دریا صفایی نماینده ایرانی تبار پارلمان بلژیک از بی‌بی‌سی فارسی شکایت میکند : «بی‌بی‌سی یا بیست و سی؟»

سایت دماوند :پس از پخش یک گزارش سراسر مغرضانه در مورد من در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی، یکشنبه ۱۶ ژوئن، که حاوی اشتباهات و دروغ‌های شگفت‌آوری بود و هدفی جز تخریب چهره من نداشت، نامه زیر را به رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی فرستادم که متاسفانه هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ام. همچنین، درخواست من برای دریافت متن کامل مصاحبه‌ام با بی‌بی‌سی فارسی نیز همچنان بی‌جواب مانده است.
 
گزارش مذکور هیچ دست‌کمی از گزارش‌های بیست‌و‌سی سیمای جمهوری اسلامی، که ساخته‌ و‌ پرداخته وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است، نداشت. خوشبختانه که در بلژیک به هیچوجه با اینگونه رسانه‌های دروغ‌پرداز و غیرحرفه‌ای روبرو نبوده‌ام.
 
در چنین شرایطی، خودم را مجبور به شکایت علیه بخش فارسی بی‌بی‌سی می‌دانم و اعلام می‌کنم که دیگر هرگز با این شبکه جاعل مصاحبه نخواهم کرد.
در زیر، متن نامه‌ام به رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی را ملاحظه می‌کنید:
 
خانم رزیتا لطفی، رئیس محترم بخش فارسی بی‌بی‌سی،
 
در گزارش یکشنبه ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹ برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی فارسی در رابطه با راهیابی من به پارلمان بلژیک، اشتباهات فاحشی صورت گرفته که می‌تواند منجر به تخریب شخصیتی من شود. به همین جهت، خواهان خواندن کامل این متن در برنامه شصت دقیقه امشب هستم، در غیر این صورت، حق شکایت از بی‌بی‌سی فارسی را برای خودم محفوظ می‌دانم.
 
پیش از هر چیز باید بگویم که مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی را به این شرط پذیرفته بودم که بدون سانسور باشد و تنها مصاحبه‌ام منتشر شود، امری که خبرنگار بی‌بی‌سی پذیرفت.
 
در روز فیلمبردارى هم باز گفتند که برنامه به صورت مصاحبه انتشار خواهد یافت ولى از حدود ۱۵ دقیقه ضبط شده به علت کمبود وقت (در برنامه شصت دقیقه) تنها حدود ۷ تا ۸ دقیقه آن را پخش خواهیم کرد. من هم پذیرفتم اما از آنها قول گرفته شد که فرد دیگری پس از من صحبت نکند که فرصت و امکان پاسخ دادن به او را نداشته باشم. امری که انجام نشد و سرانجام تنها چند ثانیه، بله فقط چند ثانیه، از صحبت‌های من را در یک گزارش ۷ دقیقه‌ای کاملا جهت دار پخش کردند.
 
در این گزارش، به جز سه بار صحبت از جدایی‌طلب بودن حزب ان. و. آ. صحبت دیگری از حزب آن. و. آ نشد، بلکه همانطور که خواهیم دید بحث حزب دیگری مطرح بود که هیچ ربطی به من نداشت.
 
گزارشگر بی بی سی اصرار ویژه‌ای در اعلام «جدایی‌طلب» بودن حزب من داشت؛ درحالیکه او همین پرسش را در مصاحبه با من مطرح کرده بود و پاسخ او را داده بودم که حزب هیچ برنامه‌ای در زمینه جدایی از بلژیک ندارد و هیچ طرحی هم در این زمینه ارائه نکرده است و حتی اداره کشور بلژیک را در سال‌های گذشته در دست داشته که متاسفانه این بخش از مصاحبه را، مانند بقیه بخش‌ها، پخش نکردند.
 
