خامنه ای مالک یک امپراطوری ۹۵ میلیارد دلاری

 چند سال پیش این عکس رسانه‌های ایران درباره خامنه‌ای خبر ساز شد. او که مدعی ساده زیستی است، با یک خودروی بی ام و در نشستی حاضر شده بود. صدای آمریکا :تحریم جدید دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی این بار دارایی های آیت الله خامنه‌ای و دفتر او را هدف قرار داده است، اما ثروت و دارایی رهبر جمهوری اسلامی چقدر است و شامل چیست؟
 
آیت الله خامنه‌ای بارها در سخنرانی های خود بر ساده زیستی تاکید کرد. برخی نزدیکان او خاطراتی از «ساده زیستی» او روایت کرده اند اما او مدیریت یک مجموعه بزرگ مالی را دارد.
 
در سال های اخیر گزارش های متعددی در مورد ثروت رهبر جمهوری اسلامی و نهادهایی که مستقیما به دفتر او مربوط هستند، منتشر شده است اما یکی از کامل ترین آنها گزارش خبرگزاری رویترز بود که کمتر از ۶ سال پیش از حکمرانی آیت الله خامنه ای بر یک «امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری» خبر داده بود.
 
بر اساس آن گزارش، بخش عمده ثروت تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی مربوط به «ستاد اجرایی فرمان امام» است که در بخشهای بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی، از صنعت نفت، امور مالی، بانکداری گرفته تا تولید قرص‌های ضدبارداری، و حتی پرورش شتر مرغ فعالیت دارد و سالانه میلیاردها دلار درآمد کسب می کند.
 
یکی از اقدامات آقای خامنه‌ای خرید سهام یکی از بزرگترین بانکهای ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی، و خرید سهام بزرگترین شرکت مخابراتی کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ستاد بود، که در سال ۲۰۱۰ میلادی ستاد اجرایی فرمان امام را به صورت یکی از صندوق های بزرگ سرمایه گذاری خصوصی جهان در آورد. ستاد همچنین بخش زیادی از دارایی های خود را از طریق مصادره و تملک اموال و املاک اقلیت‌های مذهبی و تجاری که به ناچار ترک وطن کرده بودند، به دست آورد.
 
اگر چه ستاد در ژوئیه سال ۲۰۱۰ میلادی ستاد و ۳۷ شرکت زیر مجموعه آن به لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا اما در آن هنگام نامی از آیت الله خامنه ای برده نشد و بیش ۲۴ شرکت ستاد هم از لیست تحریم ها جا افتاده بودند.
صفحه فیسبوک سفارت آمریکا در عراق از سوی دیگر، اردیبهشت گذشته نیز سفارت ایالات متحده در عراق با انتشار یک پیام در صفحه رسمی فیس بوک خود از ثروت ۲۰۰ میلیارد دلاری رهبر جمهوری اسلامی نوشت.
 
در این پیام آمده بود: «فساد در جمهوری اسلامی طی ۴۰ سال گذشته از راس هرم قدرت تا همه اجرای آن ریشه دوانده و در حالی که بسیاری از مردم ایران به‌ خاطر وضعیت وخیم اقتصادی با فقر دست به گریبان هستند، تنها دارایی‌های علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.» پیش از آن نیز ایالات متحده آمریکا بارها به وجود فساد در حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده بود؛ از جمله وزارت خارجه آمریکا در پیامی توئیتری به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره کره و نوشته بود: «با تاسف برای مردم ایران، حکومت آنها مملو از ریاکاران فاسد است. یکی از آنها آیت الله خامنه ای است که یک صندوق سرمایه معاف از مالیات با میلیاردها دلار ثروت دارد.»
 
در ادامه آن آمده بود: «او که مرد مقدسی خوانده می‌شود، املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد و بعد پول نقد را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند.»
 
حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی دارایی‌های آیت الله خامنه‌ای و دفتر او را تحت تحریم قرار داده و به خبرنگاران اعلام کرده است که دسترسی آیت الله خامنه‌ای به تمامی منابع مالی قطع می‌شود.
+157
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  در این موقع و این خبرها برادران ارشادی همیشه در سکوت می‌‌مانند.نمی‌ دانم از خجالت است یا از حسودی.؟ حالا باور بیا. خجالت نکش. دیروز هم که آقا با سران. سپاه . مجلسیون. امام جمعه ها. دولتیون و هیت امنا جلسه داشتند. که چطور پدر ترامپ را در اورند. من که نبودم . نقل قول شد.که عیال آقا زنگ زد به موبیل آقا. "که همیشه تا دیر وقت جلسه داری.امام زمان،ترامپ را تکه پاره کند. که شما هیچ وقت پیش ما نیستی‌. ما می‌‌ترسیم. دزدی چیزی.تشریف آورید خانه. دل ما تنگ شده برای جمال نورانی شما". آقا گفت. زن اینقدر حرف نزن. سر گنجشگ خوردی؟ دزد کجا بود.؟ همه نشسته در کنار من. و آموزش می‌‌بینند
  9
  112
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۹
  ۴۴
  samisan - توکیو، ژاپن

  اگر واقعا این کار انجام دهید ومنابع مالی این فاسدان را قطع و قبلا هم گفتم تمام حوزه علمیه فاسد و دزد پرور و دو رو و ریا کارپرور رو در تمام نقاط ایران ....کنید کار این اخوندها تمام هست تمام این فاسدان رو در حوزه غلمیه ......ایران ازاد خواهد شد و کاری به پایگاهای نظامی و زیر بنای اقتصادی نداشته باشید
  10
  87
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۷
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  این پول ارثی هست که از .....رسیده بهش !!! پول یه عمر صیغه شدن های ساعتی هست که .... میشد
  9
  88
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
  ۵۳
  Hatef - پاریس، فرانسه

  غنى سازى یعنى این! از دوزارى روضه خوانى به دویست میلیارد دلار رسیدن!
  6
  100
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۹
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  بعد این خاک بر سر با دمپایی میره پیش نخست وزیر، بی حیا!
  9
  70
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  وقتی ترامپ گفت خیلی ممنون که هواپیمای با سرنشین (که رل اصلی اسکن رو داشت) رو نزدین، قند تو باسن عرزشی ها اب شد، غافل از اینکه منظورش این بود که ممنون که روی کارتهایی که من میندازم بازی میکنین. چون اگر اون رو زده بودن، حتما مجبور به واکنش نظامی میشد. ٢٠٠ میلیون دلار پهباد رو زدن، ٢٠٠ میلیارد دلار پول بلوکه شد. ضمنا اینکه با نا امن نشون دادن خلیج فارس و عقب کشیدن و اینکه گفته هر کی نفتکش داره خودش خرج کنه و محافظتش کنه، برای همه خرج تراسی کرده. وگرنه هند مریض نیست ناو بفرسته أینجا. در ضمن یه سوال! این سامانه سه خرداد (!) که سه تا موشک روشه چطور توی توضیحات نوشته با چهار تا هدف درگیر میشه؟ راننده هم میاد پایین قفل فرمون میکشه برای هدف چهارم!؟
  4
  75
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران

