سپاه :پهپاد تجسسی آمریکا را سرنگون کردیم /آمریکا : پهپاد در آسمان ایران نبود

سپاه پاسداران پهپاد سرنگون شده را از نوع گلوبال هاک معرفی کرده که هنگام پرواز در ارتفاع بالا امکان رصد منطقه وسیعی را دارد بی بی سی :سپاه پاسداران انقلاب در ایران گفته است که یک پهپاد تجسسی آمریکایی را در فضای ایران هدف قرار داده و سرنگون کرده اما منابع نظامی آمریکا ضمن تایید سرنگونی یک فروند پهپاد خود، پرواز در آسمان ایران را تکذیب کرده‌اند.
 
صبح پنجشنبه، ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن)، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نظامی آمریکایی نوشت که یک فروند پهپاد متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - هنگام پرواز در آب‌های بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا نیروهای ایرانی سرنگون شده است. این مقام آمریکایی پهپاد سرنگون شده را از نوع ام-کیو سی ٤ ترایتون MQ-4C Triton متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده معرفی کرده است.
 
پیشتر،بیل اوربان، از سخنگویان سنتکام گفته بود که " هیچ هواپیما و پهپاد آمریکایی در ساعات گذشته در حریم هوایی ایران پرواز نکرده است." وی در این مورد توضیح بیشتری نداده و مشخص نکرده بود که آیا پهپادهای آمریکایی در نقاط دیگری احتمالا در نزدیک مرز هوایی ایران پرواز داشته‌اند یا نه.
 
بامداد پنجشنبه، روابط عمومی سپاه پاسداران گزارش می دهد که صبح پنج‌شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکا "پس از ورود به فضای ایران" سرنگون شده است. این بیانیه افزوده است که این پهپاد از نوع نوع آر-کی گلوبال هاک RQ-4 Global Hawk بوده و آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در استان هرمزگان آن را هدف قرار داده و ساقط کرده است. هرمزگان درست در شمال تنگه هرمز قرار دارد.
پهپاد ترایتون که منابع نظامی آمریکایی خبر سرنگونی آن را تایید کرده‌اند در این بیانیه آمده است که "در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد."
 
خبرگزاری فارس نیز در مطلبی تفصیلی، به تشریح جزئیات فنی پهپاد گلوبال هاوک پرداخته و گفته است که این پهپاد از جمله گرانترین پهپادهای نظامی آمریکاست.
 
برخی از خبرگزاری‌های داخلی ایران ضمن انتشار اطلاعیه سپاه پاسداران، به اظهار نظر در مورد این حادثه پرداخته‌اند. از جمله خبرگزاری تسنیم در ادامه اظهارات علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی، در مورد نفوذ به حریم هوایی ایران، گزارش سقوط پهپاد آمریکایی را نیز تکرار کرده است. روز گذشته آقای شمخانی که برای حضور در یک نشست امنیتی به مسکو رفته، هشدار داده بود که: "مرزهای هوایی ایران خط قرمز است و فرقی ندارد که هواپیمای کدام کشور از آن عبور کرده است به متجاوز همواره پاسخ سخت داده و خواهیم داد."
سلامی هم مرزهای ایران را خط قرمز دانسته و نسبت به عبور از آن هشدار داده است همچنین روز پنجشنبه پس از انتشار اطلاعیه سپاه پاسداران، سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران هم گفت پهپاد آمریکایی از مرز ایران عبور کرده و افزود: "مرزها خط قرمز است." وی گفت: "سحرگاهان امروز نیروی هوافضای سپاه یک فروند هواپیمای جاسوسی دشمن را که از مرزهای ما عبور کرده و در حال تعرض به امنیت ملی ما بود، شجاعانه سرنگون کرد. این منش و روش و قاعده ملت ایران در برخورد با دشمن است."
 
