بخوربخور از «برجام‌پارتیِ الیزابت» تا «دیگ‌های پلو» سفارت روسیه!

- مدیران حوزه علمیه از دستگاه‎های امنیتی خواسته‌اند برگزاری مهمان مشکوک در سفارت انگلیس را بررسی کنند.
- انتقاد حزب‎اللهی‎ها به برپایی مهمانی‎های مختلط در سفارت ایتالیا و انگلیس به اوج خود رسیده بود که حضور تعدادی از نظامیان سپاه و ارتش در باغ سفارت روسیه رسانه‎ای شد!
کیهان لندن: برپایی مهمانی‎های مختلط در سفارتخانه‎های کشورهای اروپایی در تهران از جمله برگزاری جشن تولد ملکه انگلیس و پیش از آن برگزاری مراسم افطار در سفارت انگلیس و باغ سفارت ایتالیا، انتقاد روحانیون و دلواپسان و حزب‎اللهی‎ها را به دنبال داشته است آنهم در حالی که مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را در آستانه‌ی فروپاشی قرار داده است!
 
مرکز مدیریت حوزه، ۲۴ خرداد، با صدور بیانیه‎ای نسبت به «توطئه انگلیسی‎ها» هشدار داده و از دستگاه‎های امنیتی و دیپلماسی کشور خواسته «با دقت و سرعت حرکات مرموزانه این روباه پیر و غربزدگان مزدور و با نفوذش در ایران را رصد نموده و مانع پیشرفت برنامه‌ها و فتنه‎های انگلیسی و سایر دول استعماری شود.»
روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ( ۱۳ ژوئن)، مراسم جشن تولد ملکه انگلیس در سفارت این کشور در خیابان فردوسی برگزار شد. گروهی بسیجی حدود ۸۰ نفر که به ادعای خبرگزاری فارس «دانشجویان دانشگاه‌های تهران» بودند مقابل سفارت انگلیس در تهران تجمع کردند و نیروی انتظامی برای جلوگیری از ماجراجویی‎های مسبوق به سابقه این جماعت دور تا دور سفارت مستقر شدند.
 
در همین ارتباط شیخ علی‎اکبر رشاد رئیس شورای حوزه علمیه تهران گفت این مراسم هنجارشکنی است و قابل تحمل نیست! وی ملکه انگلیس را «عجوزه منحوسه» خواند و گفت برگزاری جشن تولد او در ایران یادآور دوره بی‌فرهنگی قجری و فرو‌مایگی قجرهاست.
 
پرویز سروری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خواستار پیدا کردن رابطه برخی مدیران دولتی و بخش خصوصی با انگلیسی‎ها شد.
 
۲۰ خرداد، علیرضا سلیمی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به برگزاری «پارتی مختلط» و «سرو مشروب» در برخی سفارتخانه‌های خارجی انتقاد کرد. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دستور داد تا موضوع برگزاری «پارتی‌ مختلط» و «حرمت‌شکنی» در برخی سفارتخانه‌های خارجی در روزهای ماه رمضان را پیگیری کنند. پیش از این نیز یک دیپلمات انگلیسی و یک دیپلمات هلندی در مهمانی در ولنجک بازداشت شدند.
 
