آیا صابون جامد میکروب ها را از فردی به فرد دیگری منتقل می کند؟

 العربیه :احتمالا تاکنون دیده‌اید که افراد مختلف یک اداره، یک ساختمان و یا حتی اعضای یک خانواده از یک صابون مشترک برای شستن دست‌هایشان استفاده کنند و شاید با خود گفته باشید که این صابون میکروب‌ها از فردی به فردی دیگر منتقل کند. اگر با خود چنین اندیشیده‌اید، خبر خوب این است که تا کنون اشتباه می‌کرده و بی‌دلیل نگران بوده‌اید.
 
ارنست تابوری، مدیر مرکز مشاوره‌های پزشکی بیمارستان پاتولوژی و کنترل عفونت‌ها در آلمان به روزنامه «گود هلث» گفت اگر چه از نظر تئوری هر کسی که دست خود را با صابون می‌شوید، مقداری میکروب از خود روی آن به جای می‌گذارد ولی شرایط زیستی روی صابون امکان رشد میکروب‌ها را نمی‌دهد. میکروب‌ها اگرچه بلافاصله روی صابون نمی‌میرند ولی مدت زیادی نیز زنده نمی‌مانند.
 
به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی، صابون جامد بهداشتی‌تر از صابون مایع نیست. او همچنین گفت که میکروب‌ها اگرچه روی صابون مایع جمع نمی‌شوند، ولی روی ظرف صابون مایع به وفور میکروب یافت می‌شود.
 
به گفته کارشناسان اگر افراد بلافاصله پس از استفاده از صابون‌ها، دست‌های خود را با آب بشویند، آلودگی‌های میکروبی روی صابون‌های مایع و جامد جای نگرانی ندارد.
 
ارنست تابوری درباره مواد خوشبوکننده درون صابون‌ها نیز گفت که وجود این مواد ضرورتی ندارد و به کارایی بهداشتی صابون چیزی نمی‌افزاید.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.