فرزندان عباس امیر انتظام از جمهوری اسلامی به دادگاهی در واشنگتن شکایت کردند

عباس امیرانتظام از ماموریت دیپلماتیک در استکهلم به تهران فراخوانده شد تا محاکمه شود بی بی سی :فرزندان عباس امیرانتظام در آمریکا از جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا بر چند فقره اتهام از جمله حبس غیرقانونی، شکنجه و ایجاد شرایطی که موجب مرگ پدرشان شد به دادگاه شکایت کرده اند.
 
دادخواست این دعوی در نخستین سالگرد فوت آقای امیرانتظام در یک دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، مطرح شده است. اردشیر و انوشیروان امیرانتظام و الهام انتظام برویر در زمان دستگیری پدرشان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، ۲، ۶ و ۹ ساله بودند.
عباس امیرانتظام پس از انقلاب ۱۳۵۷، معاون مهدی بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت و سپس به سفارت ایران در سوئد و کشورهای اسکاندیناوی منصوب شد. او در سال ۱۳۵۸ پس از فراخوانده شدن به ایران و بازداشت، با اتهاماتی نظیر توطئه برای انحلال مجلس خبرگان، مخالفت با نظام ولایت فقیه، فراری دادن سران حکومت شاه و ارائه اطلاعات سری به آمریکا مواجه شد. پس از ۱۷ جلسه دادگاه، آقای امیرانتظام ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم و در نهایت ۳۶ سال از عمر خود را در زندان بسر برد.
جلسه محاکمه عباس امیرانتظام در دادگاه انقلاب علی هریسچی، وکیل دادگستری در واشنگتن که وکالت فرزندان آقای انتظام را در این پرونده برعهده دارد با صدور بیانیه ای اعلام کرده است: «هر سه فرزند آقای امیرانتظام در خردسالی از سوئد به آمریکا مهاجرت کردند. آنها از سال ۱۳۵۹تا سال ۱۳۷۵ با پدر خود هیچ تماسی نداشتند و هیچ صحبتی نکرده بودند و از نعمت پدر محروم بوده اند. در این مدت بارها به خاطر شایعات اعدام آقای امیرانتظام در غم از دست دادن پدر خود روزهای سختی را گذراندند.»
 
او می افزاید: «خانواده امیرانتظام بابت ظلمی ۴۰ ساله به آقای امیرانتظام و خانواده او از بانیان این ظلم در دادگاه آمریکا شکایت کرده اند تا حقانیت پدر خود را در تاریخ به ثبت برسانند.»
 
در دادخواست خانواده انتظام آمده است: «او سالها اجازه پوشیدن کفش نداشت و فرزندانش حق ملاقات با وی را نداشتند.» در این سند همچنین آمده است که زندانبان ها یک روز آقای امیرانتظام و دو هم بند وی - رضا علیجانی و تقی رحمانی - را به عقب الاغ بستند و با گردش در خیابان در ملاعام تحقیر کردند.
 
عباس امیرانتظام در ۲۱ تیر ۱۳۹۷ (۱۲ ژوئیه ۲۰۱۸) در سن ۸۶ سالگی درگذشت. از عباس امیرانتظام به عنوان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی در جمهوری اسلامی یاد می شود.
 
آمریکا دولت ایران را حامی تروریسم اعلام کرده است و دادگاه های آمریکا در خصوص اتهامات تروریستی، حبس غیرقانونی و شکنجه برای ایران مصونیت قضایی به رسمیت نمی شناسند.
امیرانتظام در ابتدای فعالیت دولت موقت، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت بود دیوان عالی آمریکا در ماه آوریل ۲۰۱۶ میلادی با صدور حکمی تایید کرد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.
 
در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی - آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که به مدت یک سال و نیم در تهران زندانی بود، به خاطر دوران زندان خود، علیه ایران به دادگاهی فدرال در آمریکا شکایت کرد.
 
آقای رضاییان و خانواده اش در شکایتنامه خود، حکومت ایران را متهم به "شکنجه روانی" وی و "گروگان گیری" با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات هسته ای کرده اند.
 
مقامات ایرانی هنوز به شکایت فرزندان امیرانتظام واکنشی نشان نداده اند.
+71
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  lehrte - هانوفر، آلمان