در جاى دیگرى از گزارش به شکل عجیب و کاملا بى‌ربط، صحبت از یک حزب راست افراطی، به نام “فلامز بلانگ” به میان آمد که در انتخابات اخیر به دومین حزب بلژیک تبدیل شده است سپس با مونتاژ تصاویری از این حزب و تیزرهاى تبلیغات انتخاباتى من تلاش شد به‌گونه‌ای در بیننده این اشتباه را برانگیزانند که این حزب راست افراطى همان حزبى است که من از طرف آن در انتخابات شرکت کرده ام. سپس به اشتباه عنوان کردند که این حزب افراطی، یعنی فلامز بلانگ، ۳۲ کرسی در پارلمان فدرال کسب کرده، درحالیکه این دقیقا تعداد کرسی‌های نمایندگان حزب من، یعنی حزب ان. و. آ. در مجلس کنونی بلژیک، که تا ۲۰ ژوئن همچنان معتبر است، می‌باشد. ضمن اینکه در ترجمه‌هایی اشتباه نام حزب من را حزب «فلمان نوین» و‌ نام حزب فلامز بلانگ را «فلمان واحد» عنوان کردند تا شباهت این نام‌ها در بیننده این اشتباه را قوت بخشد.
 
همچنین سخنان من در مورد اسلام‌گرایی و حجاب اسلامی در مدارس را نیز در خدمت راست افراطی و باعث حمله به زنان مهاجر مسلمان در اروپا عنوان کردند، بدون اینکه نظر من را در این مورد بپرسند تا پاسخی به مدعایشان داده باشم. در مصاحبه‌ام و همینطور در همه نوشته‌هایم توضیح داده‌ام که هدف من از طرح ممنوعیت حجاب برای کودکان خردسال در مدارس دفاع از حقوق کودکان مسلمان‌تبار است، اما این بخش از صحبت‌هایم در مصاحبه و نیز مطالب زیادی که در این باره نوشته‌ام مطرح نشد و درست برعکس، مخالفت با حجاب کودکان خردسال در مدارس را به صورت غیرمستقیم به مثابه دشمنی با مسلمانان و حتی علت خشونت علیه مسلمانان و دلیلی برای تقویت راست افراطی در اروپا عنوان کردند! انگار که من با نقد اسلام‌گرایی افراطی مسبب حملات نژادپرستانه به زنان در هلند و دیگر بخش‌های اروپا بوده‌ام!
 
به دروغ گزارش شد که دریا صفایی در سایتش به اسلام حمله کرده. درحالیکه من همیشه از اسلام‌گرایی صحبت کرده‌ام. همچنین، مطالبی که در فیسبوکم نوشته‌ام را به اشتباه ترجمه کردند، مثلا «دگم‌های اسلامی» را «تعصبات مسلمانان» ترجمه کردند تا به شکلی مبارزه من را به عنوان «جنگ با مسلمانان» جا بیاندازند، درحالیکه همیشه و در همه مطالبم نوشته‌ام که نباید اسلام و مسلمانان را یکی گرفت.
 
ترجمه متن تیزر تبلیغاتیم این بود: «با عادی‌سازی دگم‌های اسلامی به بهانه نسبیت فرهنگی مبارزه می‌کنم»، درحالیکه گزارشگر بی بی سی آن را چنین ترجمه کرد: «با تعصبات مسلمانان می‌جنگم…»
 
در پایان نیز گزارشگر، ضمن تاکید مجدد بر «جدایی‌طلب» بودن حزب من می‌گوید شعار این حزب «احیای هویت فلاندری» است، درحالیکه شعار حزب من «برای فلاندرن، برای پیشرفت است». پیش از آن نیز، شعار حزب «قدرت تغییر» بود و شعار «احیای هویت فلاندری» ساخته‌ و‌ پرداخته گزارشگر بی‌بی‌سی به منظور القای اهداف خاصى است که پشت پرده آن براى من معلوم نیست.
 
خلاصه اینکه گزارش بی‌بی‌سی فارسی غیرحرفه‌ای، جهت‌دار، غیراخلاقی و تنها در راستای ترور شخصیتی من بود.

با احترام،
دریا صفایی
+166
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  هیچگاه کارد دسته ش را نمی بره!
  16
  59
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۹
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  بی شرم ترین افراد و مزدوران اطلاعاتی در بی بی سی جمع شدن. دریای عزیز از همان اول پذیرفتن مصاحبه با مزدوران اطلاعاتی اشتباه بود.میباید زمانی که تقاضای مصاحبه کردند شما تقاضای انها را منتشر میکردید و اعلام میکردید با کارمندان مزدور اطلاعات و سپاه تروریستی پاسداران و مدیران ان که قاسم سلیمانی تروریست را «سردار عارف!!!» لقب میدهند مصاحبه نخواهید کرد.
  22
  89
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۸
  ۳۶
  amirpalang - لندن، انگلستان

