و آنها را به بهشت ببرد آیا پدران و مادرانشان که از دنیا رفته اند قبل از مرگ به هدفشان رسیدند؟ که حالا اینها راه آنها را ادامه میدهند؟
  4
  34
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  تو همین آلمان در استان باواریا، یکی از استانهای پیشرفته و ثروتمند هم هنوز بعحضی خشکه مقدسها هستند که اینجور زندگی میکنند، چندی پیش دولت مجبور شد پلیس تو یکی از همین روستاها برای نجات بچه هایی که به قصد تنبیه در زیرزمین زندان شده بودند فرستاد، حماقت مرز نداره و تنها در مملکت اخوند زده ایران دیده نمیشه، برید پاکستان استانهای سند یا پنجاب سری به روستاهای انجا بزنید ،ملت هنوز در عصر پارینه سنگی زندگی میکنند، با ارواح خبیثه و جادوی جنبل زندگی میکنند و بخواهی با انها حرف بزنی میگن تو درس دنیایی خوندی، حرف زدن باتو حرام است
  5
  33
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  اینها جا مانده از عهد حجر هستند و آن پیشوای بیشرفشان خوب توانسته از انسان حیوان بسازد.آیا شما هم فکرمیکنید این هم کار انگلیسیهاست؟
  5
  27
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. فاطمه زهرا ایست آبادی، شما که شناسنامه نداشتی چطور پاسپورت گرفتی اومدی تو اینتر نت؟
  6
  57
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. کاملا درست میگند که حرف زدن با شماها حرام است، بخاطر همین است که من با شماها اینجا زیاد سر و کله و یکه بدو نمیکنیم. ما چیزهایی میدانیم از جمله رویای صادقانه که اصلا در کلاس شماها یافت نمیشود.
  25
  6
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. بعضی از ماها رو کلاسهای دنیوی فرستادن که بتوانیم از آرمانهای بحقمان در مقابل افرادی همانند خودت دفاع کنیم.
  29
  7
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  زنها را به روستا راه نمیدن یعنی بیمار روانی هستند بیچاره ها
  2
  22
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  ۳۹
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  یادم میاد یکی دو سالی از انقلاب میگذشت که امدادگران در استان هرمزگان به یک روستای دور افتاده رسیدندکه مردم این محل جلوی ماشین های انها علف ریختند.
  4
  16
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::senator x - تهران، ایران::]. چون پای آخوند دوره مشروطه درمیانه بعید نیست
  2
  16
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  دختره نوشته بود یاحسین ۴۷۹۰لایک خورده بود بعد خود امام حسین به زور ۷۲نفر جمع کرده بود عجب ملتی هستیم حالا حکایت این روستایی هست که منتظر هستن
  2
  14
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن
  این اخوندها و کلا تعلیم دهندگان دینی از هر دین بزرگترین تاجران تاریخند انها کالایی را که میفروشن که هیچکس ان را ندیده و زمان تحویلش هم نیز درون قبر و بعد از مرگ شماست و مالیات هم نمیدهند این رو میگن تجارت پر سود
  2
  10
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  درحکومت سوسماران عرعری فقطاین گروه خلو چل کم بود۰ به سلامتی تکمیل شد
  3
  7
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  درود به کسیکه بتونه تحمل چنین جایی را برای زندگی داشته باشه.
  4
  1
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. با درود بر شما. اتفاقا خیلی هم جای باصفایی هست. آب و هوای تمیز و بدون صوتهای گوشخراش شهری. روزها صدای بلبل، قناری، کبک و سار. شبهاش عوعوی سگها و زوزه شغال. در ضمن غذاهاش هم همه ارگانیک.
  5
  2
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۱
  نظر شما چیست؟