اعزام یک ناو جنگی انگلیسی برای اسکورت تانکر بریتانیایی هنگام عبور از تنگه هرمز

ناو جنگی "اچ ام اس مونت رز" برای همراهی یک تانکر بریتانیایی هنگام عبور از تنگه هرمز به خلیج فارس رفته است. بی بی سی :یکی از سخنگویان نیروی دریایی بریتانیا، اسکورت یک ناو جنگی این کشور از کشتی‌های بریتانیایی در خلیج فارس را تایید کرده است.
 
همزمان حسن روحانی، رئیس جهمور ایران نیز در اظهاراتی هشدار آمیز درباره توقیف نفتکش ایرانی گفته تبعات این اقدام را "بعدا درک خواهید کرد".
 
امروز (چهارشنبه، ۱۹ تیر) نیروی دریایی بریتانیا با تأیید حضور اسکورت نفت‌کش‌های این کشور در خلیج فارس گفته به دنبال تهدیدهای علنی ایران، نیروی دریایی بریتانیا شرایط را از نزدیک زیر نظر دارد.
 
پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که ناو جنگی "اچ ام اس مونت رز" HMS Montrose برای همراهی یک تانکر بریتانیایی هنگام عبور از تنگه هرمز به خلیج فارس رفته است.
 
سخنگوی نیروی دریایی بریتانیا این اقدام را گامی ‌احتیاطی برای حراست از آزادی کشتیرانی در‌منطقه دانسته است. با این حال او گفته درباره فعالیت‌هایی که در حال حاضر در جریان است توضیح بیشتری نخواهد داد.
 
به دنبال توقیف یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق، وزیر دفاع ایران گفته بود اقدام بریتانیا بی‌پاسخ نخواهد ماند.
 
وزارت دفاع بریتانیا نیز گفته ایران علنا حمل و نقل دریایی بریتانیا تهدید می‌کند و به همین خاطر نیروهای بریتانیایی از نزدیک تحرکات خلیج فارس را زیر نظر گرفته اند.
 
خبر اعزام محافظت یک ناو جنگی از نفتکش‌های بریتانیا در حالی اعلام می‌شود که دولت آمریکا می‌گوید در تلاش است تا طی هفته‌های آینده ائتلافی نظامی برای حراست از آب‌های استراتژیک اطراف ایران و یمن تشکیل دهد.
حسن روحانی نیز در جلسه هیأت دولت توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را "کودکانه، سخیف و اشتباه" خواند حسن روحانی نیز در جلسه امروز هیأت دولت خطاب به دولت بریتانیا توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را "کودکانه، سخیف و اشتباه" خواند و گفت این اقدام به زیان بریتانیا تمام می‌شود.
 
نیروی دریایی بریتانیا صبح پنج‌شنبه ۱۳ تیر این نفتکش را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند و فردای آن روز دادگاهی در جبل‌الطارق توقیف آن را دو هفته دیگر تمدید کرد. دولت محلی جبل‌الطارق می‌گوید نفتکش ایرانی به دلیل "شواهد مستدلی" توقیف شد که نشان می‌داد این نفتکش راهی پالایشگاه بانیاس سوریه بوده است که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا است. دادگاه هم با استدلالی مشابه توقیف را دو هفته تمدید کرد.
 
اکنون آقای روحانی در سخنانی هشدارآمیز گفته "به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد".
 
آقای روحانی گفته "انگلیسی‌ها در حالی در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند".
 
جبل‌الطارق شبه‌جزیره‌ای کوچک در جنوب اسپانیا اما بخشی از قلمرو بریتانیا است. دولت محلی جبل‌الطارق در امور داخلی خودمختار است اما مسئولیت سیاست خارجی و دفاعی آن با دولت بریتانیا است.
+93
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  حالا اگر اون را دارید جلوشو بگیرید اگر نتونستید معلوم میشه .....این کارها را ندارید
  2
  56
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
  نظر شما چیست؟