هفتاد درصد مردم افغانستان نیازمند مشاوره روانشناسی هستند

یورونیوز :سازمان روانشناسی بین‌المللی اعلام کرد ۷۰ درصد از جمعیت ۳۷ میلیونی افغانستان نیازمند خدمات روان‌شناسی هستند.
 
سازمان روانشناسی بین‌المللی (IPSO) آژانسی است که در افغانستان به ارائه خدمات مشاوره و گفتگوی فرهنگی می‌پردازد. چند دهه جنگ، کشتار و ویرانی میلیون‌ها نفر افغان را آواره کرده، در حالی که نواحی بسیاری از این کشور خاورمیانه‌ پیوسته در خطر حمله قرار دارند.
 
قدری یزدان، کمیسیونر مستقل حقوق بشر در امور افغانستان، اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد سالانه بیش از ۳ هزار تن در این کشور خودکشی می‌کنند که حدود ۸۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.
 
این در حالی است که خدمات بهداشت روان در سطح وسیعتری مورد نیاز است و متخصصان این حوزه در افغانستان بسیار کم شمارند.
سالانه بیش از ۳ هزار تن در افغانستان خودکشی می‌کنند که ۸۰ درصد آنها زنان هستند.سالانه بیش از ۳ هزار تن در افغانستان خودکشی می‌کنند که ۸۰ درصد آنها زنان هستند.
 
از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ فقط ۸۰۰ نفر توانسته‌اند دوره یکساله ارائه مشاوره روانی را به اتمام برسانند، دوره‌ای که دولت افغانستان آن را برگزار می‌کند.
 
وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید شمار این افراد در حال افزایش است و می‌گوید:‌ «مددکاران اجتماعی با پیشینه‌های متفاوت را آموزش می‌دهیم. و حالا حدود ۱۰۰ روانشناس در کل کشور داریم.»
 
از سوی دیگر، به گفته کارشناسان، پذیرشِ نیاز به مشاوره و رجوع به روانشناس در جامعه افغانستان بیشتر شده است،‌ به‌ویژه به این علت که کسانی که آن را تجربه کرده‌اند از نتایج سازنده فرآیند مشاوره روانی در زندگی خود، با دیگران آشکارا سخن می‌گویند.
+10
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  شاید هم بیشتر.
  3
  7
  یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۳۰
  sara_azin - واشنگتن، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. اینها شاید بخاطره سالها جنگ دچار مشکلات روحی و روانی شدن. و بلاخره برای دردشون یه درمانی پیدا میشه!! اما شمایی که اینقدر نژادپرست هستید، میخواین چطوری این مرضتون رو درمان کنید؟
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۹
  نظر شما چیست؟