کتاب « کار،کارِ انگلیسی هاست» نوشته جک استرا با طرح موضوع «چرا ایرانی ها به بریتانیا بی اعتمادند»

جک استرا در یکی از آخرین سفرهایش به ایران پس از دوره وزارت خارجه با برخی از مقام های ایرانی و نمایندگان مجلس دیدار کرده بود بی بی سی :جک استرا، سیاستمدار نام آشنای بریتانیایی برای ایرانیان، کتابی درباره روابط تاریخی دو کشور نوشته و به طرح این موضوع پرداخته که "چرا ایرانی‌ها به بریتانیا بی‌اعتمادند".
 
کتاب ۴۰۰ صفحه ای جک استرا با عنوان "کار، کار انگلیسی‌هاست" که بزودی در بریتانیا منتشر می‌شود تماما به مسائل ایران و بریتانیا با درون مایه‌ای تاریخی پرداخته است. نام کتاب برگرفته از ضرب‎المثلی مشهور در بین ایرانیان است که در کتاب دایی جان ناپلئون نوشته ایرج پزشکزاد آمده و پشت پرده هر پدیده مشکوکی را به "انگلیسی‌ها" نسبت می‌دهد.
 
آقای استرا اولین وزیر خارجه بریتانیا و عالی‌ترین مقام این کشور بود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به تهران سفر کرده و در فاصله ای کوتاه مجددا از ایران بازدید و با رهبران این کشور ملاقات کرد. دیدار اول او از تهران به فاصله بسیار کوتاهی پس از حملات یازدهم سپتامبر بود. جک استرا مهرماه سال ۱۳۸۰ برای اولین بار به تهران رفت و تا زمانی که وزیر خارجه بود چهار بار دیگر هم به ایران سفر کرد.
 
کتاب با ذکر سفر تفریحی جک استرا در پاییز سال ۱۳۹۴ به ایران آغاز شده است، زمانی که او دیگر هیچ سمت رسمی نداشت و با همسرش عازم تعطیلات در ایران بود. سفر او با وضعیتی شروع می‌شود که به تعبیر او "عجیب و غریب" است. آقای استرا خود را میان دو سازمان جداگانه امنیتی جمهوری اسلامی می‌بینید که یکی تلاش می‌کرد از او در برابر خطرات احتمالی که در ایران تهدیدش می‌کرد، محافظت کند و سازمان امنیتی دیگرکه در سفر او اخلال ایجاد می‌کرد.
'کار، کار انگلیسی‌هاست' کتاب جک استرا درباره روابط ایران و بریتانیا کتاب "کار، کار انگلیسی هاست" به موضوع روابط ناسازگار ایران و بریتانیا پرداخته و یادآوری کرده که در میان دیپلمات‌های بریتانیایی شوخی تند و تلخی وجود دارد که "ایران تنها کشور جهان است که هنوز بریتانیا را به عنوان یک ابرقدرت باور دارد" اما به تعبیر استرا این برای بسیاری از ایرانی ها، این یک شوخی نیست.
 
استرا می‌گوید در زمانی که وزیر خارجه بوده تلاش کرده به بهتر درک شدن ایران در بریتانیا و در حدی که می‌تواند در سطح جهانی کمک کند.
 
او پیش از این هم در کتاب زندگی نامه‌اش، "آخرین بازمانده، خاطرات یک سیاستمدار جان‌سخت" فصلی را به موضوع ایران اختصاص داده بود و از خاطرات سفرش به تهران گفته بود.
 
آقای استرا در کتاب جدیدش هم به نوعی آن خاطرات را مرور می‌کند که در زندگی نامه اش آورده بود: "دیگر به جریان عادی کار آشنا بودم، وقتی هواپیما می‌نشست، کارمندان زن همراه با شوخی‌های بسیار - که من هم معمولا سردمدارش بودم - باید روسری و مانتوهای خود را به تن می‌کردند. ترافیک تهران وحشتناک بود و بیشتر ماشین‌ها، خودروهایی فرسوده بودند که در اصل ساخت یک کمپانی تعطیل شده انگلیسی بود".
 
