طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای با ایران خواستار تشکیل نشست فوری کمیسیون برجام شدند

رادیو فردا :طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای با ایران می‌گویند که از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران «عمیقا نگران هستند» و خواستار تشکیل نشست فوری کمیسیون برجام برای بررسی این موضوع شدند.
 
وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان همراه با رئیس امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای مشترک که روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه منتشر شد، اعلام کردند «عمیقا نگران هستند که ایران به شماری از تعهداتش ذیل برنامه جامع اقدام مشترک پایبند نبوده است».
 
در این بیانیه آمده است که ایران «فعالیت‌هایی متناقض با تعهداتش» در چارچوب برجام را دنبال می‌کند.
 
آنها اشاره کرده‌اند که «این موضوعات باید در چارچوب برجام مورد رسیدگی قرار گیرد، و کمیسیون مشترک باید فورا تشکیل شود».
 
مقام‌های انرژی اتمی ایران هفته جاری اعلام کردند که سطح ذخیره اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی شده خود را به بالای ۳۰۰ کیلو رسانده و غظت غنی‌سازی را نیز به ۴.۵ درصد افزایش داده‌اند.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به شورای حکام افزایش سطح غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم ایران را تایید کرده است.
 
قدرت‌های اروپایی در بخشی از بیانیه خود گفته‌اند ایران اعلام کرده که خواهان باقی ماندن در برجام است و «باید این دست اقدامات خود را معکوس کرده و بدون هیچ تاخیری با برنامه جامع اقدام مشترک همراهی کامل داشته باشد».
 
این کشورها خواستار تشکیل اضطراری نشست کمیسیون برجام شده‌اند که دو کشور روسیه و چین نیز عضو آن هستند. با این حال زمان مشخصی برای برگزاری این جلسه اعلام نکرده‌اند.
 
کمیسیون مشترک برجام به طور معمول هر سه ماه یک بار با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقی‌مانده در برجام برگزار می‌شود.
 
آخرین نشست این کمیسیون هفتم تیرماه در وین برگزار شد و به موضوع اجرایی شدن اینس‌تکس اختصاص داشت.
 
پیش از انتشار بیانیه روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا، مایا کوسیانچیچ، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفته بود: «ما از ایران می‌خواهیم گام‌های بیشتری برای تضعیف برجام برندارد و تمام اقداماتی را که در سازگاری با برجام نیست معکوس کند».
 
وی روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز با ابراز «نگرانی شدید» از تصمیم ایران برای عبور از سقف تعیین‌شده برای غنی‌سازی، خواستار توقف تمامی اقدامات مغایر با برجام شده بود.
 
همزمان با درخواست قدرت‌های اروپایی برای تشکیل فوری نشست کمیسیون برجام، تلاش‌های دیپلماتیک برای ایجاد مصالحه بین ایران و آمریکا و نجات توافق هسته‌ای شدت گرفته است.
 
کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ و امانوئل مکرون، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه، درباره تهدید ایران به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم گفت‌وگو کردند.
 
همزمان، اعلام شد که امانوئل بن، مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه، قرار است به ایران سفر و با مقام های جمهوری اسلامی درباره برجام دیدار و گفت‌وگو کند.
 
ایران می‌گوید که بایداز مزایای اقتصادی برجام منتفع شود و ۶۰ روز دیگر- تا سپتامبر- به کشورهای اروپایی فرصت داده است تا به تعهداتش ذیل برجام عمل کند و گرنه گام سوم که افزایش سطح غنی‌سازی تا ۲۰ درصد را کلید خواهد زد.
+13
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