شمخانی: ایران به شبکه سایبری سازمان سیا ضربه زده است

علی شمخانی (عکس از آرشیو) دویچه وله :دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که یک "شبکه گسترده عملیات سایبری تهاجمی سازمان سیا علیه ایران" کشف شده و "مورد ضربه" قرار گرفته است. او حمله‌های سایبری آمریکا به روسیه را "تروریسم دولتی" خواند.
 
روز دوشنبه، ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) علی شمخانی در گفت‌وگو با "صدا و سیما"ی جمهوری اسلامی اظهار داشت که چندی پیش دستگاه‌های اطلاعاتی ایران "یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا را که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد و بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا بود" کشف کرده و به آن ضربه زده‌اند.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در ادامه ضمن بیان اینکه ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب "شبکه ضدجاسوسی بین‌المللی" علیه آمریکا همکاری می‌کنند گفت: «ما اطلاعات شبکه کشف شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود در اختیار شرکایمان قرار دادیم که منجر به شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آنها در کشورهای مختلف شد.»
 
شمخانی وعده داد که از وزارت اطلاعات تقاضا خواهد کرد، فیلم‌ها و بخشی از اعترافات "جاسوسان" را منتشر کند.
"حمله سایبری روی دیگر حمله نظامی است"
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در باره حمله‌های سایبری ایالات متحده به روسیه "و دیگران" گفته است: «حمله سایبری علیه کشورها روی دیگر حمله نظامی است که آمریکا به صورت غیرقانونی و برخلاف موازین حقوقی و حتی ادبیات و سیاست‌های امنیتی خود، به آن مبادرت می‌ورزد و طبیعتاً باید پاسخگوی این اقدام خود در مجامع بین‌المللی باشد.»
 
پیش‌تر نیویورک تایمز گزارش داده بود که ایالات متحده حملاتی را به شبکه برق‌رسانی روسیه انجام داده است. هدف این حمله‌ها هشدار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بوده است.
 
نیویورک تایمز به نقل از یکی از کارکنان دولت آمریکا که نامش فاش نشده نوشت  که واشنگتن با این اقدام، به کارگیری یک "سلاح سایبری تهدیدآمیز" را به‌ نمایش گذاشته است. به گفته همین منبع این اقدام هم‌چنین واکنشی به حمله‌های هکرهای روسی و کارزارهای ضداطلاعاتی آنهاست.
 
شمخانی تاکید کرد که این گونه اقدامات "تروریسم دولتی" به‌شمار می‌رود و در اجلاس روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد در روسیه بازتاب خواهد داشت.
 
نماینده رهبر و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی قرار است که در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان امور امنیتی کشورهای گوناگون جهان که از روز سه‌شنبه در روسیه برگزار می‌شود، شرکت کند.
+20
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  آنتی خرافات - دوسلدورف، آلمان

  جالبه نوشته عکس از آرشیو،مگر عکس خودش نیست؟چه فرقی میکنه
  1
  23
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  اره تو راست میگی ، بعد از ضربه زدن میگن سازمان سیاه هم گفت: ولک دینگ. راستی این ضربه را با چی زدند به چکش با چماق با باتون، اینکه سازما جاسوسی شما خیلی پیشرفته است بر کسی< پنهان نیست ،کافیه در بندر عباس یک اخوند یا یک کره اخوند سقت بشه، بلافاصله در مازندران چهار تا دانشجو یا دختر بیحجاب بازداشت میشن و افتاب غروب نکرده میان تو تلویزیون شما میگن هر شب با نانانیاهو که هیچ با بن گورین پوکر بازی میکردند، با ترامپ قرار بوده یک برج میلاد دیگر اون ور تهران بسازند. برو مردک روز روشن ۱ تن مدارک حساس هسته ای مملکت از جلوی چشمانتون با کامیون خارج شد و شما وقتی متوجه شدید که ناتانیاهو مینی ژوپتون را به دنیا نشان داد
  1
  25
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸
  ۴۷
  omidnaomid - بروکسل، بلژیک

  حجی حتماً اسم داماد و پسر زمین خواردرلواسون وبدهکار بانکی رو هم از دستورای تو بود؟
  2
  31
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰
  ۱۰۲
  منوچهری - کرمان، ایران
  . راست میگه, منم دیدم. یه بسیجی پریروز یه شیشه کوکاکولا رو زد زمین شکست! (البته نزدیک بود, خودشو زخمی کنه) ولی مهم اینه که آمریکای جهان خوار دیگه نمیتونه تو اون شیشه نوشابه پر کنه و یه بسیجی دیگه رو بدبخت کنه!! آفرین اخوی
  0
  5
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  روی حرفم به جنابان ساندیس خور که دم از ایران و وطنپرستی میزنن هست. وقتی میگیم سپاه و کلا جمهوری اسلامی دستی دستی داره ایران رو به سمت جنگ میبره بیراه نیست. اخه کدوم ادم عاقلی در سطح وزیر دفاع و شورای امنیت ملی توی زمانی که امریکا دنبال بهانه است، میاد صاف میگه ما حمله سایبری کردیم. حالا بهانه به درک. اخه اصلا کدوم فلان خلی میاد فعالیت سایبری و جاسوسی مملکت خودش رو خودش لو میده؟؟ واقعا اینا برن گاوداری کل گاوداری به احترام بلند میشه!
  0
  7
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۰
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  یک مثل فارسی میگه: خریت نه تنها علف خوردن است، پریدن جهیدن و جفتک زدن و زمین خوردن هم هست. شما یک نگاه به این سروپوز کنید، یک بیمار اگرومگالی و عقده ای شده مشاور یک احمق عقده ای که میگه ولی امر سقت پرستهای جهان است ،ولی تو بصره عراق با انهمه مخارج یک شبه تو بصره همان امتی که سنگش را به سینه زدند خشتکشون را در اوردند.این همون عقل کل نبود که میگفت رابطه ما باروسیه راهبردی، یک ساعت بعد روسیه گفت ،رابطه روسیه با انها فقط بخاطر اشتراک موقتی بعضی منافع در سوریه است.همون برادر روسیه مختصات قرارگاهای تروریستهای سپاه را میداد به اسراییل ،و اسراییل هم تعارفی نداشت،، چند بار این واق واق کرد که چنین و چنان میکنند اگر اسراییل جم بخوره.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۲
  نظر شما چیست؟