البرادعی: آنهایی که من قبلا بهشان می‌گفتم دیوانه،از امکانات نظامی صحبت می‌کنند و دنبال رویارویی می‌گردند

بی بی سی :محمد البرادعی مدیر کل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید سیاست آمریکا در قابل ایران "فاقد عقلانیت و مبنای حقوقی است و خلاف عقل سلیم."
 
آقای برادعی که در کنار هانس بلیکس هدایت بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل در عراق را به عهده داشت به بی‌بی‌سی گفت اوضاع کنونی برای او یادآور روزهای پیش از جنگ عراق است:
 
"آنهایی که من قبلا بهشان می‌گفتم دیوانه، دارند برای رویارویی تلاش می کنند، از امکانات نظامی صحبت می‌کنند و دنبال راه رویارویی و خشونت می‌گردند."
 
"اگر هدف آنها این است که وارد جنگ شوند، پس دارند کارشان را عالی انجام می‌دهند."
 
"به نظر من مشکل اصلی کنار کشیدن آمریکا از توافق هسته‌ای است، توافقی که صد در صد جواب داده، تمام دنیا سر آن توافق دارد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صد در صد آن را تایید کرده و ناگهان آنها می گویند ما می خواهیم از توافق خارج شویم و حداکثر فشار را اعمال کنیم."
 
"به نظر من آنها از شیوه القای حس غرق شدن (waterboarding) برای ایران استفاده می کنند و بعد به به ایران می گویند بیایید بدون پیش شرط مذاکره کنیم. کدام کشوری در دنیا ممکن است در چنین شرایط تحقیرآمیزی همکاری یا مذاکره کند؟"
 
آقای برادعی از ١٩٩٧ تا ٢٠٠٩ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و در آن زمان بهانه آمریکا را برای حمله به عراق-اینکه عراق سلاح کشتار جمعی دارد- زیر سوال برد. در نهایت هم هیج سلاح کشتار جمعی در عراق یافت نشد.
 
او در پاسخ به این سوال که آمریکا و بریتانیا ایران را متهم می‌کنند که کشتی‌های تجاری را در خلیج فارس تهدید می‌کند، گفت:
 
"راستش اینها اقدامات بچه‌گانه‌ای هستند. یک واکنش نمادین است از طرف کشوری که در حال حاضر به دلیل تحریم‌های سهمگین آمریکا نمی تواند دارو وارد کند. به نظر من این فریاد کمک است. آنچه به نظر من مردم باید متوجه شوند این است ایران فاصله زیادی تا سلاح هسته ای دارد و به هیچ وجه تهدیدی قریب الوقوع نیست. اگر آنها کشتی ها را تهدید می‌کنند صد در صد کار اشتباهی است اما آنها زیر فشار زیادی هستند، مردم به غذا و دارو دسترسی ندارند، آنها درخواست کمک دارند اما هیچ کس دست کمک به سوی آنها دراز نمی کند. اروپایی ها هم کاری نمی‌کنند. راستش این فرصتی برای بریتانیایی‌ها است که نشان دهند پای ارزش‌های خود می‌ایستند و فقط نماینده آمریکا نیستند."
 
"اروپایی‌ها اگر بتوانند سر سامانی به کارشان بدهند باید به آمریکا بگویند دیگر کافی است. این سیاست خلاف منافع، منطق و قانون ما است و شما باید تغییر عقیده بدهید. من نمی دانم چرا اروپایی‌ها همیشه به ساز آمریکا می‌رقصند حتی اگر خلاف منافع خودشان باشد و این درست نیست."
 
آقای برادعی گفت بازرسان هسته‌ای آژانس با "مخفی‌کاری و تقلب" ایران مواجه شده‌اند اما "تنها راه نشستن دور میز مذاکره است و فهمیدن اینکه مشکلات چیست و فهمیدن ناامنی های طرف دیگر. ایران ناامنی های زیادی دارد، وقتی آنها را محور شرارت می‌خوانید معلوم است که آن کشور احساس راحتی نمی‌کند. وقتی حداکثر فشار را اعمال می کنید آن کشور تسلیم می‌شود و می‌گوید خیلی ممنون؟"
 
