وزیر دفاع ایران :نزدیک شدن شناورهای ایرانی به نفتکش‌ها صرفا «برای کمک» بوده است

 به گفته آقای حاتمی، ایران در منطقه «همیشه نقش کمک‌کننده» را داشته است رادیو فردا :وزیر دفاع ایران با تکذیب ادعای آمریکا و برخی کشورهای دیگر درباره دست داشتن سپاه در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان، گفت که نزدیک شدن شناورهای ایرانی به نفتکش‌ها صرفا «برای کمک» بوده است.
 
هفته گذشته دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند که آمریکا، بریتانیا و عربستان انگشت اتهام را به سپاه پاسداران ایران نشانه گرفتند.
 
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز گفته است که «شواهد زیادی از دست داشتن ایران در این حملات» وجود دارد.
 
در این میان، آمریکا عکس‌ها و ویدئوهایی منتشر کرده که ظاهرا نشان می‌دهد در ساعت ۴:۱۰ بعدازظهر پنج‌شنبه به وقت محلی، یک قایق گشتی سپاه پاسداران به کشتی آسیب‌دیده «کوکو‌کا کاریجس» نزدیک شده و یک «مین عمل‌نکرده را از بدنه این نفتکش‌ جدا کرد».
 
سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، نیز روز ۲۶ خرداد تایید کرد که ایران در روز پنج‌شنبه هفته گذشته یک موشک زمین به هوا به سوی یک پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو ۹ شلیک کرد، ولی این پرتاب ناموفق بوده است.
 
این پهپاد ساعت شش و ۲۰ دقیقه صبح بر فراز کشتی فرونت التر، یکی از دو نفتکشی که هدف حمله قرار گرفتند، در پرواز بوده است.
 
ایران ادعای دست داشتن در حملات هفته گذشته، همچنین حمله به چهار کشتی تجاری در آب‌های امارات در اردیبهشت‌ماه را به شدت تکذیب کرده است.
 
در ادامه این تکذیب‌ها، امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، روز چهارشنبه، ۲۹ خردادماه، گفت نیروهای مسلح ایران و ماموران بندری، توانستند ۲۳ نفر را از یکی از نفتکش‌ها نجات دهند و از آنجا مراقبت کنند و با هواپیماهای با سرنشین و بی‌سرنشین در آن منطقه پرواز کردند و بلافاصله به سراغ نفتکش دوم رفتند و آنها گفتند که شناور آمریکایی قبل از نیروهای ایرانی رسیده و به آنها کمک کرده است.
 
ادعای آقای حاتمی در حالی است که گزارش‌ها حاکی است این ملوانان قبل از رسیدن نیروهای ایرانی توسط یک کشتی تجاری دیگر نجات داده شده بودند، اما بنا بر گزارش فاکس‌نیوز «چهار قایق سپاه این کشتی را محاصره کرده و ملوانان را به زور از کشتی تجاری تحویل گرفته و به خاک ایران آورده است».
 
این ملوانان دو روز بعد با هواپیما راهی دبی شدند.
 
در مورد نفتکش دوم نیز ناوگان پنجم دریایی آمریکا ۴۴ ملوان آن را نجات داد.
 
آقای حاتمی با اشاره به این که ایران «همیشه نقش کمک‌کننده» را داشته و خواهد داشت گفت که این اتهامات «خیلی ناجوانمردانه» است.
 
وی با اشاره به تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از شناورهای ایرانی که به نفتکش‌ها نزدیک شده‌اند، گفت: «فیلم منتشر شده نه تاریخ و نه مکانش قابل تشخیص و صحت نیست. وقتی که شناورهای ما به آنجا رفتند مراحل امداد و نجات را انجام دادند و آنها می‌توانند این فیلم‌ها را به هر شکلی که بخواهند نشان دهند و این نوع فیلم‌ها هیچ سندیتی ندارد.»
 
قبلا محمدحسین باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ضمن رد اتهامات آمریکا درباره حمله به نفتکش‌ها گفته بود اگر جمهوری اسلامی قصد انجام این اقدامات را داشته باشد، آن را «به صورت علنی و پرقدرت» اعلام خواهد کرد.
 
به گفته آقای حاتمی نیز ایران «کشوری مقتدر، قانون‌مدار و مسئول است و اگر بخواهد کاری را انجام دهد مسئولیت آن را می‌پذیرد».
 
وی مدعی شد نیروهای جمهوری اسلامی «جز برای صلح کاری انجام نمی‌دهد».
 
وزیر دفاع ایران سپس انگشت اتهام را به سوی خود آمریکا نشانه گرفت و اعلام کرد: «آمریکایی‌ها در ده سال گذشته دخالت مستقیم نظامی نداشتند و با استفاده از گروه‌های نیابتی مثل داعش در سوریه و عراق عمل می‌کردند. این نوع کاری که در خلیج فارس، دریای عمان و بندر فجیره اتفاق ‌افتاده، به لحاظ جنس و مدیریت بسیار شبیه به همین نوع رفتارها برای ناامن کردن آبراه‌ها در جهت منافع خودشان است.»
 
قبلا محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز حملات به کشتی‌ها را «فراتر از مشکوک» عنوان کرده بود.
+17
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  منوچهری - کرمان، ایران
  نه بابا, اصلا برای سیزده بدر رفته بودن , که تشریف نداشتید! حالا چای دوم!!
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۸
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اری ارواح بابات تو گفتی و دیگران باور کردن !
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۶
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  اره ارواح اجدادت از عرعرستان
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۹
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  》آقای حاتمی با اشاره به این که ایران «همیشه نقش کمک‌کننده» را داشته و خواهد داشت گفت که این اتهامات «خیلی ناجوانمردانه» است》🤣🤣🤣 ناجوانمردانه!؟ خجالت هم خوب چیزیه مردک! بمدت ۴۰ سال مردم را ذله کردید و شکمهای تان را پر و باعث قتل هزاران زندانیان سیاسی و اجتماعی شدید و سعید طوسی ها هنوز ول می گردند و یک توله های شما در ناز و نعمت چه در خارج و چه در ایران بهترین مزایای شغلی و اجتماعی را دارند و اندک پولی که از نفت باقی مانده را خرج جنگهای نیابتی و مردم غزه می کنید و و و! خیلی نامردی مردک!
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۸
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  به پته پته افتاددید.وقت رفتن و جواب پس دادن تو دادگاه های جهانی رسیده.جنایاتون وحشتناکه.مردم ایران شاید به این واقعیت پی بردن که دین شخصی است و بس.دین افیون ملت هاست و وسیله ایجاد وحشتناک ترین حکومت های ددیکتا توری دینی است.به زودی ایرانی مدرن با احترام به حقوق انسان ها و حیوانات.
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۴
  نظر شما چیست؟