روند رو به رشد تولد فرزندان آقازاده ها و سلبریتی ها در خارج از کشور

بی بی سی ،
"انتخاب مکان تولد فرزندان از ابتدایی‌ترین حقوق والدین و آن انسانی که تازه پا به این دنیا می گذارد به حساب می‌آید"، این بخشی از حرف یکی از مخاطبان بی بی سی فارسی در مورد موضوعی است که این روزها در شبکه های اجتماعی نقل هر بحثی شده است.
 
ماجرا از خبر و عکسی شروع شد که در آن نشان می‌داد رامبد جوان، بازیگر و مجری برنامه خنداونه همراه همسرش نگار جواهریان به کانادا رفته‌اند. هدف این سفر بدنیا آوردن فرزندشان عنوان شد.
 
رامبد جوان اولین "سلبریتی" ایرانی نیست که تصمیم گرفته فرزندش خارج از خاک ایران متولد شود. پیشتر نامهای زیادی از افراد مشهور عمدتا سینمایی و در حوزه هنری توسط رسانه ها در ایران منتشر شده بود. به عنوان مثال، شیلا خداداد، مهناز افشار، سام درخشانی بنیامین بهادری، فریبا نادری و ... . حداقل ده نام در این لیست قرار دارد.
 
هرچند این بحث ها در ابتدا سلبریتی‌ها را درگیر کرده بود اما کم کم پای برخی مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی و بحث اقامت فرزندانشان در خارج از ایران را هم به میان آورد.
 
صحبتهای رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در مورد چینی‌ها و تنها وعده غذایی که می‌خورند و انتقادش به مصرف‌گرایی ایرانی‌ها، توجه کاربران را ایرانی را به زندگی شخصی اش جلب کرد. تا جایی که عکس فرزندانش در توییتر و اینستاگرام و نحوه زندگی آنها در خارج از ایران به ماجرای سلبریتی‌ها جان تازه‌ای داد.
 
بحث دو تابعیتی بودن برخی مقامات ایران یا فرزندانشان سالهاست توجه‌ها را به خود جلب کرده است؛ فرزندانی که در شبکه‌های اجتماعی به "آقازاده‌ها" مشهور هستند.
 
آقای اردکانیان تنها مسئولی نبود که نام فرزندانش بر سر زبانها افتاد. سفرعلی نوبخت عضو کمیسیون بهداشت مجلس به آمریکا با هدف دیدار فرزندش آتش زیر خاکستر را زنده نگاه داشت. کاربران نزدیک به حکومت ایران به این موضوع واکنش نشان دادند. اما چرا بدنیا آمدن در کشوری دیگر در ایران ماجرا ساز شده است؟
 
دو دیدگاه در شبکه های اجتماعی وجود دارد:
 
۱-زایمان فرزندان در هر مکان و جغرافیایی جزء زندگی خصوصی آنها قرار می‌گیرد و ربطی به دیگران و افکار عمومی ندارد.
 
۲- سلبریتی ها یا مجری های تلویزیون نباید زندگی و رفتاری دوگانه داشته باشند. این دسته از کاربران عقیده دارند وقتی کسی تبلیغ ماندن در وطن می کند بدنیا آوردن فرزندش در کشوری دیگر کار درستی نیست.
 
با بالاگرفتن بحث ها و جنجالها در مورد رامبد جوان، برخی از افراد سرشناس مانند امیر مهدی ژوله پستهایی در اینستاگرام در حمایت از رامبد جوان نوشتند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. میدونید چرا یکی میگه مردم ایران ما شما رو خیلی دوست داریم شما خیلی خوبید؟ چون رسالت برنامه ش این تعریف شده که به مردم غمگین و گرفتار و افسرده و "گریه بلد"سرزمینش، شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده. . میدونید چرا یکی میره بچه ش رو خارج از ایران به دنیا بیاره؟ چون رسالت پدریش این تعریف شده که به بچه ش شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده و نذاره اون غمگین و گرفتار و افسرده و "گریه بلد" بار بیاد. . اگر از جایی که به دنیا اومدیم ناراحتیم،یقه پدرمون رو بگیریم. اگر از جایی که بچه مردم به دنیا میاد ناراحتیم، یقه روان پزشک مون رو بگیریم[به کلمه اگر توجه شود.خیلی از منتقدان شامل این اگر نمیشن] . پی نوشت: رامبد ادمم کرد؟کاش رامبدهایی بودن که همه مون رو ادم میکردن؛که یاد بگیریم برای تماشا کردن یه برنامه تلویزیونی منتی سر کسی نداریم.که یاد بگیریم به ما ربطی نداره ادمها پول شون رو چه جوری خرج میکنن یا محتویات رحمشون رو کجا خالی میکنن.[خصوصی ترین کار زندگی شون رو کجا و چه طور انجام میدن]

A post shared by امیر مهدی ژوله|amir mahdi jule (@amir_mahdi_jule) on


 او در این پست اینستاگرامی نوشته: "می‌دونید چرا یکی میگه مردم ایران ما شما رو خیلی دوست داریم شما خیلی خوبید؟
 
چون رسالت برنامه‌اش این تعریف شده که به مردم غمگین و گرفتار و افسرده و 'گریه بلد ' سرزمینش، شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده.
 
