هشدار وزیر دفاع ایران به بریتانیا: این نوع راهزنی دریایی بی‌پاسخ نخواهد ماند

بی بی سی :سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، در مراسمی امروز(۱۷ تیر/۸ ژوئیه) اقدام نیروی دریایی بریتانیا در توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق را "خلاف موازین بین‌المللی" و نوعی "راهزنی دریایی" دانست و گفت: "یقیناً این نوع راهزنی دریایی توسط ما تحمل و بی‌پاسخ نخواهد ماند".
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هم در نشست خبری خود مقصد اعلام شده در رسانه‌ها برای نفتکش توقیف شده ایرانی در جبل‌الطارق را صحیح ندانست اما در عین حال گفت که از "مقصد سفر نفتکش توقیف شده" اطلاعی ندارد.
 
برخی رسانه‌ها مقصد این نفتکش را سوریه اعلام کرده بودند اما آقای موسوی امروز تاکید کرد که: "بندرهای سوریه ظرفیت پذیرش سوپرتانکر را ندارد".
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص احضار سفیر بریتانیا به این وزارتخانه همچنین گفت: "سفیر انگلیس را خواستیم" و "کماکان از دولت انگلیس درخواست داریم هرچه سریع‌تر کشتی ما را رفع توقیف کند".
عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که سوریه مقصد نفتکش ایرانی نبوده اما وی از مقصد نفتکش بی‌اطلاع است روز گذشته (یکشنبه ۷ ژوئیه/۱۶ تیر) نیز عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت نفتکش ایرانی که نیروی دریایی بریتانیا در آبهای جبل‌الطارق توقیف کرد "عازم سوریه نبوده است" اما مقصد دیگری را هم مشخص نکرد.
 
آقای عراقچی توقیف نفتکش "گریس ۱" را "دزدی دریایی" خواند و تاکید کرد: "برخلاف ادعای دولت انگلیس، مقصد این نفتکش سوریه نبود. بندری که به عنوان مقصد در نهایی سوریه نام برده شده ظرفیت چنین نفتکش عظیمی را ندارد. مقصد جای دیگری بوده. این نفتکش از آب‌های بین‌المللی و از تنگه جبل الطارق گذر می‌کرد و هیچ قانونی وجود ندارد که به انگلیس اجازه توقف این نفتکش را بدهد."
 
نیروی دریایی بریتانیا صبح پنج‌شنبه ۱۳ تیر این نفتکش را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند و فردای آن روز دادگاهی در جبل‌الطارق توقیف آن را دو هفته دیگر تمدید کرد. دولت محلی جبل‌الطارق می‌گوید نفتکش ایرانی به دلیل "شواهد مستدلی" توقیف شد که نشان می‌داد این نفتکش راهی پالایشگاه بانیاس سوریه بوده است که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا است. دادگاه هم با استدلالی مشابه توقیف را دو هفته تمدید کرد.
نفتکش گریس یک سمیر مدنی، از "تانکرتراکرز" که بر رصد فعالیت‌های نفتکش‌ها در جهان متمرکز است، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است علت انتخاب مسیر دورتر، نه تحریم‌ها، بلکه حجم و وزن زیاد گریس ١ بوده که عبورش از کانال سوئز را دشوار می‌کرده بنابراین بجای عبور از کانال سوئز نفتکش مجبور به گذر از تنگه جبل‌الطارق شده است.
 
آقای مدنی همچنین گفته بود که احتمالا مقصد گریس ۱ نه پالایشگاه بانیاس، که احتمالا یک مشتری اروپایی در دریای مدیترانه بوده است.
 
دولت محلی جبل‌الطارق می‌گوید توقیف نفتکش "گریس ۱" تصمیمی مستقل" بوده و "هیچ درخواست سیاسی" برای آن در کار نبوده است. این در حالی است که یک روز پیشتر، سرپرست وزارت خارجه اسپانیا گفته بود که نیروی دریایی بریتانیا نفتکش گریس ۱ را به درخواست آمریکا توقیف کرده است.
 
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، از توقیف این نفتکش دفاع کرد و گفت: "تحریم‌ها به دلایلی وضع شده‌اند و باید رعایت شوند و راه واقعی حل این مشکلات برای ایران این است که فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده را در خاورمیانه متوقف کند."
 
وزارت خارجه روسیه توقیف این نفتکش را محکوم کرده و آن "اقدامی عمدی برای پیچیده‌تر کردن وضعیت ایران و سوریه" خوانده است.
 
جبل‌الطارق شبه‌جزیره‌ای کوچک در جنوب اسپانیا اما بخشی از قلمرو بریتانیا است. دولت محلی جبل‌الطارق در امور داخلی خودمختار است اما مسئولیت سیاست خارجی و دفاعی آن با دولت بریتانیا است.
+20
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  مطمئنم انگل یس سیلی بدی خواهد خورد، پاینده ایران بزرگ
  56
  19
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  حرف نزن. انجام بده. قرار بود. ببندید. ماه می‌‌تمام. ماه جونی تمام. ما جولای وسط آن هستیم. تا کی‌ صبر کنیم. اگر این وعده مثل گرفتن قدس یا پرچم اسلام بر فراز کاخ سفید است. بذار در کوزه .و آب آن را بخور.چقدر حرف می‌‌زنید ؟ بی‌ دلایل نیست .کمبود گنجشک در ایران است. همه سر گنجشک خورده. و فقط جیک جیک جیک.
  8
  39
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
  ۴۰
  اسپیسر - لندن، انگلستان
  به جای طی یک مسیر کوتاه، مجبور شدن با رادار خاموش این همه راه رو بکوبن کل قاره آفریقا را دور بزنن که به خیال خودشون گیر نیقتن اما یکهو افتادن تو قلاب. حالا باید کلی رشوه و جریمه بدهند تا شاید بی خیالشون بشن.
  4
  22
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. رژیمی ننگین خودت می دانی بابا جان انگیس و بابا جان کارتر عنقلاب دین ننگینت را طرح و اجرا کردند برای فریب توی زالزالک پوسیده می نویسی پاینده ایران ولی در حقیقت باید بنویسی پاینده دین عرعرستان که در را بروی هر جنایت و کثافتی گشود
  7
  28
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  وزیر دفاع دین عرعری و ملای دزد قاتل و بچه باز خاک عرعرستان بر سرت بی همه چیز۰ می خواهید دوباره جنگی راه بیفتد قبر ها مملو ازکشته و حساب بانکی شمامملو از پول خون ملت برای کورو کچلهایتان۰۰۰ ولی فکرکنم اینبار کوررررررررررر خوانده اید
  4
  24
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان
  بنده پیشنهاد میکنم بجای نفتکش ها که همگی تحریم هستند هامون رو به اقصی نقاط دنیا بفرستیم تا درس عبرتی به دشمنان داده باشیم
  2
  0
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱
  ۶۱
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان
  عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت نفتکش ایرانی که نیروی دریایی بریتانیا در آبهای جبل‌الطارق توقیف کرد "عازم سوریه نبوده است داشت دور کره زمین را دور دور میکرده خخخخخخ
  1
  14
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  جبل‌الطارق شبه‌جزیره‌ای که هنوز مستعمره هست و انگلیس استعمارگر همچنان خوی استعماری داره و فکر میکنه ایران هنوز مستعمرشه که بزنه تو سرش و صداش در نیاد. به امید روزی که جبل‌الطارق به استقلال برسه و جز قلمرو انگلیس نباشه
  11
  3
  دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  نظر شما چیست؟