عادل الجبیر خواستار تحریم صادرات گاز ایران شد

دویچه وله :وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در مصاحبه با "فرانس ۲۴" گفت که امیدوار است هرگونه جنگ میان ایران و آمریکا هنوز قابل پیشگیری باشد. او ایران را به اقدامات تحریک‌آمیز در منطقه متهم کرد.
 
عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی روز یکشنبه دوم تیر (۲۳ ژوئن) در مصاحبه با شبکه "فرانس ۲۴" از "رفتار تهاجمی" ایران در منطقه انتقاد کرد و گفت که ادامه این سیاست نمی‌تواند بدون واکنش بماند.
 
او در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «همه در منطقه تلاش می‌کنند جلوی جنگ را بگیرند» و تاکید کرد که «جنگ خطرناک است. با این حال تشدید تنش‌ها همواره از سوی ایران بوده است.» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در این رابطه به حملات ایران به نفکتش‌‌ها در دریای عمان و قرار دادن تجهیزات نظامی، از جمله دادن پهپاد و موشک در اختیار حوثی‌های یمن اشاره کرد که با آنها فرودگاه و خطوط لوله‌های نفت عربستان سعودی را هدف قرار می‌دهند. عادل الجبیر تاکید کرد این ایران است که «تنش‌آفرینی کرده وباید تنش‌زدایی کند.»
 
او پاسخ نظامی به ایران را رد کرد و گفت که کشورش «۴۰ سال است که تلاش می‌کند از طریق مذاکره اختلافات را حل کند ولی در این سیاست موفق نبوده است». الجبیر در همین رابطه به ضرورت تشدید فشار بر ایران از طریق گسترش تحریم‌ها، از جمله تحریم حوزه گاز ایران اشاره کرد که می‌تواند «ایران را متوجه هزینه سنگین این سیاست کند» و به آن نشان دهد که «سیاست‌هایش قابل قبول نیست و باید تغییر کند.»
 
در این مصاحبه هم‌چنین درباره گزارش آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در تحقیقات پیرامون قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی سوال شد که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید. خانم کالامار در گزارش خود به دست داشتن محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان اشاره کرده است.
 
عادل‌‌الجبیر در پاسخ گزارش خانم کالامار را مملو از "تناقض" دانست اما تاکید کرد که با این حال اگر شواهد بیشتری کشف شود، تحقیقات به طور بالقوه می‌تواند شامل افرادی شود که در حال حاضر به محاکمه نرسیده اند، از جمله سعید القحطانی، یکی از نزدیکان شاهزاده محمد بن سلمان، که متهم شده است نقش مهمی در قتل داشته است.
 
او هم‌چنین گفت که نسبت به طرح ترامپ برای صلح میان اسرائیل و فلسطین (طرح موسوم به معامله قرن) علیرغم انتقادهای رهبران فلسطینی به این طرح خوشبین است.
+40
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  تو یکی برو جلو، شترکولا خور بچه ترنسی! همونطور که گفتیم سهم شما پیش ما محفوظه. یه اردنگی جانانه.
  19
  27
  دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  برو بمیر عرب خواجه بچه باز. هر چه میکشیم از دست شما عربای تازی و دینتون هست
  11
  35
  دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  عربستان و رژیم آخوندی و کربلا و نجف و مشهد قم باید ....
  6
  26
  دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  این الین کثیف همو بره شب زیر عبای رئیسش بعد بیاد زر بزنه،
  11
  10
  دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۴
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  برو بمیر بابا
  3
  5
  ‌سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۲
  نظر شما چیست؟