  انریکا همین طور ادامه بده بدجور خون ریزی کردند.
  72
  11
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  رهبر اگر ۲۰۰ که هیچی هزاران هزار سرمایه داشته باشد باز هم کم هست، اگر نداشته باشد باید مثل قمپوزیسیون دستمال به دست، آویزان عرعرستان، اعزراییل و عمریگا باشد! در طول تاریخ با شکوه ایران همیشه پادشاهان خزانه های پر داشتند که در صورت نیاز به کمکشان می آمد، آقای خامنه ای بارها در بلایای طبیعی به کمک مردم رفتند، پاینده ایران
  91
  11
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. باورت بشه دوست عزیز یکی از دلایل این تحریم همون دمپایی بود. شینزو آیه یکی از بهترین دوستای ترامپ هست، این بی ادبی دیبلمانیک جواب داشت.
  8
  21
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۵
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  . قبل از هجوم اخوندها حتی یک خرهم نداشت ولی حالا ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت دارد که تمام را از ملت دزدیده
  3
  58
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. یکی از نمایندگان مسلمان اندونزی خطاب به جمهوری اسلامی گفت گاو هم شیر داره هم شاخ ما از امریکا به مصابه گاو شیرده استفاده کرده و میکنیم ولی سما بجای پستان گاو با شاخ گاو گیر دادید این خلاف عقل سلیم است
  2
  37
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. صحیح است صحیح است صحیح است!
  3
  20
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  بدبخت بیچاره رهبر مسلمانهای عالم باشی و اینقدره مستضعف و مظلوم!
  4
  31
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
  ۴۸
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  آشغال عوضی خامنه ای پدرسگ حـ... نوکرپوتین ...کثافتها . دزد بی شرف ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت مردم ایران را بالاکشیده ول کن ملت هم نیست.تمام این ثروت متعلق به مردم ایران هست که خامنه ای ملعون بیشرف دزدیده . به زودی به درک واصل خواهد شد .قبل ترامپ وحمله امریکا مردم ایران ریز ریزش خواهند کرد. سرنوشتش از قذافی هم بدتره .جنایتکار ی که تاریخ نامش را خون اشام قرن معاصر خواهد گذاشت. بی شرف دزدی که از خون جوانان برومندایران تغذیه کرد و ایران را به نابودی کشاند .وقتشه مردم ایران خودش٬ فرزندان دزدش ٬اعوان و انصار ادمکشش را ریز ریز کنن و سرش را از تنش جداکنند.
  2
  21
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::پارس 1404 - ایران، ایران::]. [::Zaall - اصفهان، ایران::]. پس شما .... مضاعف میفرمایید میگین حکومت مستضعفین و رهبر مستضعفین جهان. البته .....خیلی وقته افتاده پایین
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۵
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  اشخاصی که فکر می‌کنند رهبر معظم انقلاب بفکر مال دنیاست، جاهل و گمراهند. ساده زیستی همراه با خلوص نیت و ایمان به آخرت نعمت است.
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
  ۳۹
  sergei - یوتا، ایالات متحده امریکا
  اونوقت اموال ملکه انگلستان چقدر است؟
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
  ۲۱
  behnam a - تهران، ایران
  نمیدونم توی مغز اون عزیزی که در مورد سامانه 3 خرداد حرف زده چی میگذره ولی تویی که چرت میگی سامانه 3خرداد خودش 3تا موشک داره 3تا هم پشتیبانی داره واسه موقع ضروری .بهتره اول اطلاعاتتو کامل کنی که اینجوری ضایع نشی بعد بخوای کشورو کوچیک کنی ....مهم نیست رهبر رو دزد بخونین ملتو خراب کنین یا کشورو به مسخره بگیرین چون حرف زدن امثال شما واسه کسی مهم نیست فقط عقلتونو دادین دست بقیه فاحشگی فط تن فروشی نیست فاحشگی میتونه دادن عقلت دست بقیه هم باشه...مثلا خامنه ایی داره با 200میلیارد دلار سرمایه ماشین اخرین مدل سال میخره یا داره جیب بچه هاشو پر میکنه کدومتون میتونین ثابت کنین...در ضم هدف شما تخریب سپاهه و کل نیروهای مسلح کشوره که همگی تحت فرمان خامنه ایی هستن....بحث دارایی اوردین اولا سپاه به خاطر هزینه هایی که داره مجبوره کار هایی مث پیمانکاری و ایجاد صنعت و کلی چیزای دیگه انجام بده نه تنها کشور ما بلکه همه کشور های دنیا همینجوری هستن....حالا بشینین هی حرف بزنین ولی حرفتون ارزشی نداره چون تاثیری نداره خود فروخته های وطن فروش .
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  ۲۱
  behnam a - تهران، ایران
  [::natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. [::natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. خودت به فکر مردم ایرانی یا پدر جدت ؟؟؟؟یا شایدم امریکا؟؟؟؟...
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹
  نظر شما چیست؟