وزیر اسرائیلی افزایش ازدواج یهودیان با غیر یهودیان را همانند«هولوکاست دوم» خواند

 رافی پرتز پیشتر یک روحانی ارتودکس در ارتش اسرائیل بود. رادیو فردا :یک وزیر اسرائیلی که رهبر یک حزب این کشور نیز هست، افزایش درصد ازدواج یهودیان با غیر یهودیان در کشورهای دیگر، به ویژه در آمریکا را «مانند هولوکاست دوم» دانست.
 
به گزارش تایمز اسرائیل و رسانه‌های بین‌المللی، رافی پرتز وزیر آموزش و پرورش و رهبر «اتحاد احزاب راست» این سخن را به تازگی در یک نشست کابینه، هنگام دیدار وزیران با فعالان گروه‌های یهودی در کشورهای خارجی بیان کرد.
 
وب‌سایت اکسیوس گزارش داده بود که دنیس راس دپیلمات پیشین آمریکایی و دبیر شورای موسسه «سیاست مردم یهودی» در نشست روز اول ژوئیه کابینه اسرائیل، گزارشی درباره وضعیت یهودیان جهان به ویژه در آمریکای شمالی ارائه کرده بود.
 
رافی پرتز در این نشست گفته بود که ازدواج یهودیان با افراد غیر یهودی در ۷۰ سالی که از وقوع هولوکاست سپری شده، باعث «از دست رفتن شش میلیون یهودی دیگر» شده است.
 
در هولوکاست، کشتار هدفمند یهودیان در حکومت آلمان نازی به رهبری آدولف هیتلر، شش میلیون تن از یهودیان اروپا کشته شدند.
 
سخنگوی رافی پرتز سخنان بیان شده از سوی این وزیر را تایید کرد اما دستکم یک وزیر دیگر، یووال اشتاینیتز از حزب حاکم لیکود با این اظهارات مخالفت کرده بود.
 
به گفته اشتاینیتز، «ازدواج مختلط مشکل حیاتی نیست؛ نگاه حقارت‌آمیز به یهودیان آمریکا که نه تنها از نظر مذهب، بلکه بیش‌تر از دید فرهنگی و تاریخی خود را یهودی می‌دانند، باید متوقف شود».
 
بنیامین نتانیاهو در جمع‌بندی این نشست گفته بود که نگرانی‌اش از (کاهش) جمعیت یهودیان بیشتر از تمایلات سیاسی یهودیان آمریکا است. ظاهرا اشاره او به تمایل اکثریت یهودیان آمریکایی به دمکرات‌های مخالف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، است.
 
به نوشته تایمز اسرائیل، جاناتان گرینبلات مدیر موسسه «ضد افترا» که در این نشست کابنیه حضور داشت، کاربرد واژه «هولوکاست» برای توصیف ازدواج یهودی با فرد غیر یهودی را «غیر قابل تصور» خوانده بود.
 
بنیاد یهودی «رودرمن» در آمریکا نیز گفته که سخنان این وزیر اسرائیلی «غیر مسئولانه و غیر محترمانه» بوده است؛ کنگره یهودیان آمریکا نیز این اظهارات را «غیرسازنده» دانسته است.
 
رافی پرتز پیشتر یک روحانی ارتودکس در ارتش اسرائیل بود و اخیرا پس از اینکه به رهبری «اتحاد احزاب راست» رسید، بنیامین نتانیاهو او را به جای نفتالی بنت رهبر پیشین این حزب به پست وزارت آموزش و پرورش منصوب کرد.
 
در روزهای اخیر تنها سخنان وزیر آموزش و پرورش نیست که بحث‌برانگیز شده است؛ ربای شلومو آوینر که از رهبران روحانی «صهیونیست‌های مذهبی» است، هفته گذشته گفت «سیاست برای زنان نیست»؛ وی در آستانه انتخابات پیش‌روی این کشور توصیه کرد که خوب است زنان از ورود به عرصه سیاست خودداری کنند.
 
در اسرائیل که از دهه‌ها قبل شاهد نخست‌وزیر زنی مانند گلدا مئیر بوده یا زیپی لیونی تنها یک گام تا نخست‌وزیر شدن فاصله داشت، و یا هنوز سیاستمداری مانند آیلت شاکد در سودای نخست‌وزیری است سخنان ربای آوینر با شدیدترین انتقادها روبرو شده است.
 
