بازرگانی کاهش مصرف گوشت در ایران؛ شکاف ۶۰ درصدی با میانگین جهانی

یورونیوز :مطابق برآورد مرکز آمار ایران، سرانه مصرف گوشت قرمز در میان ایرانیان از ۸.۷ کیلوگرم در سال ١٣٩٠ به حدود شش کیلوگرم در سال ١٣٩٦ رسیده است.
 
همزمان سرانه مصرف گوشت مرغ که در سال ١٣٩٠، ۱۷.۶ کیلوگرم بوده در سال ١٣٩٦ به ٢١ کیلوگرم افزایش یافته است. در مجموع سرانه مصرف گوشت در ایران طی شش سال منتهی به سال ۱۳۹۶ از ۲۶.۳ به ۲۷ کیلوگرم رسیده است.
 
البته وزارت کشاورزی آمریکا سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران را طی سال ۲۰۱۶ میلادی نزدیک به پنج کیلوگرم برآورد کرده که رقمی کمتر از مصرف کشور گواتمالا و مقداری بیشتر از لیبی است.
 
مرکز آمار ایران، رشد قیمت، کاهش قدرت خرید ایرانی‌ها و تبلیغ مضرات مصرف گوشت قرمز را از دلایل کاهش مصرف آن و رشد تقاضای گوشت مرغ اعلام کرده است.
 
در این صورت، با توجه به افزایش بیش از ۱۰۴ درصدی قیمت گوشت قرمز و ۵۸ درصدی بهای گوشت مرغ طی یکسال منتهی به خردادماه گذشته و افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد کارگری در سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی می‌شود که کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز افزایش یافته باشد.
 
این در حالی است که مطابق گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو)، سرانه مصرف گوشت اعم از گوشت قرمز و مرغ در جهان از ۲۵ کیلوگرم در سال ۱۹۶۵ میلادی به ۴۳.۷ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.
 
فائو پیش‌بینی کرده که این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت، به طوری که تنها در آسیا مصرف گوشت طی یک دهه آینده ۲۴ درصد رشد خواهد کرد. این رشد در کشورهای توسعه یافته حدود هشت درصد خواهد بود.
 
در حال حاضر، مردم کشورهای در حال توسعه سالانه حدود ۳۲ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کنند ولی این میزان در کشورهای توسعه یافته ۸۰ کیلوگرم است.
 
مطالعات دانشگاه هاروارد محدوده مصرف بهینه گوشت قرمز را روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ گرم نشان داده که معادل سرانه مصرف سالانه ۱۸.۲ تا ۳۶.۵ کیلوگرم است.
 
گوشت منبع غنی پروتئین حاوی ویتامین‌های گروه ب، زینک و آهن است اما گذشته از تبعات زیست محیطی تولید آن، مصرف بیش از حد نوع قرمز آن عامل ۱۱ درصد مرگ مردان و ۱۶ درصد فوت زنان است.
+13
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  گزارش جالبی دیروز خواندم: گیاهخواران مراقب باشند که بخاطر گیاهخواری بدن آنان فاقد ویتامین B12 میباشد که این ویتامین در گوشت گاو گوسفند مرغ خوک و ماهی یافت میشود که کمبود آن باعث سکته مغزی / قلبی و حتی آلزایمر را به ارمغان دارد! پس بشمار پرتغال فروش را که چرا مرگ و میر در ایران زیاد است. هوای تهران انگار گاز سمی که مردم این منطقه برای "هواخوری" به سمال کشور هجوم آورده و آت و آشغالها را برای ما به ارث میگذارند. شخم پهلوانی / تنها ره گوشتخواری!
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰
  نظر شما چیست؟