سخنگوی قوه قضائیه ایران: برابری دیه زن و مرد شرعی نیست

العربیه :سخنگوی قوه قضائیه ایران، برخی اخبار منتشر شده درباره برابری دیه زن و مرد را دارای شبهاتی دانست و اعلام کرد که این موضوع به هیچ عنوان واقعیت ندارد و صرفاً ناشی از برداشت‌های ناآگاهانه است.
 
رسانه‌های ایران امروز سه‌شنبه 9 ژوئیه 2019 گزارش دادند که غلامحسین اسماعیلی در نشست با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «شبهاتی که از طریق برخی رسانه‌ها در روز‌های اخیر پیرامون ماده 47 آیین نامه نحوه اجرای حدود، قصاص و.. مطرح شده، به هیچ عنوان واقعیت ندارد و صرفاً ناشی از برداشت‌های ناآگاهانه است و یا مسائلی که در خصوص تساوی دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی مطرح شده که به هیچ وجه مربوط به حکم شرعی نبوده و صرفاً ناشی از قرارداد میان بیمه گذار و بیمه گر شکل می‌گیرد. اما در رسانه‌ها به نحو دیگری مطرح می‌گردد.»
 
او با تذکر به دست اندرکاران امور قضایی که در حوزه فرهنگ و رسانه فعالیت می‌کنند از آنها خواست تا آنجا که ممکن است مراتب و موضوعات را مدیریت کنند.
 
اسماعیلی در ادامه اظهار کرد: «امروز متاسفانه از طریق قاب رسانه‌ای تصویر خوبی از قوه قضائیه به جامعه ارائه نمی‌شود که البته بخشی از آن به واسطه وجود نقص در اطلاع رسانی قوه قضائیه و بخش دیگر مربوط به اصحاب رسانه در شقوق مختلف آن می‌باشد.»
 
گفتنی است، به تازگی و بر اساس رای دیوان عالی ایران، دیه زنان و مردان یکسان شد. صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت دیه زنان و مردان شده است. بر اساس گزارش تابناک، تکلیف صندوق تأمین خسارت‌های بدنی به پرداخت مابه التفاوت دیه کلیه جنایات علیه زنان اعم از نفس یا اعضا مشخص شد.
 
احمد محمدی، عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران در این باره گفت: «قبلاً در شرع متونی و فقه ما دیه زن نصف دیه مرد تعیین شده و تا زمانی که به ثلث دیه نرسد برابر است و پس از آن یک‌باره نصف می‌شود. این موضوع بر اساس استناد قرآنی است.»
 
او ادامه داد: «دیوان عالی کشور در گذشته با توجه به قانونی که مجلس وضع کرده بود بیمه‌ها را مکلف کرد که بحث شرعی و فقهی نسبت به زنان و مردان را در بحث دیه نفس یکسان ببیند چرا که در این رای معتقد بود بیمه‌ها در هنگام عقد قرارداد برایشان فرقی نمی‌کند که زن یا مرد قرارداد بیمه را منعقد کند. حقوق یکسان و درآمد یکسانی دارند در نتیجه در زمان جبران خسارت نیز باید یکسان ببینند».
+1
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  گوربابای خودتان و شرع منحوس اجداد عرعرتان که به ایران گندی زد که بوی تهوع اور ان ۱۴۰۰ سال است ما را ازارمی دهد
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  نظر شما چیست؟