دانشجوی نقاشی به اتهام توهین به «تهمینه میلانی» به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد

 مهیار بهرام اصل، دانشجوی نقاشی صدای آمریکا :«مهیار بهرام اصل» دانشجوی نقاشی به اتهام «توهین» به تهمینه میلانی، نویسنده و کارگردان ایرانی به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد.
 
به گزارش وبسایت رکنا، جلسه دادگاه مهیار بهرام اصل، دانشجوی نقاشی که تهمینه میلانی مدعی ست مخل نخستین نمایشگاه نقاشی او شده و به شکل سازماندهی شده، قصد بر هم زدن نمایشگاه را داشته است، روز شنبه ۲۵ خرداد در شعبه ۱۰۵۱ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی عدالت تهران برگزار شد.
 
بنا بر این گزارش، در این جلسه دادگاه مهیار بهرام اصل از اتهام «تهدید» که از سوی خانم میلانی عنوان شده بود تبرئه و از بابت اتهام «توهین» به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد که با توجه «به اوضاع و احوال موثر، شرایط روانی حاکم و جوانی متهم و پیش‌بینی اصلاح او و فقدان سابقه کیفری موثر» اجرای حکم برای سه سال به تعلیق درآمده است.
 
شکایت تهمینه میلانی و صدور حکم شلاق برای مهیار بهرام اصل واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشته است.
 
خانم میلانی خود به جعل نقاشی دیگران متهم است اما تاکنون پرونده ای برای این کارگردان تشکیل نشده است.
 
پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر صدور حکم شلاق برای یک هنرمند جوان را شرم آور عنوان کرد و نوشت: ​مهیار زاهد نیز در صفحه توئیتر خود نوشت، «امثال این کارگردان نقاش، خودشان را مصلح اجتماعی نیز می‌دانند و بر این باورند که با آثارشان به جامعه درس زندگی می‌آموزند.» انجمن هنرمندان نقاش ایران نیز روز دوشنبه ۲۷ خرداد با انتشار بیانیه‌ای در صفحه تلگرامی این انجمن به حکم صادره برای مهیار بهرام اصل واکنش نشان داد.
 
در بخشی از این بیانیه آمده است، «حداقل انتظار انجمن هنرمندان نقاش ایران از مراجع قضایی این بود که با توجه به رویکرد جرم‌زدایی دستگاه قضا و شخصیت هنرمند متهم، از یک مجازات متناسب با شخصیت متهم، از جمله جزای نقدی به‌جای شلاق استفاده می کرد.»
 
در بخش دیگری از این بنیانیه آمده است که «انجمن هنرمندان نقاش ایران امیدوار است مراجع قانونگذار جهت احقاق حقوق هنرمندان با مراجعه به کارشناسان این حوزه اقدام به تصویب قوانین روشن و حامی هنرمندان کنند تا از این پس شاهد سوء‌استفاده از خلاء‌های قانونی و تفاسیر گوناگون از نقد و توهین – که سبب تضییع حقوق هنرمندان می‌شود نباشیم.»
 
مهیار بهرام اصل در اعتراض به برگزاری نمایشگاه نقاشی‌ تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در تابستان سال گذشته در گالری ایوان تهران حاضر شد و هم‌زمان با نمایش زنده در اینستاگرام خود با تهمینه میلانی به بحث پرداخت که این بحث در نهایت به تنش کشیده شد.
 
منتقدان تهمینه میلانی را متهم به کپی‌کاری از آثار دیگر هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی کردند، تعدادی از منتقدان اعلام کرده بودند که تهمینه میلانی اثری از سمانه علیجانی، هنرمند جوان ایرانی را کپی کرده است و گروهی گفته بودند یکی از آثار تهمینه میلانی کپی اثری از جنی میلیهوف، هنرمند روسی، است که البته تهمینه میلانی کپی اثر این هنرمند روسی را پذیرفت و عذرخواهی کرد.
+51
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تهمینه میلانی یک دزد آثار هنری با روی زیاد به مانند سنگ پای قزوین
  6
  29
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۵۳
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  خانومِ میلانی به عنوانِ یک کارگردان و هنرمند برای شما احترام قائلم. شما همیشه از این رژیم انتقاد کرده و سنگِ عدالت و دمکراسی را به سینه زده آید. به عنوانِ یک هموطن از شما تقاضا دارم شکایتِ خود را پس گرفته و اجازه ندهید که یک انسان به خاطرِ رضایت خاطرِ شما زیرِ شلاقِ این رژیم برود
  5
  21
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  همه برق میگیره و مهیار را چراغ نفتی! عجب کشوری شد این ایران، وای بر ما!
  2
  17
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
  ۳۵
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  دکتر و مهندس و پروفسور و دانشجو نداره نگاهی به پیج های اینستاگرام داخل ایران و توهین و تهدیدهایی که افراد مختلف زیر پست های دیگران میذارن بکنید تا بفهمید که توی ایران چه خبره !! این خانوم از کارهای هنرمندان خارجی کپی میکنه و کسانی هم که به نمایشگاه ها ش میرن و کارهاشو رو میخرن کسی زورشون نکرده و به خودشون مربوطه !! بجای گیر دادن و تهدید و سر هم دیگه رو زیر اب کردن برید حقتون رو که ۴۰ ساله دارن میخورن رو بگیرید !!
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۳
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  یکی دیگر ازمعجزات این دین و ع قلابش محکوم هر جرمی کرده باشد مجازات شلاق عرعر ها ورود به تیمارستان است ننگتان باد
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
  ۷۶
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  خانم میلانی متهم به کپی از یک نقاش اسرائیلی هست. ایشان گفتند که نقاشی را از یک طرح اینترنتی اقتباس کرده اند. سخن خانم میلانی درست هست. این طرح را من حدود 25 سال پیش برای چاپ روی یک کتاب کشیدم (که هرگز چاپ نشد) و تهمت کپی به ایشان در این مورد خاص بیهوده هست و ممکن است منبع الهام هر دو نقاش همان طرح ساده ی کتاب باشد
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. متاسفانه خانم میلانی چندین بار کپی کرده اولین بارش نیست اگر فقط یکبار و یک نقاشی بود حق با شما بود ولی وقتی تکرار میشود این کپی کاری دیگه نمیشه اسمشو گذاشت الهام و یا بر حسب تصادف
  7
  8
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴
  نظر شما چیست؟