یائیر لاپید، سیاستمدار اسرائیلی، در واکنش گفته است: «متعصبین مذهبی و زن‌ستیز جایگاهی در سپهر سیاسی ندارند» و خوب است که حتی در دادگاه‌های شرع یهودی نیز جایی نداشته باشند.
 
از سوی دیگر، ماجرای بشقاب غذای سفیر اسرائیل در برزیل در کنار رئیس‌جمهوری این کشور آمریکای لاتین که به نوعی در ارتباط با قوانین یهودی قرار گرفته، بحث‌های زیادی در پی داشته است.
 
یوسی شِلی، سفیر اسرائیل در برزیل، عکسی از خود را در کنار ژائیر بولسه‌نارو رئیس‌جمهوری برزیل، در صفحه توئیترش قرار داده که ظاهرا خوراک خرچنگ در بشقاب هر دو با فتوشاپ سیاه شده است.
 
طبق قواعد خوراک کاشر یهودی، خرچنگ و بسیاری از خوراک‌های دریایی حلال نیستند.
 
سفیر در مصاحبه‌های متعددی که داشته است، خوردن خرچنگ را تکذیب کرده و مدعی شده که با بولسه‌نارو در راه رفتن به مسابقه نهایی جام فوتبال آمریکای لاتین بود که رئیس‌جمهوری برزیل او را به یک رستوران دریایی برد و «خوراک‌هایی به روی میز آورده شد که او آن‌ها را کنار گذاشت».
 
از آن‌جا که آقای شلی انتصاب شخصی بنیامین نتانیاهو است، این امر برای حزب لیکود در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل چندان خوشایند نیست.
 
لیکود برای تشکیل دولت بعدی بیش از گذشته به پشتیبانی احزاب راست و مذهبی نیاز دارد در حالی که بر اساس نظرسنجی‌های این هفته، ائتلافی شامل مذهبیون که تا پیش از این «حامیان طبیعی» نتانیاهو بودند، در مقایسه با انتخابات شکست خورده سه ماه پیش، تضعیف شده است.
+6
رأی دهید
-46

