محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر، در صحن دادگاه درگذشت

بی بی سی :محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر که برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شده بود، در جلسه دادگاه غش کرد و بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.
 
آقای مرسی در سال ۲۰۱۲ بعد از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر به ریاست جمهوری رسید. حکومت سی‌ساله آقای مبارک یک سال بعد از آغاز موج اعتراض‌های "بهار عربی" سرنگون شد.
 
آقای مرسی در آن زمان از اعضای ارشد گروه اخوان‌المسلمین مصر بود. از او به عنوان اولین رئیس جمهور مصر نام برده می‌شود که در یک رای‌گیری دموکراتیک انتخاب شد اما مخالفانش او را به استبداد متهم می‌کردند.
 
آقای مرسی همچنین اولین رئیس‌جمهوری اسلامگرا و بدون پیشینه نظامی در مصر به شمار می‌رود.
 
او یک سال بعد با کودتای ارتش به رهبری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور فعلی مصر، برکنار و در پی آن زندانی شد.
 
آقای مرسی که در حال گذراندن حکم زندان به خاطر یکی از اتهاماتش بود، با چندین اتهام دیگر هم روبرو بود.
محمد مرسی در یکی از جلسات دادگاه در سال ۲۰۱۶ به گفته یک منبع آگاه قضایی آقای مرسی بعد از حاضر شدن در دادگاه حدود ۲۰ دقیقه در مقابل قاضی صحبت کرده و بعد از آن از حال رفته است. بنا بر این گزارش او بعد ازانتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اولین رهبری بود که با ادای احترام به آقای مرسی او را "شهید" خواند.
 
آقای مرسی در هنگام مرگ ۶۷ سال داشت.
 
محمد مرسی در سخنرانی خود بعد از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور مصر از ارتش این کشور ستایش کرد و گفت که به هر طریق ممکن از آن حمایت خواهد کرد.
 
اما اختلافات او با نظامیان به تدریج بالا گرفت و در نهایت ارتش مصر در روز سوم ژوئیه ۲۰۱۳ در پی اعتراض‌‎های مخالفانش در خیابان‌ها، به ریاست جمهوری او پایان داد و قانون اساسی را تعلیق کرد. 
مرسی و ایران
محمد مرسی، اولین رئیس جمهور مصر بود که پس از انقلاب اسلامی ایران به تهران سفر کرد. پیش از او انور سادات در سال ۱۹۷۵ و چهار سال قبل از انقلاب اسلامی به ایران رفته بود.
 
اگرچه محمد مرسی، از بسیاری جهات نقطه مقابل آقای سادات محسوب می‌شد، اما سفر او به پایتخت ایران در شهریور۱۳۹۱ نشانه سرآغازی جدید در سیاست خارجی مصر تعبیر شد.
 
رابطه سیاسی ایران و مصر پس از انقلاب ایران قطع شد. پیش از آن دو کشور دارای روابط بسیار نزدیکی بودند.
+54
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  omidnaomid - بروکسل، بلژیک

  یه انگل افراطی کمتر۰
  16
  64
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  نظر شما چیست؟