کارمند سازمان هوافضای سپاه به اتهام جاسوسی برای آمریکا اعدام شد

سازمان حقوق بشر ایران: ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۸: سیدجمال حاجی زواره، زندانی امنیتی در خانه‌های امن سپاه پاسداران که به اتهام «جاسوسی برای کشور متخاصم» به اعدام محکوم شده بود، در یک مکان نامعلوم در تهران اعدام شده است.
 
بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی هفته گذشته حکم اعدام سیدجمال حاجی زواره در یک مکان نامعلوم در تهران به اجرا درآمد. این زندانی که پیش از اجرای حکم در خانه‌های امن وزارت اطلاعات نگهداری می‌شد به اتهام «جاسوی برای کشور متخاصم (آمریکا)» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.
 
سیدجمال (سیاوش) حاجی زواره، ۴۷ ساله، پیش از بازداشت کارمند هوا فضای سپاه بوده و در تاریخ  ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه همسرش لیلا تاجیک بازداشت شد. 
 
منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند: «او تا زمان اعدام در سلول مرگ نگهداری می‌شد. مدتها زیر بازجویی بود و شکنجه‌های سختی شد. بارها با شوک الکتریکی و تا همین اواخر با ضرب و شتم شدید. روزهای زیادی در توالت حبسش می‌کردند و زیر ناخن‌های هر دو دست و پاهایش سوزن‌های کلفتی را فرو می‌کردند. به شکلی که جای سوزن‌ها در ملاقاتی که به طور نامنظم با فرزندانش داشت مشخص بود و بچه‌ها را آزار می‌داد. در طی شکنجه‌ها یکی از دستانش را شکسته بودند و بدون مداوا رها کرده بودند و ناجور جوش خورده بود».
 
این منبع همچنین گفت: «یک بار هم در جایی که نگهداری میشد وادارش کردند تا قبری را بکند و جنازه‌ای را که نمیدانست کی هست، دفن کرده بود. بهش گفته بودند که خودش را هم به همین شکل مفقود می‌کنند».
 
لیلا تاجیک، همسر این زندانی نیز در دادگاه به ۱۵ سال زندان محکوم شده و اکنون در زندان کچویی بسر می‌برد. بارها در مدت بازجویی‌ها سیدجمال حاجی زواره و لیلا تاجیک را با تهدید بازداشت دو فرزند نوجوانشان تحت فشار قرار داده بودند. فرزندان این دو زندانی اکنون بدون سرپرست زندگی می‌کنند.
 
احکام این دو زندانی در دادگاه نظام صادر شده بود و در طی دادگاه ایشان از حق داشتن وکیل تعیینی محروم بوده‌اند.
 
منبعی که این اطلاعات را در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار داد گفت: «هرگز اجازه داشتن وکیل نداشتند و این اواخر وکیل تسخیری داشتند که هر بار لیلا زنگ میزد یا جواب نمی داد یا جواب مأیوس کننده میداد. سیاوش تا زمان اعدام در خانه امن سپاه در انفرادی بود. هیچ آدرسی از خانه امن نداشتند، اما مکانی که در بازداشت بودن ساختمانی شبیه به خانه‌ای بزرگ بود که به شکل بازداشت گاه در آمده بود. ملاقات سیاوش با فرزندانش نیز در دادگاه نظام صورت می‌گرفت. دو هم پرونده دیگر هم داشتند که یکی تبرئه و دیگری به ۸ سال حبس محکوم شد».
 
وی همچنین گفت: «لیلا و سیاوش خودشان راضی بکار خبری نبودند و فکر میکردند اگر سکوت کنند و موضوع رسانه‌ای نشود امکان بخشش و شکستن حکم برایشان وجود دارد».
 
