معاون وزیر خارجه روسیه: آمریکا در حال تحریک ایران برای آغاز جنگی تازه است

سرگئی ریابکوف دویچه وله :معاون وزیر خارجه روسیه از آمریکا به دلیل "تحریک" ایران و سوق دادن این کشور به سوی جنگ انتقاد کرد. هم‌زمان صدراعظم آلمان از ایران خواست، به برجام پایبند باشد. چین نیز نسبت به ایجاد "بحرانی بزرگ‌تر" هشدار داد.
 
روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران ایالات متحده را به باد انتقاد گرفت.
 
ریابکوف گفت: «آنچه که ما شاهد هستیم، تلاش‌های مستمر و بی‌پایان ایالات متحده برای افزایش فشارهای سیاسی، روانی، اقتصادی و نظامی بر ایران است، آنهم به شیوه‌ای تحریک‌آمیز».
 
به اعتقاد معاون وزیر امور خارجه روسیه، رفتار ایالات متحده را باید در راستای تحریک برای بروز جنگی تازه ارزیابی کرد.
 
روسیه که خود از امضاکنندگان برجام است، از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و خواستار همکاری با ایران است. 
 
روز سه‌شنبه الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه که در تهران به‌سر می‌برد اعلام کرد که دو کشور آماده همکاری برای ایجاد "پروژه‌های هیدروکرین" در دریای خزر هستند.
امیدواری مرکل
روز سه‌شنبه همچنین صدراعظم آلمان که خواهان حفظ برجام است در رابطه با تشدید بحران میان ایران و آمریکا اظهاراتی ایراد کرد.
 
آنگلا مرکل با آگاهی کامل از اینکه "شرایط بسیار جدی است" گفت، نقض برجام از سوی ایران "بدون عواقب" نخواهد بود. او در این رابطه توضحیات بیشتری نداد اما ابراز امیدواری کرد که ایران به تعهدات خود پایبند بماند.
 
روز دوشنبه بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران گفته بود که از مهلت ۶۰ روزه اروپایی‌ها ده روز باقی مانده و اگر آنها در این مدت علیه تحریم‌های آمریکا وارد عمل نشوند، جمهوری اسلامی برخی از دیگر از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد.
هشدار به بازگشایی "جعبه پاندورا"
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین نیز روز سه شنبه در کنفرانسی خبری در پکن گفت: «آمریکا نباید از فشار شدید برای حل مشکلاتش با ایران استفاده کند.»
 
رئیس دستگاه دپیلماسی چین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت منطقه، از همه طرف‌ها خواست که تنش را کاهش دهند و از رفتن به سمت درگیری جلوگیری کنند.
 
وزیر امورخارجه چین ضمن هشدار نسبت به ایجاد "بحرانی بزرگ‌تر"، از طرفین درگیر خواست، "جعبه پاندورا" را باز نکنند.
 
اصطلاح "جعبه پاندورا" استعاره‌ای است‌برای نشان دادن وضعیتی که پیامده‌های اسفبار و بی‌بازگشت دارد.
 
چین روابط خوبی با جمهوری اسلامی دارد و از تهدیدهای آمریکا علیه کشورها و شرکت‌هایی که مشتری نفت ایران هستند، خشمگین است. از سوی دیگر روابط نزدیک این کشور با عربستان سعودی که بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت چین به‌شمار می‌رود، پکن را در موقعیتی بینابینی قرار داده است.
+13
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  scandal - برلین، آلمان
  جعبه پاندورا!؟ این منطق های سیاسی و نظامی یک واژه بیگانه برای این قشر با تفکرات اسلامی
  4
  16
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۷۴
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  همیشه این روسیه پاشون را میگزارند روی مدفوع رژیم های سرکوبگر که بعدأ گندش درمیاد
  3
  25
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
  ۳۰
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  معاون وزیر خارجه روسیه . تنه ات خورده به ملاها و روز روشن دروغ . ایا این سپاه نبود که به دونفت کش ژاپن انهم بعد ازبرگشت ازایران خرابکاری کرد .این جمهوری اسلامی نیست . به هرچی تروریست حمایت وپول مردم را به جیب حسن نصرالله والقاعده وفاطمیون و طالبان میریزد . اخه بگو رژیم . دریای خزر را بما داده ..شرم که ندارید .40 سال ایران مارا دوشیدی . ایا رژیم نیست که گفته تا 10 روزدیگر برجام را پاره واورانیوم غنی شده را از300 کیلوگرم به بالا میبریم . لعنت به روسیه وپوتین
  4
  10
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۶
  نظر شما چیست؟