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  دختر خودتو نزار ازدواج کنه گرچه حق این کارم نداری. به بقیه چیکار داری؟. حرف این وزیر چقدر شبیه حرفای مسئولای کشوره. مسئولای کشور خودمون همین حرفا رو میزنن. طرف رفته تو امریکا با یه خارجی ازدواج کرده اما ادم حسابش نمیکنن. خودم دوستم با با یه مالزیایی ازدواج کرد. بچه دارن خوشبختن. اما همین ازدواج رو میکنن یه عامل برای دشمنی و خیانت. خودم از یه قومی هستم که به قولی دختر از همه میگیره به بقیه دختر نمیده. میدونم این ازدواج غیر قومی چقدر مسیبت باره. طرف بره با یه دختر از شیراز ازدواج کنه انگار ادم کشته. حالا این داماده که رفته دختر از غیر گرفته. دختر که هیچی. یه دختر بخواد با یه مثلا شیرازی ازدواج کنه کل قبیله راه میوفتن تا اتیشش بزنن. چرا؟ چون ازدواج رو با یه غیر ننگ میدونن. اینقدر عقب مونده اییم به خدا قسم. و با چه افتخار تو تلگرام مینویسیم ایرانیها مردمی بودن دختر از همه میگرفتن به بقیه دختر نمیدادن. بعد میریم به عربها فحش میدیم .
  6
  14
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  توی ایران یه وقتی میگفتن کار کار انگلیسی هاست ولی بری توی بحر تاریخ می بینی کار کار یهودی هاست . از وقتی کوروش کبیر پای این جماعت به ایران باز کرد مصیبت ها سر ایران اوردن. اصلا خوبی به ما نیومده .
  8
  18
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  این چقدر شبیه شریعتی ایرانی ها هستش !!
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. مشکل ما همینه. ایرانی جماعت با همین عقاید بزرگ میشه. کار کار بقیس. چرا یهودیها تو بقیه کشورا این کارا رو نکردن؟ تنها مشکل یهودیها اینه که خیلی مهربونن. سریع پیشرفت میکنن. هرجا باشن تنها به فکر پیشرفت و توسعه ی اونجا هستن. مشکل همینه. مردم بومی اونجاها چرا مخالفت میکنن؟ چون وقتی میبینن خودشون نتونستن برا اینکه وجهه رو نبازن میان مخالفت میکنن و بعدم یه سری حرفای الکی میسازن. مشکل شماها دقیقا همینه چشم دیدن ندارین
  13
  4
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  آخه احمق بیشعور دونفر میخواهند باهم زندگی کنند این وسط چی ضر میزنی مثل آخوندا،ادیان باید برچیده شوند از زندگی انسانها
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  این مشنگ همین حرفش از هلوکاست بدتره پوفیوز انگار یهودیها از دماغ فیل افتادن
  5
  10
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  ۲۲
  Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. با احترام به نظر شما,اونایی که تو اسراییل و فلسطین هستن یکم زیادی مهربونن مشکل همینه.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۴۰
  Mirzadeh - آلمان، آلمان
  فاشیست را معنی کنید
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  وینستون چرچیل گفته بود:« یهودیت نژاد نیست ، دین هست و پیروان یک دین حق ندارند ادعای یک سرزمین و یک کشور داشته باشند. ». وقتی سنگ بنای یک ناشِن- اِستیت بر اساس دین میشه ، همین میشه که از ازدواج پیروانش با ادیان دیگه وحشت شه.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. جناب تو خودت صهیونیست هستی که داری از مهربونیت و انسان بودن صهیونیستها دفاع می‌کنی..تو هم یکی از خائنین هستی که رفتی تو موساد فارسی یاد گرفتی اومدی اینجا که مخ بزنی. ولی هنوز بچه صهیونیستی....تا باحال فقط به فکر توسعه فلسطین بودین ولی اول مردمش رو سلاخی کردین بعد توسعه دادین به این میگین انسانیت...این رفیقت هم که شعارش ازدواج غیر یهود با یهودیه از سیستم آپارتاید کثیف ... میاد. پس همه شماها محکومین. در ضمن همچین دروغ هم نگفته . آدم باید ....
  1
  3
  جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. ببینین ماجرای بمبگذاری تو عربستان و دخالتهای بی حد و حصر و شورش و حمایت از شورشی های عربستان و فرستادن اسلحه به عربستان رو ببینین. ایران اینقدر تو عربستان دخالت کرد. به نظرت یه حکم عادلانه برای ایران چیه؟ هرکشور دیگه ایی بود صبح روز بعدش خاک ایرانو به توبره میکشید تا دست از دخالت بردارن. چیز پنهونی نیست. همه میدونن. اما یه سری نفهم میهن پرستی رو دخالت و فرستادن اسحله به کشورای دیگه تعبیر کردن. یه زمان گفته بودم دلیلی که باعث شده بود صدام به ایران حمله کنه دخالتهایی بود که بعد انقلاب کردیم. نه به صورت پنهانی بلکه به صورت علنی. تظاهراتهای میلیون برای تصرف کرببلا سامرا نجف. فرستادن اسلحه و دلار با الاغ و قاطر به شورشی های عراقی. و ده ها دخالت دیگه. کسی هم به این چیزا اعتراض میکرد میگفتن وطن پرست نیست. برا همینه الان تو سال ۲۰۱۹ اگه یکی مثل من بیاد بگه مقصر خودمونیم چه حمله عراق چه تحریمها میشه خائن. باید قبول کرد کرم از خودمونه. باید قبول کرد اکت و فعالیتهای تروریستی کردیم و میکنیم
  0
  0
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::Great Void - فالکلند، جزایر فالکلند::]. باید قبول کرد فلسطین همش حماس نیست. حماس تنها باریکه ی غزه رو تو کنترل داره و بس. باید قبول کرد ما تو فلسطین دخالت میکنیم اسلحه میدیم بمب میدیم اسمش فعالیت تروریستیه.
  0
  0
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. تنها به همین بسنده میکنم که فلسطین ۵ میلیون نفر جمعیت داره. چهار و نیم میلیونش طرفدار فتح هستن. نیم میلیون طرفدار حماس. ایران هیچوقت به این چهار و نیم میلیون نفر نه کمک کرده نه حمایت. این چهار و نیم میلیون نفر موافق صلح و گفتگو هستن. ولی اون حماس یه گروه تروریستیه که هر روز بمب میزاره موشک میریزه سر مردم اسرائیل. برا همینه شما تروریستا همیشه از تروریسم دفاع میکنین ولی ما از صلح دفاع میکنیم.
  0
  0
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. هر وقت به ۲ میلیون مهاجر افغان تابعیت دادین بیایین باهم درباره اپارتاید صحبت کنیم. ادم تو المان باشه و این حرفا رو بزنه جای تعجب داره. یه تروریست هرجا باشه تروریسته
  0
  0
  دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
  نظر شما چیست؟