المانیتور؛ اسرائیل در شوک؛ وقتی زمانش برسد، ترامپ در مقابل ایران عقب نشینی خواهد کرد

انتخاب: بن کاسپیت در المانیتور نوشت: تا چند ماه پیش، اسرائیل شعله ور شدن تنش های مستقیم یا غیرمستقیم با ایران را در منطقه مورد درگیری ایران و اسرائیل، کم ارزیابی می کرد. تا همین اواخر، اسرائیل معتقد بود که ایران به دنبال رویارویی با اسرائیل نیست و این همان استدلال در پس عدم پاسخ تهران به حملات نیروهای هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه بود. براساس این ارزیابی، ایران در حال سرمایه گذاری و افزایش تلاش های خود علیه اسرائیل در کرانه غربی رود اردن و همچنین کمک به جهاد اسلامی در غزه بود.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: در سایه ی تنش های رو به افزایش بین ایران و امریکا در خلیج فارس، این به نفع منافع ایران است که هزینه ها را برای طرف مقابل افزایش دهد و همچنین باعث ناامنی در مرزهای اسرائیل شود.
 
اسرائیل موضع خود را اخیرا و به دنبال عملکرد ترامپ تغییر داده است. در روز 20 ژوئن، تحلیلگران بدون نام اسرائیلی برای نخستین بار انتقاد غیرمستقیمی علیه «ضعف» ترامپ در قبال ایران مطرح کردند و او را متهم به «تهاجمی نبودن» کردند. آنها همچنین او را به دلیل واکنشی همراه با سردرگمی به ساقط شدن پهپاد امریکا سرزنش کردند. گزارش ها در مورد انصراف ترامپ از حمله به ایران، ده دقیقه قبل از وقوع آن، باعث تندتر شدن انتقادات منابع دیپلماتیک نزدیک به نتانیاهو شد.
 
این سناریویی است که پیش بینی شده بود: زمانی که وقتش برسد، ترامپ اعتماد به نفسش را از دست می دهد یا علاقه خود را از دست می دهد و در نهایت از عمل کردن، اجتناب می کند.
 
یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی گفت: این واقعیت که امریکا به ساقط شدن پهپادش و حمله به نفتکش ها در خلیج عمان پاسخ نداد، پیام ضعف را منتقل می کند و از طرف دیگر اعتماد به نفس ایران را افزایش می دهد.
 
وی افزود: رئیس جمهور ترامپ متوجه نمی شود که برای اینکه فشارها علیه ایران جواب دهد، ایرانی ها باید باور کنند که او قادر به حمله است. اگر آنها بفهمند که او دارد با آنها بازی جوجه را می کند، انها او را فریب می دهند، همانطور که اوباما را فریب دادند.
 
(بازی جوجه، یک مدل مؤثر برای بررسی تلاقی‌های دو بازیکن در نظریه بازی‌ها است. قانون بازی این است که در حین اینکه هیچ‌یک از دو بازیکن تمایلی به تسلیم شدن در مقابل دیگری ندارد، بدترین نتیجه این است که هیچ‌کدام تسلیم نشوند. انتخاب واژه «جوجه» برای این بازی ریشه در یک بازی خیابانی دارد که در آن دو راننده به سمت هم در یک امتداد با سرعت زیاد حرکت می‌کنند و یکی باید از مسیر خارج شود وگرنه هر دو با هم برخورد می‌کنند و کشته می‌شوند. در حالتی که یکی از راننده‌ها خود را از مسیر خارج کند، آن راننده بازنده است و او را به خاطر ترسو بودن «جوجه» خطاب می‌کنند؛ و راننده‌ای که در مسیر باقی‌مانده بود برنده اعلام می‌شود. )
 
ارتش اسرائیل در همین حال، در حال افزایش امادگی خود برای رویارویی احتمالی با ایران یا یکی از نیروهای نیابتی اش از جمله حزب الله است. در همین راستا، مانور نظامی گسترده ای این هفته در شمال (سرزمین های اشغالی) برگزار کرد. امریکا اخیرا گزارش شده که با فروش هواپیماهای تامین سوخت کی سی 46 به اسرائیل موافقت کرده است. این سیگنال ها برای ارسال به ایران تنظیم شده تا از حمله این کشور به اسرائیل جلوگیری کند.
 
ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت.  یک مقام نظامی اسرائیل گفت: هدف ایران این است که به دولت ترامپ ثابت کند تهران پتانسیل زیادی برای ضربه منافع امریکا و متحدانش در منطقه دارد که باعث می شود آسیب زیادی به ترامپ وارد شود.
 
وی افزود: ایرانی ها در سیاست خبره اند و نمایش توانایی شان در لبه ی آتش فشان چشمگیر است.
 