  اسلام یک مذهب نیست. سیاستمداران ریاکار و خبیث اروپایی بخوبی میدونن که خاورمیانه دچار یک بیماری به نام اسلام هست و این بیماری این منطقه پر استعداد از جهان رو عملا به مستعمره و دنباله رو بدل کرده. این جماعت ریاکارانه و با سو استفاده از حافظه تاریخی مردم اروپا دشمنی با اسلام رو مانند دشمنی با یهود و نوعی از نژاد پرستی معرفی میکنند. همچنان که ایدز به جان افریقا افتاده است و همچنان که طاعون به جان اروپای قرون وسطی افتاد، خاورمیانه امروز دچار اسلام است و هیچکس جز مردم خاورمیانه و کسانی که این واقعیت را درک میکنند از آن رنج نمیبیرد.
  18
  64
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
  ۳۰
  پارس 1404 - ایران، ایران

  بی بی سی یک کلام حـ... هست.
  7
  51
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  حالا با سورسوره بازی راه به پارلمان یافتی دیگه حرف چرت نزن گذشته آدمی که محو نمیشه کولاکی
  88
  32
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  تنها خانم صفایی نیست که بی بی سی رو تحریم کرده بنی صدر و خیلی های دیگر هم بی بی سی رو همکار جمهوری اسلامی میدونند متاسفانه پول نفت خرج خریداری کردن کارکنان این شبکه خبری شده.
  12
  42
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴
  ۵۰
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  رسانه های معتبر اروپا از این حزب Nieuw-Vlaamse Alliantie به عنوان یک حزب راستگرای افراطی یک حزب فاشیستی یاد کردن که تلاش میکند تبعیض نژادی و تبعیض دینی را تبدیل به قانون کنند و حتی رسانه ها این حزب را به حزب نازی های پنهان در شعار های زیبا مثال زدن. این خانوم دریا یک افراط گرا هست و تفاوتش با زنان افراطی ملقب به فاظی کماندو در چیست؟ یک عده میگن بی حجابی ممنوع باشه این دریا هم میگه حجاب برای بزرگسال و کودک ممنوع بشه.
  41
  22
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
  ۳۴
  shayan2 - تهران، ایران
  دریا صفایی متوجه نشد خودش چی گفت کسی که به خاطر رسیدن به پست و مقام خودشیرینی می کنه خودش بعدها به حاشیه میره
  8
  21
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد

  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. باز هم به .... و هذیان افتادی؟تو اگر زر زر نکنی میمیری ها . هیچکدام از کامنتهات نه سر داره نه ته و فقط مسایل شخصی زنان خانواده خودت رو بسط میدی به دیگران
  9
  29
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::] مثل تو که با سرسره راه به جزیزه کریسمس باز کردی که بیایی ایجا ....کنی .
  7
  26
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۶
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  همتون سر ته یه کرباسین . صبح پا می شین می گین ما خوبیم خیلییییی باقی بد و خائنن
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  دقیقا نمی دونم کمدی سیاسی است یا تراژدی سیاسی .که یک زن متولد ایران نماینده یک حزب ملی گرای فلاندری که خواهان تمایز فرهنگ و زبان هلندی از جامعه ظاهرا فرانسوی کشور بلژیک هست ، در پارلمان بلژیک شه.
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  یا ابوالفضل چه قیافه کابوسى . هم داره، مفت هم گرانه
  29
  11
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  ایران سرزمین عجایبه دیگه تنها کشور خاورمیانه ای که مردمش وقتی به اروپا می روند می شوند راستها ی افراطی ضد مهاجرت ایرانی ها هستند همین خانم با هزار بدبختی از ایران فرار کرد و به کمک بنی صدر توانست تابعیت بلژیک را بگیرد حالا می خواهد مهاجران را بیرون کنه وای بر ما این لیندسی گراهام هم که گفته بود ژن ایرانی مایه شرمساریه پر بیراه نگفته بود
  10
  14
  ‌چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  بی بی سی در واژه سازی عربی برای زبان فارسی استاد است به جای همزیستی و مدارا که در ادبیات سیاسی ایران جا افتاده بود، واژه ی عربی تعامل را وارد کرد و انرا در هرگفتاری حتی در مورد توالت نیز بکار می برد تا جا بیاندازد، همانطور که واژه ی »رهبر ایران« را اختراع کرد تا خاک توی چشم مردم بپاشد و بسیار ی دیگر نمونه از این دست..
  0
  2
  جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
  نظر شما چیست؟