هشدار بریتانیا و اسرائیل به ایران در باره عدم پایبندی به تعهدات هسته ای

بی بی سی :دفتر نخست وزیر بریتانیا امروز گفت در صورتی که ایران از اجرای توافق هسته‌ای موسوم به برجام خودداری کند، دولت بریتانیا "تمام گزینه‌ها" را بررسی خواهد کرد.
 
ایران امروز اعلام کرد در ده روز آینده ذخیره اورانیوم غنی شده خود را که طبق برجام باید زیر سیصد کیلوگرم باشد افزایش خواهد داد.
 
سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا در این باره گفت: "ما نگرانی خود را درباره کم شدن تبعیت ایران از برجام به روشنی نشان داده‌ایم."
 
"اگر ایران پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود را متوقف کند، ما به تمام گزینه‌های موجود نگاه خواهیم کرد."
 
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز اعلام کرد که "تولید اورانیوم چهار برابر شده" و جمهوری اسلامی ششم تیر از سقف سیصد کیلوگرم اورانیوم غنی شده عبور خواهد کرد.
 
آقای کمالوندی امروز گفت که ایران دیگر منتظر طرف‌های اروپایی برجام برای اجرای تعهداتشان نمی‌ماند: "جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند."
 
پس از اعلام این خبر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از قدرت‌های جهانی خواست اگر ایران از سقف سیصد کیلو اورانیوم غنی شده عبور کند تحریم ها علیه این کشور را سخت‌تر کنند.
 
وی گفت که "اگر ایران به تهدیدش عمل کند، جامعه بین‌المللی باید فوری مکانیسم‌های از پیش تعیین شده تحریم‌ها را اعمال کند."
 
ایران ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در اعتراض به خروج یک طرفه آمریکا از برجام و اقدامات ناکافی کشورهای اروپایی، بخشی از اقدامات خود در اجرای این توافق را متوقف کرده و به گفته حسن روحانی فروش مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین را پایان خواهد داد.
 
در واکنش فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همراه با وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور غربی باقی‌مانده در برجام، بیانیه مشترکی صادر کردند و "قویا" به ایران توصیه کردند که از هر "اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری کند."
 
سال گذشته آمریکا یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های ایران را دوباره برگرداند. کشورهای اروپایی از این اقدام حمایت نکرده و به ایران وعده دادند که راه‌کارهایی را برای کاستن از فشار تحریم‌ها در نظر خواهند گرفت بخصوص در مورد برگشت پول فروش نفت به ایران.
 
آمریکا نوزدهم فروردین امسال سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و چشم‌انداز بقای برجام به عنوان یک توافق قابل اعتنا را هر چه کمتر کرد.
+28
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Daheye 60 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  چه هشداری میدی , بزنید سرویس کنید این جمهوری اسلامیو . مرگ بر آخوند
  18
  28
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شما ها فعلا گزینه ها را روی میز و زیر میز و لب پنجره! بچینید. ملت ایران هنوز نفس آخر را نکشیده. اما بترسید از روزیکه طغیان کنیم.
  1
  27
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  شرایط سختتر خواهد شد!؟ یعنی یک وعده خوراک را هم نخوریم!؟
  5
  23
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  خودکشی اتوماتیک،تن که بخارد باید خاراندیش این آخوندا میدانند بعداز سقوط اسلام و خرافات از ایران پر خواهد زد و بخاطر همین خودکشی دسته جمعی میکنند و اینرا خوب میدانند که اگر بدست مردم بیفتند تیکه تیکه میشوند
  3
  23
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  رفیق گرامی اخوندها خوب ملت را شناسختند و خوب هم میدونن از این ملت بخاری بلند نمیشه، وگرنه چند صد هزار ایرانی فراری در اروپا و امریکا هستند که بعضا هم اعضای خانواده انها اعدام شده،ولی دزد ها و مفت خورهای رژیم مثل موسوی و مثل خاوری دراز به دراز جلوی چشم انها ثروت انباشته میکنن. ملت چکار کرده تا به حال چه در ایران و چه در خارج.
  2
  3
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
  ۲۶
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکی پیدا نمیشه به شما هشدار بده برای عدم پایبندیتون فقت بلدید واسه این و اون حکم بدین جدای از این که جمهوری اسلامی خوب یا بد
  0
  4
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
  ۷۹
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  این تن لش ازراییل جنایتکار با چند تا بمب اتمی که داره دهنشو واز نکنه بهتره. اون ساندیس خورهای ازراییلی که اینجا جنگ رو تبلیغ میکنن بشتابند به سوی ارباب خائن خودشون و کامنت های براندازی بزارن..
  2
  12
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
  ۶۰
  samak - پاریس، فرانسه
  این موجودات بی مصرف، که در این سایت تفاسیر ابلهانه میگذارند، جز دفاع بی دلیل از متجاوزین به نوامیس بشریت، که همان آمریکا و انگلیس و فرانسه و اسرائیل است کار دیگری ندارند؟؟
  3
  11
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
  نظر شما چیست؟