هشدار ایران به بریتانیا: فورا نفتکش توقیف شده را آزاد و وارد «بازی خطرناک و ناپیدا» نشوید

ایران اینترنشنال: ایران از بریتانیا خواست تا فورا نفتکش توقیف شده در آب‌های جبل‌الطارق را آزاد کند و وارد «بازی خطرناک و ناپیدا» نشود.
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ادعاهای بریتانیا درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب‌های جبل الطارق را «به لحاظ حقوقی قابل اعتنا» نمی‌داند و از مقام‌های آن کشور خواست تا «هرچه زودتر این نفتکش را رها کنند.» او می‌گوید این کار «به سود همه» است.
 
هفته گذشته نیروی دریایی ارتش سلطنتی بریتانیا ابرنفتکش «گریس۱» حامل نفت خام ایران را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کرد.
 
خبرگزاری ایرنا روز جمعه، ۲۱ تیرماه در گفت‌وگویی با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نوشت که موسوی اسناد و مدارک ارائه‌شده از سوی بریتانیا را «متناقض» دانسته و گفته به بریتانیایی‌ها توصیه نمی‌کنیم در شرایط کنونی «تحت تاثیر آمریکایی‌ها بخواهند وارد بازی خطرناک و ناپیدا شوند.»
 
پیشتر، جوزف بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا گفته بود توقیف نفتکش گریس۱، به درخواست آمریکا از بریتانیا صورت گرفته است. در پی آن، دولت محلی جبل‌الطارق با رد این ادعا، عنوان کرد که دولت محلی مستقلا چنین تصمیمی گرفته است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین از حضور مجدد سفیر بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه برای بار چهارم طی یک هفته گذشته برای ارائه توضیحات در این ارتباط خبر داد.
 
عباس موسوی با نادرست خواندن ادعای بریتانیا درباره «مقصد نفتکش گریس۱»، گفت که «این نفتکش نمی‌تواند در بنادر سوریه پهلو بگیرد زیرا یک سوپرتانکر است.»
 
با این حال، او با انتقاد از بریتانیا افزود: «به فرض آنکه این نفتکش به سوریه می‌رفته است، مگر آنها نبودند که ادعا می‌کردند ما قوانین‌مان فراسرزمینی نیست و علیه دیگر کشورها اعمال نخواهیم کرد؟ آنها همیشه منتقد این موضوع بوده‌اند ولی چطور شده است که اکنون خود به بهانه نقض تحریم‌های سوریه، این کار را انجام می دهند.»
 
مقام‌های جبل‌الطارق و بریتانیا اعلام کرده بودند که نفتکش یاد شده پس از دور زدن قاره آفریقا، قصد داشته محموله خود را به بندری در سوریه برساند.
 
در همین حال، پلیس جبل‌الطارق  دیروز پنج‌شنبه، ۲۰ تیرماه از بازداشت ناخدا و افسر اول ابرنفتکش گریس۱ خبر داد.
 
پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که با ارائه شواهد و اسناد، به بریتانیایی‌ها هشدار داده‌ شده که این اقدامشان «تنش‌آفرین و همسو با سیاست‌های خصمانه آمریکاست».
 
تنش میان ایران و بریتانیا پس از آن رنگ دیگری به خود گرفت که، بریتانیا روز گذشته از تلاش نیروی دریایی سپاه پاسداران برای توقیف یک نفتکش این کشور در آب‌های خلیج فارس خبر داد.
 
این ادعا از سوی جمهوری اسلامی رد شده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این ادعا را «بی‌ارزش» خوانده و نیروی دریایی سپاه پاسداران هم آن را  «تکذیب» کرده است.
+15
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۱
  hassan5 - تهران، ایران

  نظام اسلامی ایران بیک جنک جهت مخفی کردن بحران اقتصادی و سرکوب مخالفان داخلی نیاز دارد.جهت بیشتر بقا کثیفش زمان میخرد
  2
  34
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  پروردگار ایران را از شر انگل ستان به دور دار
  33
  9
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رژیم اخوندی بجای تهدید کردن و بحث و گفتگوهای الکی در مورد کشتی توقیف شده , عملی انجام دهد که دولت بریتانیا یا هر کوفتوزهرمار دیگر کشتی ایرانی را ازاد کنن .
  10
  5
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  منظور حکومت اسلامی این هست که الان گفتیم “هارت” و اگر اهمیت ندید “پورت” هم خواهیم گفت!
  4
  34
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
  ۳۵
  karaji - کرج ، ایران
  دیگی که برای مردم سرزمین من نمیجوشه میخام کله سگ انگلیسی توش بجوشه !
  4
  20
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  آخ ترسیدم وقتی .....باید این آخوندهای بیشعور عقب افتاده را خاراند
  2
  19
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
  ۵۹
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  ذال این امام زمان شما. زمان چنگیز کمک نکرد. آامد و در شیراز در جلوی نوه امام زمان شاه چراغ . ۵ میلیون سر برید. تیمور لنگ آمد در مشد. ۷ من چشم در آورد. کمکی‌ نکرد. زمان قاجار پشت سر ما بود.صدای توپ روسی را که شنید. اولی‌ در رفت. ۵ استان از دست دادیم بر گشتیم.حتا زمان نایب امام کمکی‌ نکرد. صدام آامد و کشت که هنوز که هنوز. جنازه غواص پیدا می‌‌کنید. اگر دلت به امام زمان خوش کرده. کارت خراب است. نمی‌‌دانم .به حرف ما کافران گوش نمی‌‌دهد. شما که مسلمان. برو جلوی این غار .دادی بزن. آخر مردیکه تنبل. چه غلطی در این غار می‌‌کنی‌؟ بیا بیرون. یک کاری بکن. پدر ما امت شیعه در آامد.
  3
  9
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۷
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. زالزالک پوسیده نوشتی۰۰۰انگل ستان۰۰پای تک تک انها را ببوس که طرح تثبیت دین عرعری ازوطنت عرعرستان را ریختند بامجاهد دین عرعری باتوده ییکه دین عرعریرا باکمونیسم استالینی مخلوط و با تعدادی بی وطن ملای خر سوار ۵ زاری را به قدرت رساندو وقتی خمینی مهاتماگاندی انها یک۰۰۰بیلا۰۰۰ اندازه ی برج میلاد نشان داد ناگهان شد خمینی جنایتکار و همین اشغالها برای هراعدام ملا هورا هوراکشیدند تا اینکه نوبت خودشان شد انوقت۹۸در صد با کوروکچلها راهی خارج
  2
  13
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. شما به عنوان یک ایرانی ارزوکن تمام اینکشتیها توقیف شود داخل انباراین کشتیهانفت موادغذائی برای بشاراسدبرای حوثیهانوکران ملا در یمن۰۰ برای۰حماس دزد و تروریست و دگر اشغالهاکه این ثروت دزدیده شده از حلقوم فقرای ایران را کوفتتتتتتتتتتت میکنند.
  3
  12
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا::]. عزیز جان چه فرق میکند نفت ایران توسط سوریه خورده شود یا توسط انگلستان ! البته رژیم ایران خیلی هم دوستدارد که کشتی ایران توسط انگلستان توقیف شده است چون به خاطر این کشتی هم هفته ها و شاید ماه ها مذاکره بین رژیم اخوندی و اروپا صورت گیرد و بهترین زمان برای وقتکش و عمر نظام اخوندی را دراز کردن است.
  6
  2
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
  نظر شما چیست؟