مهمانان سفارتخانه‎های انگلیس و ایتالیا بیشتر دولتی‎ها، فعالین فرهنگی و هنری و نویسندگان نزدیک به جریان موسوم به اصلاح‎طلب بودند و از این رو تاخت و تاز دلواپسان علیه آنها بیشتر بالا گرفت. اما ماجرا از ۱۸ خرداد به بعد شکل دیگری یافت و در اوج حملات دلواپسان به دولتی‎ها و استمرارطلبان، تصاویر مربوط به مهمانی مختلط سفارت روسیه منتشر شد که در آن علاوه بر تعدادی از مسئولان رده بالای نظام، تعدادی از فرماندهان و مقامات سپاه پاسداران و ارتش نیز حضور داشتند!حضور جمعی از مسئولان سپاه پاسداران در مهمانی سفارت روسیه به مناسب «جشن ملی استقلال»امراء و سرهنگ‎های ارتش جمهوری اسلامی از نیروی زمینی و هوایی مهمانان سفارت روسیهعلی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمیسیدعباس عراقچی معاون وزیرخارجه جمهوری اسلامی از اعضای پیشین سپاه در کنار یک سردار سپاه در حال گپ و گفت با مهمانانمیز رنگین مهمانی روس‎ها که چیزی کم از بریز و بپاش‎های مهمانی سفارت انگلیس نداشت. این مهمانی، یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۸، برگزار شددر سمت راست مهمانان ایرانی با پیراهن‌های «یقه آخوندی» متمایز از بقیه زیرچشمی به اطراف نگاه می‌کنند!مهمانی‎هایی که آزادانه و بدون محدودیت، پشت دیوارها و در خلوت خواص برگزار می‎شود و محدودیت‎ها و مقرراتی که همین مسئولان علیه شهروندان عادی اعمال می‎کنندمحمود دولت‎آبادی نویسنده و رضاکیانیان در مهمانی باغ سفارت ایتالیا؛ هر دو از حامیان اصلاح‎طلباندکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری فرزند منصور ستاری فرمانده پیشین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی که در یک سانحه هوایی مشکوک در سال ۱۳۷۳ کشته شد نیز مهمان این مراسم بود.
 
پس از انقلاب اسلامی، دستگاه‎های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی همواره روی ارتباط افراد با سفارتخانه‎ها در ایران به‌خصوص سفارتخانه‎های کشورهای اروپایی حساس بودند. نگرانی از جاسوسی و نفوذ و همچنین توهم توطئه به این حساسیت‎ها دامن می‎زند اما این یک واقعیت‎ است که ارتباطات مشکوک میان مقام‎های نظام و سفارتخانه‎های آنها شبیه تاریکخانه‎هایی است که اگر نور به آن تابانده شود و روزی برسد که محرمانه‎ها و روابط سری افراد با عناصر خارجی این سفارت‎ها آشکار شود ماجراهای بسیاری برای ثبت در تاریخ معاصر رو خواهد شد.
 
اسفند سال ۹۷ کمتر از دو هفته پس از انتشار خبر اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران، روزنامه «وطن امروز» ادعا کرد آنها‌ دیپلمات نبودند بلکه این دو زن ماموران امنیتی دستگاه اطلاعاتی هلند بودند که «عمده فعالیت‎شان «ارتباط‌گیری و اغفال دیپلمات‌های دیگر کشورها در میهمانی‌های سفارتخانه‌های مستقر در تهران بوده است.»
 
این روزنامه ادعا کرد دیپلمات‎های هلندی، سفرای انگلیس، استرالیا، فرانسه، آلمان و دانمارک در تهران یا جاسوس‌اند یا مامور امنیتی و نوشت «برخی گزارش‌های امنیتی می‌گویند دست‌کم ۲۰ درصد عوامل خارجی سفارتخانه‌ها در تهران یا اطلاعاتی هستند یا با سرویس‎های اطلاعاتی به صورت مستمر همکاری می‌کنند.»
 
۲۰ خرداد، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی با  انتقاد به برگزاری مهمانی سفارت انگلیس، آن را مشکوک خواند و به کنایه از دردسری نوشت که «آش دولت انگلیس با چاشنی برجام در پارتیِ الیزابت» برپا کرد.
 
۲۲ خرداد، روزنامه کیهان تهران در گزارشی با عنوان «دیگ‌های پلوی سفارتخانه‌ها به‌ شدت می‌جوشد!» نوشت بعد از مراسم تقدیر از برخی سینماگران ایرانی در باغ منزل سفیر استرالیا و برخی تحرکات به اصطلاح فرهنگی سفارت آلمان و مهمانی مختلط سفارت انگلیس و پارتی مشابهی در سفارت ایتالیا، اینک سخن از مهمانی دیگری در سفارت انگلیس به مناسبت نود و سومین سالگرد تولد ملکه انگلیس به میان آمده که قرار است به دلیل محدودیت‌های مالی، به هزینه خود ایرانیان دعوت شده برگزار گردد! یعنی اگر دیگ‌های پلوی سفارت انگلیس را به هزینه انگلیسی‌ها برای مشروطه‌خواهان بار گذاردند، این‌بار قرار است خود برخی به اصطلاح ایرانی‌ها، دیگ پلوی سفارت را بار گذاشته و هیزمش را تامین کنند!
 