آقای برادعی همچنین گفت اینکه حکومت ایران چه حکومتی است یا اینکه اقداماتش و برنامه موشکی‌اش سبب بی‌ثباتی در منطقه می‌شود، ربطی به توافق هسته‌ای ندارد، "مسئله این است که چه می‌خواهید. اگر می‌خواهید ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد توافق هسته‌ای برای این کار بی‌نقص است و حداقل ده سال تضمین می‌کند که ایران دست به فعالیت هسته‌ای نمی‌زند. اما سیاست فعلی شبیه گاوی است در چینی‌فروشی که همه چیز را کاملا نابود می‌کند و بعد نمی‌شود گفت بیایید بنشینیم گفتگو کنیم. این جواب نمی‌دهد. این بن‌بست است."
رئیس دفتر سابق بولتون: محافظت از کشتیرانی در خلیج فارس بهترین راه حل در قبال تهدیدهای ایران
در همین حال فردریک فلایتس رئیس اندیشکده "مرکز سیاست‌های امنیتی" که مدتی هم رئیس دفتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ بوده به بی‌بی‌سی گفت محافظت چند جانبه بین‌المللی از کشتیرانی در خلیج فارس در قبال تهدیدهای ایران بهترین راه حل برای جلوگیری از جنگ است:
 
"پرزیدنت ترامپ نمی‌خواهد جنگ را با ایران شروع کند و راه حل صلح آمیز را ترجیح می‌دهد. او نمی‌خواهد یک جانبه عمل کند و به نظر من اقدام چندجانبه برای محافظت از کشتیرانی در خلیج فارس بهترین راه حل است، هم آمریکا یک جانبه عمل نکرده هم اعتبار بیشتری دارد."
 
آقای فلایتس گفت بریتانیا هم باید به آمریکا ملحق شود چون "تحریکات ایران می‌تواند منجر به جنگ شود اما یک نیروی چند ملیتی می‌تواند مانع آن شود."
 
"ایران از عدم حضور نظامی در خلیج فارس بهره برداری کرده اما حضور قویتر نظامی باعث می‌شود ایران برای اینکه با قایق‌های توپدار کوچک کشتی ها را تهدید کند دوباره فکر کند. این اقدام باعث ثبات می‌شود نه رویارویی."
 
آقای فلایتس احتمال اینکه جنگ تصادفی شروع شود را منتفی ندانست و گفت: "من فکر می‌کنم ایران هم جنگ نمی‌خواهد. امیدوارم کشورهای اروپایی و روسیه رهبران ایران را زیر فشار بگذارند تا از تحریکات نظامی دست بردارند و نوعی گفتگو را برای کاهش تنش شروع کنند."
 
او گفت بسیاری کشورها به ایران می‌گویند شما از واکنش دونالد ترامپ به سرنگونی پهپاد آمریکا "قسر در رفتید اما باید روشتان را عوض کنید."
+28
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  البرادعی که چیزی نمی فهمد! این سبک مغزان ایران ستیز می فهمند!
  81
  10
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰
  ۷۱
  hassan5 - تهران، ایران
  بعد از چهل سال بنظر میرسد که انگلیس دیگر نظام اسلامی را(اخوند را) نمیخواهد
  4
  23
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۸
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  البرادعی، برای نوشتن این نظرم مجبور شدم به گزارش قبلی یک سرک بکشم که اسم آن بابای "روشنفکر" چیست که فرزندان او داغ دل ج. اسلامی را تا دم مرگ یدک می کشند!؟ پس، ادای آن دسته از روشنفکرهایی چون عباس امیر انتظام را در نیار و سنگ ج. ا. را به سینه نزن که قوم بنی اسی جلوی راه او را نگیرد از کشور اسرائیل وارد مصر شده و پدر توی روشنفکر را در میآورند! گناهی هم نداری که از روی خرد و روشنفکری چنین برهانی داری و این اشتباه را ما و امیرانتظام ها را مرتکب شدیم و باور کن، هر که دشمنش را دست کم بگیرد، شکست خورده و چه جالب در گزارشی که دیروز خواندم از گفته یکی از کله گنده های سپاه، که دم از قابلیت اداره جهان صحبت میکرد و و و. پس پا شو و برو پابوس قوم بنی اسی که جلوی این اژدهای بی پدر و مادر ایستاده که فعلا پایش به مصر نمی رسد! شیر فهم شدی!؟ یا تو هم مثل افرادی هستی که بعد از دست دادن و یا بعد از چندین سال دوزاری ت می افته!؟ یک نگاه به امیرانتظام، بنی صدر بیافکن! همه یا کشته شدند و یا سر از زندان و کشور بیگانه در آوردند! همین نوری زادها و قطب زاده ها و امروزه چند عدد "روشنفکر "
  14
  10
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۴
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  مخالف پهلوانم و حمله قوم بنی اسی به ایران میباشند! روشنفکرهای بی تجربه ایی که همانند فیزیکدانی که "فقط" درجه دکتری خود را از دانشگاه کسب کرده و هیچ "تجربه" عملی و کاربردی ندارد = حساب بازار با خانه گوناگون میباشد! همین روشنفکرهای دوزاری هم الان شعار رضا شاه روحت شاد سر میدهند، بی حیاها!
  22
  1
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۸
  نظر شما چیست؟