روحانی خطاب به مکرون:اگر آمریکایی ها دوباره به حریم ایران تجاوز کنند ،نیروهای مسلح مامور به مقابله هستند

بی بی سی :حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه ضمن تاکید بر عدم تمایل ایران به تنش و درگیری گفته "اگر آمریکایی‌ها بخواهند دوباره به آبها و حریم هوایی ایران تجاوز کنند، نیروهای مسلح ایران مامور به مقابله با آنها بوده و برخوردی قاطع خواهند داشت."
 
خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، سه‌شنبه شب (چهارم تیر - ۲۵ ژوئن) گزارش کرده که در این تماس تلفنی آقای روحانی به همتای فرانسوی خود گفته: "اگر ایران نتواند از فواید برجام بهره مند شود، بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهد داد."
 
با وجود این رئیس جمهور ایران همچنین گفته: "جمهوری اسلامی ایران هرگز اقدامی غیر قابل بازگشت انجام نخواهد داد و هر زمان اجرای برجام از سوی ۱+۴ بویژه در زمینه حل و فصل روابط بانکی و فروش نفت انجام شود، شرایط به گذشته بازخواهد گشت و تا زمانی که آمریکا همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند، شرایط تغییر نخواهد کرد.
 
گفتگوی تلفنی رهبران ایران و فرانسه تنها یک روز پس از آن شکل گرفته که آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای موسوم به برجام، طی یک نامه رسمی دیپلماتیک به ایران درباره تبعات کاهش تعهدات اتمی‌اش هشدار داده‌اند.
 
روز گذشته خبرگزاری رویترز خبر داد که نامه سه کشور اروپایی روز شنبه اول تیرماه به ایران ارسال شده و به گفته دیپلمات‌های اروپایی در آن گفته شده است که اگر جمهوری اسلامی ایران دست به اقداماتی بزند که به زمینه نقض توافق هسته‌ای را فراهم کند، اروپا توانایی کمتری برای کمک به ایران خواهد داشت.
 
همزمان در روز سه شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی دایر براینکه آیا در صورت بروز جنگ با ایران استراتژی خروجی دارد یا نه گفت نیازی به استراتژی خروج ندارد.
 
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا هم در جریان سفر به اسرائیل گفت که اگر ایران از محدوده مجاز غنی سازی اورانیوم براساس برجام خارج شود "اشتباه بزرگی" خواهد بود و اینکه در آن صورت آمریکا "کلیه گزینه ها" را حفظ خواهد کرد.
 
ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان طرف های توافق هسته‌ای، برجام، محسوب می شوند اما آمریکا سال گذشته از این توافق خارج شد و همه تحریم‌هایی را که علیه ایران متوقف کرده بود، دوباره به اجرا گذاشت.
 
پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها ایران از اروپا خواست برای نشان دادن پایبندی خود به این توافق سازوکارهایی برای روابط مالی و صدور نفت ایران اتخاذ کند.
 
اما با گذشت بیش از یکسال از تصمیم دونالد ترامپ، ایران می گوید اروپا به غیر از ادامه حمایت لفظی، گامی عملی برای حفظ برجام برنداشته و اکنون تهران دیگر منفعتی برای ماندن در این توافق‌نامه نمی‌بیند.
 
بر همین اساس هم دولت ایران تا ۱۸ تیرماه به اروپا فرصت داده تا برای برون رفت از بن‌بست تحریم‌های یکجانبه آمریکا راهکاری عملی ارایه کند و در غیر این صورت ایران خود را مجاز به کاهش مرحله‌ای تعهداتش خواهد دانست.
+22
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  پارس 1404 - ایران، ایران

  تو خفه شو نیروهای مسلح ایران از تو گاو دستور نمی گیرنند خود انریکا هم دیگه جرات نمی کنه غلط زیادی کنه
  37
  11
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
  ۳۹
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  پست ترینشون همین امانویل ماکرون است از اون حـ... هاى موزی
  17
  8
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
  ۴۸
  آزاذه - تهران، ایران

  خدا رحم به مردم دنیا کنه اگر این شیعه ها قدرت بگیرند همه غیر مسلمانها را میکشند و فرهنگهای مختلف را نابود میکنند
  4
  28
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  فعلا دارند دایره ی نابودی را بر دور شما ابلهان تنگتر میکنند. حدود 50 سال پیش برای نابودی کمونیسم انواع حکومت های مذهبی را تقویت کردند. امروزه دیگر مذهب رادیکال خریدار ندارد و این دیو باید برگردد توی بطری. داعش و اخوان المسلمین نابود شدند و حالا نوبت هلال شیعه هست. بزودی اردوغان هم سقوط خواهد کرد و در دنیائی زندگی خواهیم کرد که مذهب ابزار عقاید شخصی هست و برای جمع تدبیر و درایت و منطق حکومت خواهند کرد
  1
  30
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳
  ۴۷
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  خفه شو آشغال عوضی نوکر خامنه ای سگ پوتین ...کثافتها فقط ثروت خامنه ای دزد بی شرف ۲۰۰ میلیارد دلار هست .تمام این ثروت متعلق به مردم ایران هست که شما بیشرف ها دزدیدین . به زودی به درک واصل خواهید شد .قبل ترامپ وحمله امریکا مردم ایران ریز ریزتان خواهند کرد. سرنوشت تون از قذافی هم بدتره .شما جنایتکار ها به اخر خط رسیدین. اشغالهای دزد بی شرف .
  1
  23
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  ببین ابله ؛به پوتین اعتماد نکن و زرت و پرت نکن,شماها که زبان دیپلماتیک نمیدانید,آخرش مملکت را به ویرانتراز الان و ملت را بخاک وخون میکشید.بعداز 28سال هنوز مناطق جنگزده ویران است بیشعور
  1
  23
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  دشمن اصلی خود شماها هستید که 40 سال است مردم از دست شما خواب راحت ندارن
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
  نظر شما چیست؟