فرمانده سپاه پاسداران گفت که سرنگون کردن هواپیمای آمریکایی "حامل یک پیام آشکار، واضح، قاطع، سریع و صریح و دقیق بود و آن اینکه مدافعان مرزهای میهن اسلامی در مقابل تعرض هر بیگانه‌ای به این سرزمین عکس‌العمل‌های قاطع، تمام کننده و قطعی خواهد داشت." وی افزود: "مرزها خط قرمز ماست و هر دشمنی به آن تعرض کند، برنخواهد گشت و نابود خواهد شد."
آمریکا تصاویری را منتشر کرده و گفته است نفرات سپاه پاسداران را هنگام جدا کردن مین عمل نکرده از بدنه یکی از نفتکش‌ها نشان می‌دهد خبر سرنگونی پهپاد آمریکایی همزمان با تشدید تنش بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده پس از حمله به دو نفتکش در آب های دریای عمان در نزدیکی به تنگه هرمز در روز ١٣ ژوئن و وقوع انفجار در آنها منتشر می‌شود. آمریکا ایران را در آن مقصر دانسته و برای اثبات این اتهام تصاویری را منتشر کرده که ظاهرا توسط پهپادهای آمریکایی گرفته شده است. به گفته مقامات آمریکایی، این تصاویر گروهی از نفرات سپاه پاسداران را نشان می‌دهد که با قایق به یکی از نفتکش‌ها نزدیک شده و یک مین چسبنده عمل نکرده را از بدنه کشتی جدا می‌کنند.
 
ایران اتهام دست داشتن در این انفجارها را رد کرده و این واقعه را "مشکوک" دانسته است.
 
اسه روز پیش در روز ۱۷ ژوئن ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) گزارش کرد که نیروهای ایرانی به سوی یک پهپاد آمریکایی بر فراز آب‌های دریای عمان شلیک کردند اما موشک شلیک شده از فاصله یک کیلومتری پهپاد عبور کرد و آسیبی به آن نرساند.
 
به گفته سنتکام، در روز حمله به دو نفتکش‌ در دریای عمان، یک موشک زمین به هوای ایرانی به سوی یک فروند پهپاد آمریکایی از نوع MQ-۹ شد تا تا مانع از "مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکوکا کوریجس شود."
 
در بیانیه روز ۱۷ ژوئن سنتکام به حمله دیگری هم به یک پهپاد آمریکایی اشاره شده که به گفته سنتکام توسط حوثی‌های یمن صورت گرفته و به سقوط پهپاد منجر شده است.
+72
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  amirpalang - لندن، انگلستان

  اونیکه داشت از گندتون فیلم میگرفت رو باید میزدین اسگل های گرامی. حالا عیب نداره اینم زدین امریکای جنایتکار میفهمه که هی فیلم بیرون نده. خوب واسه هم نوشابه باز میکنین. آفرین.
  15
  37
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
  ۴۷
  ordak - بن، آلمان

  ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند این گرگ سالهاست که با گله اشناست...این هم ترامپ یا ابو تویتر که در چرند گویی گوی سبته را از جنتی و تنساح یزدی ربوده.
  8
  29
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
  ۳۹
  Mirzadeh - آلمان، آلمان
  نه بابا ایران کی از این قدرتهاداره.اینا همه فتو شاپه.اصلا اگه انهدامی هم بود خود آمریکای قدرتمند خواسته که با پهباد بزنه به موشک سپاه که بگه ما اینیم.همونطور که توو ویتنام با دماغ زد به کله سربازان هوشی مین و تو سومالی با بیضه به لگد سربازان عیدید.
  38
  24
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
  ۳۹
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  نمی گم مرگ بر امریکا اما خدایی خاک بر سر امریکا با این همه قمپز در کردنش
  5
  37
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Mirzadeh - آلمان، آلمان::]. جیگر زدن یه بادبدک هوایی چه افتخاری داره. شب درازه شهرستانی
  29
  26
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  ترامپ شیشه شیر ترامپ دلبر😂😂 قمپوزیسیون وطن فروش😂😂 پروردگار آدمتان کند
  33
  16
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  حمید سبک مغز بیا تحویل بگیر
  28
  14
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  در ضمن دیلی میل زده ۱۸۰ میلیون دلار😂
  9
  3
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ذوقمرگ شدن زال و میرزاده دیدنیست.
  4
  10
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  بله , رژیم ایران این است تا وقتیکه ضرب الاجل صلح یا جنگ برایش تعین نگردد دست از سلطه گریش بر نمی دارد !
  6
  8
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  درود بر ولایت جمهوری اسلامی شیعه اتمی موشکی امام زمانی ایران.
  17
  13
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
  ۲۹
  پارس 1404 - ایران، ایران
  تا چند روز پیش میگفتن اصلا ایران فتوشاپه حالا هی التماس میکنند تو رو خدا با ما وارد جنگ نشو یانکی های بی پدر و مادر
  12
  16
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
  ۵۳
  ادوینو - گوالف، کانادا
  این احتمال خیلی زیاده چون ایران هواپیمایه شکاری ۳۱۳ را دارد که فقط روی زمین تاکسی میکنه واز روی زمین هدفهایه دور را پیدا ونابود میکنه از شما پرسشی دارم آیا هواپیمایه شکاری سراغ دارید که از روی زمین هدفهایه ۲۰ و۳۰هزار پایی را منهدم کند اگه راست میگید یکی را نام ببرید.
  5
  3
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  ۵۲
  saryas - برلین، آلمان
  ایران یک امام زمان داشت انهم سال ۵۷ فرار کرد چون مملکتی که جهل الوده به جهل مسلک شیعی شود برای ادمیزاده جای زندگی نیست، از زمان رفتن اون خدابیامرز مصیبت یکی بعد از دیگری بر سر این مملکت نازل میشه، اینجاست که میگن چوب خدا صدا نداره.ولی بزرگترین لطفی که پیروان این مسلک منحرف و ساخته و پرداخته بیماران جنسی که همه دستورالعملهای مسلکشون نهایتا تا بند تنبان بوده و هست و هرگز بالاتر از ان نرفته و نخواهد رفت این بود که نه تنها ملت ایران بلکه تمام بشریت به خطر سرایت این بیماری لاعلاج پی برد و جهانیان با توجه به وضعیت ایران به این نتیجه رسیدندکه هر گونه نشانه سرایت این بیماری خطرناک را باید بدون ترحم و توجه به انکه چه کسی الوده به ان است از ریشه مداوا کرد، و دیگر ملت ایران است که برایش دروغ و تحریف و ریای این مسلک به قول یک کاربری مردارپرستی روشن شد . پس در اینده نزدیک این طاعون از مملکت به طور کامل ریشه کن خواهد شد چون بعد از ۱۴۰۰سال اشغال ایران این مسلک منحرف ایران را برای همیشه از شر افیون مذهب نجات داد.
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
  ۵۲
  saryas - برلین، آلمان
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. قاطر ۳۱۳ ساخت حوضه ای وا خواهران قم. بالاخره ملت به حرف خمینی که گفت علمای اسلام ببنشینند بنز خاور بسازند گوشداد و با موتور پراید جنگنده قاطر ۳۱۳ را ساخت، یکی از مازایای منحصر به فر موتور قاطر ۳۱۳ این است که هیچ دود یا گازی از ان خارج نمیشود و برای حرکت هم روی باند یا همان تاکسی از قاطر ،تراکتور، جیپ روسی حتی پراید میشود استفاده کرد و موتور منحصر به فردش نه تنها در هواپیما که در دریا پیما و زیر دریا پیما هم قابل استفاده است،و این انتکار منحصر به فرد قاطر ۳۱۳ میباشد. اگر باور ندارید از احمدی نجات بپرسید.
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. زالزالک جون، أولا ممنون که بدون أجاره دارم تو مغزت زندگی میکنم. دوما اینکه خودتون نفهمیدین هنوز چه .... خیلی آدم باید ابله باشه که یه خاطر اینکه یه پهباد رو زدین و بگین ما درست میگیم، حالا قشنگ بهانه بدید برای بمبارون ایران.
  5
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده. فقط ببین این زالزالک چه کیبورد نوازیی میکنه! توی سه تا کامنت ٧ تا ایموجی ول کرده یعنی ...پاستیل میدادی اینقدر کیفور نمیشد.
  4
  2
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. موجوداتی مثل زالزالک معمولا با تیتاپ بیشتر خوشحال میشن. جیگرن دیگه. خخخخ
  4
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۱
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  به نظر میال مخفیانه توافق کردن و اینا بازیهای رد گم کردنه.
  4
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۵
  نظر شما چیست؟