  همین امثال امیر انتظام ها و بازرگان ها با اون (ان قلاب) ننگین ایران را به اینجا رسانند و چه رودستی خوردن از خمینی جانی.......
  12
  76
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  آنها از سال ۱۳۵۹تا سال ۱۳۷۵ با پدر خود هیچ تماسی نداشتند. ای بچه های فلان فلان شده شما 36 سال هیچ تلاشی برای دیدن حتی شنیدن صدای پدرتون نکردین بعد حالا که طرف مرده شده پدر عزیز و دوست داشتنی ؟؟؟؟. راحت بگین می خواییم یه پولی بگیریم وگرنه پدر کیلویی چند ؟. شرفم خوب چیزیه
  17
  58
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  رو رو برم! در بدبخت کردن ملتی شریک باشی و چون دستت از اختلاس کوتاه بوده شاکی هم بشی! پس خانواده های آنهمه انسان شریف که به جرم واهی خدمت به نظام پادشاهی اعدام شدند چه کنند؟
  10
  60
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  عاقبت نوکری خمینی دجال تروریست برای تمامی اپوزیسیون حکومت شاه چیزی جز بی ابرویی فلاکت بیچارگی نابودی زندان و فرار و تبعید و تخریب کشور و جامعه نبود . با تمام مشکلات و بدی حکومت شاه . رفورم بسیار بهتر بود تا این سیه روزی چهل ساله.
  6
  46
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  وجدانا .اخلاقا .شرعا و عرفا..........خسارت حق مسلم انها میباشد.هرچه بگیرند کم گرفته اند.من بعنوان یک ایرانی عذاب این خانواده را ظلم مطلق دانسته و جبرانش را از بیت المال(اگر اختلاسها بگذارد)واجب میدانم
  30
  18
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
  ۳۶
  karaji - کرج ، ایران

  بوی پول مفت به مشام اینا رسیده ، یکی نیست به این فرصت طلبها بگه نعمت بی پدری برای تمام افرادی که بر اثر وقوع این انقلاب دروغین بی پدر و بیخانمان و...شدند هم دردناک هست وپدر شما یکی از بازیگران این انقلاب بوده که در دعوا سر لحاف ملا به فنا رفته و شما شکرگذار باشید برای آمریکا رفتن تو راه غرق نشدید!!!
  8
  52
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
  ۴۴
  Eureka! - لینارس، اسپانیا

  دیدن یه سفره ای از پول بی زبون نفت پهنه گفتن چرا ما سهم مونو برنداریم شما باشی نمیکنی آیا؟
  0
  32
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  ۵۴
  liberté - مونترال، کانادا
  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. آی کیو !! بچه بودن اون موقع!
  16
  6
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  اینا اولین نسل مزدور در ایران بودن
  4
  20
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  دیدن اوضاع ...... تو ...... گفتن تیری میندازیم تو تاریکی همه از این ثروت هنگفت میخورن جز ملت ایران ننگ بر سید عل منقلی
  3
  9
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۲
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  به درک سیاه و تیره که گور به گور شد ، امثال همین بیشرفها بر ضد شاهنشاه مبارزه و شعار میدادن و ریختن توی خیابونا و همونا هم توسط خمینیِ ملعون که پشتش راه افتاده ن بر ضد شاهنشاه آریامهر ، یا افتادن توی حبس و یا اعدام و به درک واصل شدن
  4
  17
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۱
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::liberté - مونترال، کانادا::]. مغز متفکر سال 59 بچه بودن یعنی تا سال 97 همچنان بچه موندن ؟؟؟ .
  4
  7
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. مرد حسابی ، امیر انتظام۳۵ سال زندانی و بعد ممنوع الخروج بود ، و فرزندانش فراری و فاقد امنیت برای دیدار پدر در ایران ، برو آخرین سخنان امیر انتظام را ببین که چگونه با گرمی و گریان از کودکان خویش یاد می‌کند ، حالا چرا وکیل مدافع اخوند ها شدی
  6
  1
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. مرد حسابی اول این چطور نظر من خوندی که برداشت کردی من وکیل مدافع آخوندا شودم ؟؟ جای تاسف داره امثال شما تا حرفی مخالف خودتون می شنوید اون رو وصل می کنید به حکومت دقیقا مثه حکومت که هرکی حرف مخالفش رو بزنه میشه جاسوس سیا و موساد . دوم اینکه خودت میگی " آخرین سخنان امیر انتظام را ببین که چگونه با گرمی و گریان از کودکان خویش یاد می‌کند" امیرنظام نه بچه هاش . اون موقع بچه هاش چرا با گرمی و . از پدر یاد نکردن ؟ . حالا مرده بعد مثه لاشخور اومدن تا از ش پول دربیارن بعد من اینجا برا خوش امد امثال شما بگم به به چقدر بچه های خوبی هستن خدا نسیب کنه! .
  1
  2
  شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. شما آیا دلیل و مدرک و شاهدی داری که اثبات می‌کند که فرزندان او آسیب روحی ندیده اند ، من شخصا اطلاعی ندارم که احساسات این افراد چه گونه بوده ، شاید هم بی تفاوت بود ه آمد ، به خودشان مربوطه ، لازم نیست که خاله زنک باشیم ، اما طبق تمامی ارزش های بین اللمللی این خانواده قربانی سیاست های رژیم شدند ، حتی اگه کوچکترین علاقه ای به پدر زندانی و شکنجه شده خویش نداشته باشند ، و حتی همین باز گواهی بر ستم رژیم بود ،‌چرا که عموما کودکانی که در محیط سالم و بی تشنج رشد یافته اند بی تفاوت به اطرافیان نیستند، در خاتمه دفاع از حقوق انسانی امیر انتظام ، نقش منفی او در اوایل انقلاب و دولت موقت را کم رنگ نمیکند
  1
  0
  یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
  نظر شما چیست؟