در سایه ی این تحولات، نگرانی رو به افزایشی در اسرائیل وجود دارد که بر اساس آن، ترامپ در لحظه ی تصمیم گیری، عقب نشینی خواهد کرد.
+49
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  اعزراییل می‌ گوید برای دل خوشی من به ایران حمله کن! عمریکا چند وقت دیگه دمش را می گذارد روی کولش و از منطقه خواهد رفت
  85
  32
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  مردکه پفیوز دیوانه زنجیری.همه چیز ویران شد.امیدوارم زنده بمونی تا دادگاهی شی.ننگ بر جهالت دینی.
  11
  78
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  این آلمانیهای زیشعور چیزی به شیعه شدنشون نمونده. قطعا هیتلر هم امام 13 شیعیان خواهد شد. جالبه کشورهایی که مهد آدمخواری هستن طرفداران و علاقمندان و پشتیبانان جمهوری اسلامی ویران هستن. روسهای اسلاو و آلمانیهای قارپوز و چینیها. واقعا این موضوع اتفاقیه!؟؟ ترامپ زمان تا همینجاشم من یکی رو سورپرایز کرده و خوب این بی شرفها رو چزونده. اما امیدوارم امام زمانیشو تکمیل کنه و این حکومت رو شهم بزنه تا ایران به ایرانیها برگردانده بشه.
  24
  45
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران

  تو برو فعلا با حماس مشغول باش، 5 روز فشفشه میزنه به التماس میفتید واسه آتش بس
  64
  17
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۴۹
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اگر دو سه تا کشور در جهان مانند ایران عمل کنند اون دو کشور زورگو سر جاش میشینه.
  67
  22
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳
  ۴۹
  Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان

  سپاه پاسداران رژیم و نظام شیطانی حاکم بر ایران در صدد بود تا به محض حمله نظامی آمریکا به مجموعه های نظامی در ایران چندین موشک را به نواحی چندین شهر ایران شلیک کند٫ایرانیان زیادی را به قتل برساند و آمریکا را مقصر جلوه دهد تا از این طریق هم روحیه ضد آمریکا در بین مردم تقویت کند و از طرفی دیگر مردم و جامعه ایران را با خود همراه کند. عملی به شکل سینما رکس آبادان. بعد از فاش شدن این دسیسه شوم ظالمان حاکم بر ایران توسط خبر رسانانی که در داخل حکومت هستند وآن را بر ملا نمودند ٫حکومت آمریکا از حمله منصرف شد.
  15
  39
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دوست گرامی، اروپا برای آمریکا مثل یک بچه یتیم بی همه چیز! فقط و فقط اگر آمریکا به مخمصه‌ای برخورد و به کمک اروپا نیازمند، پس طبق دستور آمریکا و قوم بنی اسی آن وظیفه شان را انجام میدهند. جان کلام اینکه یک حمال به تمام معنی!
  5
  24
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  در ضمن این تازه اول ماجراست که بعدا برای جنابعالی خواهم گفت که چرا پهلوان ما چنین نقشی بخود گرفته‌
  5
  16
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  ترامپ و متحدانش به هیچ عنوان نمی خواهند رژیم اخوندی ایران سقوط کند و از بین برود چون هر رژیم دیگری غیراز رژیم اخوندی سر کار اید در ایران به نفع امریکا و متحدان امریکایی نخواهد بود.اگر ترامپ میخواست رژیم ایران سقوط کند فقط چندین موشک جنگی لازم است که بسوی کاخهای اخوندها و فرماندهان سپاه پاسداران شلیک کند, انگاه مردم داخل ایران ترسشان میریزد و همه برای اعتراض برعلیه رژیم اخوندی به خیابانها و میادین شهرها خواهند امد.
  13
  27
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
  ۳۸
  amin832 - تهران، ایران
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. درود بر شما . درست میفرمایید . کشورهای جهان سومی مانند ایران و غیره . هرگز کشورهای غربی و امریکایی اجازه نمیدهند در دست مردم وطن پرست قرار بگیره . چون دیگه نمیتونند منافع اون کشورها رو مجانی چپاول کنند . به همین دلیل هرگز جنگی نخواهد در گرفت و روسیه و چین و امریکا دوباره مذاکره خواهند کرد و ایران به دروغ خواهد گفت که ما با نیروی هوا فضای خود امریکایی ها را از خلیج فارس فراری داده ایم . با درود.
  3
  11
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::amin832 - تهران، ایران::]. [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. [::Mohsen1000 - فرانکفورت، آلمان::]. من میگم شما استراتژیست‌های متخصص در علوم سیاسی و استراتژیکی جهانی برین تئوریهای ناب و دست اولتونو به ترانپ. و بولتون لات و پمپئو پخمه ارائه بدین شاید یه پولی بهتون بدن و دنیا رو از دست ایران راحت کنین......
  16
  6
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. [::Zaall - اصفهان، ایران::]. [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. فندقی ها! خمینی و جمهوری اسـ... بهترین دوست إسرائیل و بدترین دشمن فلسطینی ها هستن. أورشلیم، جولان، اتحاد با إعراب، لأبی بهتر توی اروپا و . توی همین ٢٠-٣٠ ساله اتفاق افتاده. توی سوریه هم که... زدتتون صداتون هم در نیامد. حالا هی بگین ....
  3
  9
  یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
  نظر شما چیست؟