میدونید چرا یکی میره بچه ش رو خارج از ایران به دنیا بیاره؟
 
چون رسالت پدریش این تعریف شده که به بچه‍‌اش شادی و عزت نفس و مجالی برای خنده بده و نذاره اون غمگین و گرفتار و افسرده و 'گریه بلد 'بار بیاد."
 
اما این پایان کار واکنشها نبود، حمید رسایی، نماینده سابق مجلس ایران که در جبهه اصولگرایان قرار دارد، پیکان سئوالش را به دو طرف ماجرا گرفته و در توییتی نوشته:

 هر چه باشد موجی از سنجش وطن پرستی در نظرهای کاربران دیده می شود. وطن پرست چه کسی است و آیا با دو تابعیتی بودن منافاتی دارد؟
+43
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  شکوه ع۰ع۰ع۰ قلابتان یکی دوتانیست بگورخمینی محبوبتان درود بگویید که از دورقوز اباد پایتان به کشورهای غربی رسیدکه خوابش را هم نمیدیدید
  5
  43
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
  ۴۹
  ana-hita - آتلانتا، ایالات متحده امریکا

  اونا که اینجا دهها کامنت طولانی میذارن که زن ستیز نباشیم چرا نرفتن این ژوله بیشعور رو ادب کنن که گفته حالا یکی رفته کانادا محتویات رحمش رو خالی کنه به شما چه؟این توهین نیست؟نمیدونم کی به این گفته خیلی نویسنده خوبی هستی آخ که باید تورو ....
  3
  29
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  چشم هم چشمی ایران را کشته! بدبختی آن در اینجاست که این چشم هم چشمی ها برای کسانیکه انجام میشود که از آنان متنفریم!
  2
  28
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
  ۴۹
  bozurgmehr - لندن، انگلستان
  این گزارش توسط فرن تقی‌زاده نوشته شده!. فرن تقی‌زاده مجری بی بی سی را بهتر بشناسیم:. فرن تقی‌زاده یک اطلاح طلب است و از یک خانواده خیلی مذهبی میاد که خیلی از اقوامش در سپاه کار میکنن و پدر فرن (فرنگیش) کسی نیست جز حجت الاسلام والمسلمین تقی زاده!!!!. به بی حجابی این مجری آیت الله BBC نگاه نکنید، فرن تقی زاده حامی سرسخت فلسطین و مقاومت اسلامی هست و بارها با چفیه عربی و پرچم حزب الله عکس گرفته . میتونید در گوگل عکسهای فرن رو ببینید. در بی بی سی فارسی پر از آقازاده هست یکیش همین پونه دختر آیت الله قدوسی
  1
  12
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
  ۳۶
  رقص پرواز - پراگ، چک
  شخص سخیفی چون ژوله، طنزنویسی را با هرزه نویسی اشتباه گرفته که نوزاد را "محتویات رحم" و فرایند تولد را "تخلیه" مینویسد. دو کلمه که حرف میزنند بوی تعفن محتویات جمجمه شان فضا را مسموم میکند. آدم های پوچ و توخالی!!
  2
  21
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۴۰
  behran - کردستان، ایران
  براستی منشأ این همه شلختگی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی، هنری،نظامی، گفتاری، رفتاری و غیره در مردمانی که ادعای سرآمدی در همه امور ذکر شده دارند چیست!؟ و توان ما در تغییر و اصلاح این آشفته بازاری که نام جامعه مدنی بر آن نهادیم چیست!؟ آیا اصلاً صاحب چنان صلاحیتی هستیم یا در نهایت جامه ای نو بر همان پیکره فاسد میپوشانیم!؟ آیا عملکرد رامبد، دهن کجی به همان مردمان دوروی کف زنان در برنامه اش و فحاش در صفحه اش نیست و یا تشبیه ژوله به تخلیه محتوای رامبد در هر جا که خواست و لایک رامبد، نشان از شلختگی هایی، که این همکاران در آن عرصه ای که در جوامع بوروکرات و توده مرتضق از حاکمیت زرسالار دارد، نام هنر بر آن نهادند نیست؛ آنچه که امروز در عرصه جهانی شاهد هستیم، شاکله توده منفعل بی اختیار در اسارت زر و زور حاکم بر جهانیست که سودای اختیار و تغییر سرنوشت را در سر نوشندگان سَمِ وابستگی اش، میپروراند؛ ژوله های بد گفتار و جوان های بد رفتار، تنها ریزگردهای بی اهمیت و سرگردان این جریان حاکمند!
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
  نظر شما چیست؟