جو بایدن: استراتژی پرزیدنت ترامپ در قبال ایران یک فاجعه خودساخته است

جو بایدن معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بود بی بی سی :جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا و جدی‌ترین نامزد فعلی حزب دموکرات برای انتخابات سال آینده می‌گوید "فاجعه خودساخته" دونالد ترامپ در خروج یک جانبه از برجام نه تنها به توافق بهتری ختم نشده بلکه ایران در آستانه بازگشت به برنامه هسته‌ای خود است و زمینه رویارویی نظامی میان دو کشور هم پدید آمده است.
 
آقای بایدن که به همراه باراک اوباما و جان کری از معماران اصلی توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی بود روز پنجشنبه (۲۰ ژوئن) در توییتر نوشت: "استراتژی پرزیدنت ترامپ در قبال ایران یک فاجعه خودساخته است. ما در خاورمیانه دو اولویت داریم؛ یکی دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای و دوم سلامت شریان عبور نفت از تنگه هرمز که حالا آقای ترامپ در هر دو زمینه شکست خورده است." او در ادامه این رشته توییت با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران نوشته: "او به طور یک جانبه از این توافق خارج شد و قول داد که با این کار و بازگرداندن تحریم‌ها جلوی رفتار ایران در منطقه را بگیرد... اما ایران حتی پرخاشجوتر شد. او (ترامپ) همچنین وعده داده که با خروج از برجام یک توافق بهتر در راه است اما نتیجه این شد که حالا ایران در حال افزودن بر ذخایر (اورانیوم) خود است."
 
جو بایدن که مطابق آخرین نظرسنجی‌ها در میان بیش از ۲۰ نامزد حزب دموکرات برای کاندیداتوری این حزب در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری فعلا پیشتاز بلامنازع است، در توییتی دیگر گفته: "باعث تاسف است که حالا مایک پومپئو، وزیر خارجه، از ایران می‌خواهد که به مفاد همان توافقی پایبند بماند که دولت ترامپ از آن (به طور یکجانبه) خارج شده... با خروج از برجام احتمال رویارویی نظامی افزایش یافت. یک جنگ دیگر در خاورمیانه آخرین چیزی است که به آن نیاز داریم." معاون سابق باراک اوباما همزمان تاکید کرده که این موضع او به معنای حمایت از تهران نیست: "اشتباه نکنید. ایران همچنان به کارهای بد خود چون نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم در منطقه ادامه خواهد داد."
 
در یکی دو هفته گذشته دونالد ترامپ که هنوز باید منتظر نتیجه انتخابات‌های درون حزبی دموکرات‌ها بماند تا رقیب اصلی خود را بشناسد روی گزنده سخنان خود را به سوی جو بایدن نشانه گرفته است.
 
این در حالی است که کارزارهای مقدماتی حزب دموکرات در ابتدای راه است و در کنار جو بایدن چندین چهره سرشناس دیگر چون برنی سندرز، الیزابت وارن، کاملا هریس و کوری بوکر که همگی سناتورهای برجسته کنگره هستند وارد گود این رقابت‌ها شده‌اند.
 
با این حال، از زمان ورود جو بایدن به این کارزارها او با فاصله چشمگیری از سایر رقبا پیش افتاده و شاید هم به همین دلیل آقای ترامپ از هم اکنون جو بایدن را رقیب اصلی سال آینده خود تشخیص داده است.
+44
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  شما اجازه ندارید تو کار ترامپ دخالت کنید یک بار ....زدید کافیه دگه
  25
  26
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  هیچی دیگه یه هواپیمای بدون سرنشین درپیت سقوط کرد و این دموکراتهای لاشی 1000پدر زبون وا کردن.
  22
  24
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  این هواپیمای بی سرنشین درپیت، قیمتی معادل 222 میلیون دلار دارد آن هم در حالی که هر فروند اف16 نهایتا 18 میلیون دلار است . قماری که ترامپ احمق شروع کرد، از همان لحظه ای که اولین ناو خود را وارد منطقه کرد مشخص بود که چگونه مغلوب شطرنج باز چیره دستی به نام سید علی خامنه ای شده است . ترامپ احمق بین دو تیغه قیچی قرار گرفته . قبل از شروع کمپین انتخاباتی، تمام التماس و توان خود را در قالب فرستادن شینزو آفتابه به ایران به کار برد ولی نامه خود را در جایی دید که باید باشد . در این میدان، ترامپ نه راه پس دارد و نه راه پیش . او مغلوب شطرنج بازی قهار و پیری خردمند شد . با شروع خروج ایران از برجام، هر اقدامی که ایران هر دو هفته یک بار در قالب بازگشت به برنامه قبلی اتمی خود انجام دهد و رسانه ای کند، ریزش آرای ترامپ خواهد بود . اگر بجنگد که هم نابود خواهد شد و هم ناکام، اگر نجنگد هم نابود خواهد شد و ناکام . اینجا اسراییل برای حفظ خود وارد عمل خواهد شد . ترامپ خیلی عمر نخواهد کرد
  16
  6
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۱
  نظر شما چیست؟