آقای استرا سال ها پیش درباره تاریخ روابط دو کشور به بی‌بی سی فارسی گفته بود "برداشت من این بود که بریتانیا در گذشته با ایران رفتار بدی داشته و احترام کافی را به این کشور نگذاشته، و عملکرد بریتانیا به تندروهای نظام ایران امکان داده که به این افکار دامن بزنند. واقعیت این است که ما در ایران خیلی محبوب نبوده ایم. اما در سفرهایم به ایران در عین حال متوجه شدم که با مردمی بسیار فرهیخته سر و کار دارم، و اگر بخت کمی یارم باشد مردم خواهند فهمید که من از مشرب فکری متفاوتی می‌آیم".
+18
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  بعد از جنگ دوم جهانی‌ ملکه انگلستان به چرچیل گفت. نگران منافعه خود در ایران هستیم.تز مهروف چرچیل .نگران نباشید. تا زمانی‌ که ما آخوند در ایران داریم . ایران هندوستان نخواهد شد.کافی‌ است که ما از آخوند حمایت کنیم. تمامی‌ مساجد ایران در منطقه خوزستان بوجه آن از انگلستان می‌‌آامد . حتا دفاتر تعمیر مساجد اسم انگلیسی داشتند. به یاد دارم. زمانی‌ که چیزی در مساجد خراب می‌‌شد. آخونده به اذان خان می‌‌گفت. زنگ بزن دفتر فسیلیتی منیجمنت بیان درست کنند. عمامه آخوند را بلند کن. زیر آن نوشته شده. "made in England"
  5
  29
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۶
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  از آب گل آلود ماهی گرفتن به این مردک میگویند! هر بچه ایی که درس سیاست را در دانشگاه بخواند و خود را سرگرم مشکلات سیاسی جهان سازد، سر نخ همه بدبختی ها در جهان در دست شاهان انگلیس! حالا تو بیا مثل آخوندها هزاران کتاب بنویس که اسلام دین مهربان و پیشرفته ایی میباشد و انگلیس هم یک کشور کوچک!
  4
  23
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۹
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  مگه دروغه بچه روباه؟. انگلیس الان دیگه اخرین روزای دوران استعمارگری شو میگذرونه ولی (از وقتی امریکا بعنوان ابرقدرت جون گرفت) از هیچ کار جنایتکارانه ای برای بقاابا نداشت!. مثال تو دنیا زیاده ولی در مورد ایران٬ هنوز خیلی ایرانیا نمیدونن که شما ۴۰٪ ایرانیارو فقط طول چند سال کشتین در دهه۱۹۲۰ با غارت غذاها و محصولات کشاورزی٬ طوری که مردم از گشنگی جنازه همو میخوردن!. چرا دوره رضاشاه نمیخواستین ایران مادر صنعت اون زمان یعنی ذوب اهن داشته باشه و خودتون هیچی تفروختین و اون ۵ کشتی حامل زیرساز کارخانه رو غرق کردین که ایران از المان خریده بود؟آخوندام اگه بد بگن از شما٬ فهمیدن که فقط وسیله ای بودن برای شما تا ثبات ایران در حال ترقی رو بر هم بزنین!. فتنه پاشیدناتون زیاده و یادش فقط تنفر خاموشو بیدار میکنه! کتابتم ...اونجا . یه ارزوی عجیبی که من دارم ٬ ببینم آوارگی و یاس خانواده سلطنتی حسود انگلیس رو٬ که کاریسمای شاه ایران و افتخارو ارزوهاش به ایران پرعظمت دیونه شون کرده بود!
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  به این دلیل و دلائل دیگرکه از فرزند یک کارمند سفارت عراق در هندوستان یک ایت الاه سید درست کردند و باکمک پنج کشور دیگرنظام شاهنشاهی ما را عربی کردند بخاطر منفعت بیشتر و راحت تر
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  من نمیدونم کشوری که اصلا حیوانی بنام "شیر" در قلمروش زندگی نمیکند و نه فقط سرتاسر جزیره را "روباه" ها فراگرفته اند بلکه شهروندانشان هم مانند این آقا شبیه روباه هستند چرا شیر را بعنوان نماد سلطنت برگزیده اند؟ بنظر من نماد سلطنت بریتانیا باید شمایل یک روباه باشد که مثلا روی دو پا ایستاده یا دمبش روی کولش است
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران
  واقعیت این است که ما در ایران خیلی محبوب نبوده ایم : خوب مگه الان هستید ! جز یه عده ای محدود ، مابقی شما رو . خودشون هم حساب نمیکنن ، واقعا به قول این رژیم ج.ا روباه برازنده شماست ، خودتون رو تافته جدا بافته از جهان میدونین ، تو اروپا هستید و جزو اتحادیه اورپا نیستید ، واحد پولتون فرق میکنه . نشانگر چیه ، کمبود داشتن و این که هی بخوایی خودتو رو از دیگران مجزا کنید ولی در کل هیچ .... نیستید و نخواهید بود . این آخودندهای یک مادر و 1000 پدر رو هم شما تو ایران جا انداختید که به وسیله این طوله سگ ها ، ایران رو از ایرانی ها بگیرید که شاید نفت ایران رو درون خودتون شیاف کنید ...
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  بله رل مهم انگلیس و امریکا در عنقلاب شکوهمند کاملا مشهود ولی چرا خیانتکاران داخلی هر غلطی خواستند کردند ملا را بر جان و مال و ناموس ملت حاکم۰۰۰ اگر یک جو سواد سیاسی وجود داشت ملت ازخود می پرسید چرا کارتر ۱۵۰ میلیون دلار برای خمینی اشغال درپاریس پرداخت باز نگوئید شاه جلوی اگاهی را گرفته بود اگر این طور بود چگونه طرفداران کسروی ضد اسلام۰۰ طرفداران کمونیسم چین۰۰ طرفداران استالین و هزارکوفت و زهرمار وجود داشت که ایران امروز بوجود امد و رژیم و کارهای کثافتش که ابروئی برای ما باقی نگذاشت
  6
  13
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۴۱
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  ایرانی ها برای توجیه عقب ماندگی هایشان همیشه علت را در اسکندر و عرب و ترکها و مغلولها و اخوندها جستجو می کنند انقدر بی فکر و تنبل هستند که به خودشان اجازه تلاش بیشتر و پیشرفت مثل همه کشورها نمی دهند . توجیه و علت را کردن این و ان انداختن خیلی راحتر از فکر مردن برای ایرانی هاست
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
  نظر شما چیست؟