گفتنی است، لیلا تاجیک از بیماری درد مفاصل و نوعی رماتیسم مفصلی رنج میبرد و تا کنون از امکانات درمانی مناسب محروم بوده است.
+53
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  بی پدر، هم از خوبره میخورد و هم از آغل! بی حیا شکمو.
  44
  29
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران

  آقا من نمیدونم چرا هر چی واسه دیگران رادارگریزه واسه ما عیان و آشکاره . خب چجوری آخه ایران میاد شما هر نوعی از تکنولوژی فوق سری و رادارگریز رو که درست میکنید رو ردیابی میکنه و یا سالم مینشونه و یا میزنه میترکونه . الان تازه سعودی دوزاریش افتاده پای چه آت و آشغالایی پول داده . این که تازه خوبه . حماس فشفه میزنه ، گنبد پشمکین شاهکار میکنه . یمن؟؟ یمن؟؟؟ یارو موتور موتور سیکلت بسته روی پهپاد ، میفرسته میره امارات و عربستان پالایشگاه میزنه و برمیگرده . عربا همینجوری مااااق موندن فقط دارن نگاه میکنن از خودشون میپرسن چه خبره؟؟؟ ماذا فاذا ؟ پوتین داره این وسط حال میکنه . اومد فقط یه پیام داد . گفت حمله به ایران فاجعه بار خواهد بود . شینزو آفتابه میگن از وقتی از ایران برگشته از اتاقش بیرون نیومده مگه واسه دست به آب . همش به ژاپنی تکرار میکنه ما چقدر گاگولیم که آمریکا 32 تا پایگاه تو کشورمون داره اما مثه سگ باید از آمریکا بترسیم . مردم ژاپن تمام این روزا دارن حسرت ایران رو میخورن . همه با خودشون میگن یعنی یه روزی میشه ما بتونیم جای مردم ایران باشیم؟
  89
  16
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
  ۶۵
  senator x - تهران، ایران

  باور عمیق - قم، ایران:تو که هنوز تو عمیق ترین چاه بی خردی ,پلاسی و پرتو پلا میگی؟تو قم یهدکتر( روانپزگ)بدردبخور پیدا نمیشه؟برو حرم خودتو با طناب,زنجیر,سیم بکسر,خلاصه چیزی ببند شاید شفا پیدا کردی.
  4
  40
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. مواد که میزنی خودت درست کردی؟آقا میگند شم دزدی در دانشگاه قم بسیجی استخدام میکنه و فقط یک شرایط دارد یک هفته کلاس قرآن با استادی سعید طوسی برو شرکت کن ...
  6
  35
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  ۱۰۲
  منوچهری - کرمان، ایران

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اخوی کلا قاطی کردی! تب داری آب بخور, کلاسای توجیهی روهم یه جا با هم نرو! کم کم داری درست میشی. کسی چه میدونه, شاید نوبت بعدی سرتو اون بالا باشه!! به هر صورت چیزی نمونده, آخرای کاره. تا بیاد حالیتون بشه کار تمومه!
  7
  37
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  محکوم هرکه باشد این نوع شکنجه ها برامده از فرهنگ عرعرستان است نه کشوریکه حتی یک میلیونیم به اخلاقیات معتقد باشد
  6
  4
  شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۱
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا::]. رفیق خودمونی باشیم ما ملت ایران از این نظر جز بهترینها هستیم، اوایل افتضاح اسلامی را یادتون هست؟ملت ما استاد شکنجه همنوع و هم وطن خودشونن. ،من در عملیات مرصاد مسائلی را از همین هموطنهای خودی دیدم که با هیچ عقل سلیمی نمیتونم ان را برای خودم توجیح کنم ،چعونه یک انسان قادره با همنوع خودش(حالا دشمن یا هر چی اسمش را بگذاری) این جور برخورد کنه، در مقابلش باند مسعود بعثی و مریم کپک هم اونور مرز رو دست اخوندها بلند شدند و شکنجه گری را به اوج تکامل رساندند.،ما مشکلم اینه که فکر میلنیم تافته جدا بافته خلقتیم، ولی واقعا اینجور نیست، حداقل تجربیات بعد از افتضاح اسلامی این را ثابت کرد.
  0
  0
  دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
  نظر شما چیست؟