«تلاش ایران برای توقیف نفتکش بریتانیایی»؛ لندن تایید کرد تهران تکذیب

 ناو جنگی بریتانایی «اچ‌ام‌اس‌مونت‌رز» یورونیوز :دولت بریتانیا صبح پنجشنبه در واکنش به خبر تلاش ایران برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس بیانیه صادر کرد. در این بیانیه با تصریح بر تلاش سه فروند قایق ایرانی برای مسدود کردن مسیر کشتی بریتانیایی آمده است این قایق ها پس از دریافت اخطار از ناو بریتانیا مستقر در منطقه، عقب نشینی کردند.
 
یکی از مقامات دولت بریتانیا با تاکید بر نگرانی لندن نسبت به اقدامات تهران، مقامات ایران را به اتخاذ تدابیر لازم در جهت تنش زدایی در منطقه دعوت کرد.
ظریف: ادعاها برای ایجاد تنش است
این بیانیه در حالی مطرح شد که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این موضوع گفت: «ادعاهایی که مطرح می‌شود برای ایجاد تنش است و هیچ ارزشی ندارد.»
 
وی با اشاره به این موضوع که این ادعا را سپاه رد کرده است، افزود: «این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.»
 
بر اساس گزارش رویترز و شبکه سی ان ان، قایق‌های‌ سپاه پاسداران روز چهارشنبه به نفتکش بریتانیایی که از تنگه هرمز عبور می کرده است دستور داده‌اند تا مسیرش را تغییر دهد و در قلمرو آبی ایران پهلو بگیرد که با دخالت ناو جنگی بریتانیایی «اچ‌ام‌اس‌مونت‌رز» مواجه می شوند. طبق روایت رویترز، ناو بریتانیایی که این نفکتش را اسکورت می کرده است، با دادن هشدار رادیویی قایق های سپاه را مجبور به عقب‌نشینی می کنند.
 
شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده است که یک هواپیمای تجسسی آمریکا از این ماجرا فیلمبرداری کرده است اما این ویدیو هنوز منتشر نشده است.
ناو جنگی بریتانیایی «اچ‌ام‌اس‌مونت‌رز» که گفته می شود این ناو امروز نفتکش این کشور را در تنگه هرمز اسکورت می‌کردسپاه پاسداران: در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه نداشتیم
از سوی دیگر سپاه پاسداران بلافاصله در واکنش به این گزارش‌ها آن را تکذیب کرد و در اطلاعیه افزود: «در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی مأموریت خود قادر است بدون درنگ ، با قاطعیت و به سرعت نسبت به انجام آن اقدام نماید.»
 
در این اطلاعیه آمده است: «طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است.»
 
این اتفاق‌ها در حالی رخ می‌دهد که تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا پنج‌شنبه گذشته چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) با اعلام این که کشتی گریس ۱ در حال حمل نفت به پالایشگاهی در سوریه بوده است،‌ این نفتکش عظیم را در ساحل جبل‌الطارق توقیف کردند. این ابرنفتکش از ایران حرکت کرده بود و حامل نفت خام این کشور بود. ایران در اعتراض به توقیف این ابرنفتکش، سفیر بریتانیا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.
 
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران چند روز پس از توقیف این نفتکش اعلام کرد که برخلاف ادعای بریتانیا مقصد نفتکش توقیف شده ایران، کشور سوریه نبوده است.
 
دادگاه عالی جبل الطارق توقیف این ابرنفتکش را تا روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.
+70
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اگر جمهوری اخوندی فقط یکبار راست گفته باشد این تکذیب نامه اش هم راست هست
  3
  66
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  تررر به هشداراتون. بزنید این انگلها رو نابود کنید و ملت ایران رو هم ازاد کنید.
  5
  28
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  با این خالیبندی ها کم کم داره خیالم جمع میشه که بمب اتم هم ساختن. آورین آورین
  4
  16
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸
  نظر شما چیست؟