محسن مومنی شریف رئیس‌ حوزه هنری نیز گفته بود، هنرمندان انقلابی نمی‌توانند نسبت به اتفاقات و برنامه‌های سفارت کشورهای غربی به‌ویژه انگلیس ساکت باشند اما اعتراضی به حضور سرداران و امراء و هسته‎ای‎ها در مهمانی سفارت روسیه نشد!
+62
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  چرا بسیجی دهان گشاد را دعوت نکردند!؟
  10
  111
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یک سوال از باور و فاطمه، چرا امر به معروف در این مهمانی ها اجرا نمیشه؟
  6
  108
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
  ۵۹
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  مشگل مملکت ما این است. که خر تو خر است. مثلا با اباما نمی‌‌شود دست داد.ولی‌ اجازه داریم ما مان چاوز را بغل کنیم. این را در سبک غذا هم می‌‌بینیم. اگر ایتالیا دعوت کند. و اسپاگتی‌ با گرانترین قارچ دنیا "تروفل" بده و همه هم مثل آدم رفتار کنند. نمی‌‌شود. حرام است. ولی‌ اگر رووسا دعوت کنند. و آبگوشت بورش روسی دهند. حلال است. زن روسی بدون چادر خوبه.ولی‌ زن ایتالیا بدون چادر خوب نیست.حالا چه دلیلی‌. من دیگر نمی‌‌دانم. مغز متفکر جهان اسلام باور رفته زیارت. از جانشینش ذال بپرسید. می‌‌گویند. صیغه روسی.آبگوشت بورش. یک رابطه معنوی با ریش مقدس آقا دارند،.
  6
  84
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  اینکه مقامات کشوری و لشکری در یک مهمانی سفارت شرکت می کنند، قابل درک است(از نظر من نادرست)، در همه جای دنیا مرسوم است! ولی وقتی چپ مغزی چون دولت آبادی و کیانیان و اصلاح طلبان که مقامی ندارند و فقط چون معروفند به اینطور جاها می روند! بوی تعفن می آید
  74
  5
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  ۴۴
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  [::scandal - برلین، آلمان::]. دوست عزیز ، این بسیجی ها بغیر از دهان ، همه چیزشون گشاد است ، از جیبشان گرفته تا جاهای دگر
  1
  41
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. از درخت آویختن شما هم برای ما قابل درک است ولی وقتی جوانهای نازنین وطن را ترور میکنید از حکومت اسلامی بوی تعفن به مشام میرسد.
  2
  52
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  ۷۲
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. امر به معروف فقط برای ملت است این ها امت رژیم چاقوکشان هستند رژیم سرکوبگر ملت را برده خود میداند
  3
  40
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. مورد وجوب امر به معروف و نهی از منکر، علم داشتن انجام دهنده حرام و ترک کننده واجب به آن می باشد و کفار اگر چه مکلف به فروع دین هستند ولی چون توجه و اعتقاد به حلیت و حرمت ندارند، مورد امر و نهی قرار نمی گیرند.
  52
  2
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. سعید طوسی سلام می‌رساند!
  2
  27
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. از درخت آویزان کردن هم عالمی دارد، همان طور که برادرانت در مکه به صلیب آویزان می کنند
  39
  4
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۲
  ۷۲
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. کوروش : زدی تو خال
  1
  24
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
  ۵۹
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. ذال جان حالا چرا از زیر جواب در می‌‌روی؟ چرا دیدن ممه روسی حلال ولی‌ ممه ایتالیا حرام ؟ ول کن این چیزها را .رسم است .چنین است چنان است. ما در دین مبین از این سوسول بازی‌ها نداریم. فرق شما هم با اصلاح طالبان این است. که شما رک و راست هستید. این حضرات اصلاح طلب بر این عقیده هستند. که . ."با کامل معذرت" را با آب بشوریم تمیز می‌‌شود. شما می‌‌گویید. خیر نمی‌‌شود. ..همینه که است. .. می‌‌ماند.
  1
  24
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۶۳
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  یک بام و دو هوا که نمى شود برادران قاچاقچى و برادران عرززززشى در مهمانى روسها شرکت مى کنند احدى از اعوان و انصار و حزب اله شکوه نمى کند از کنارش یواشکى رد مى شوند ولى دوقدم آنطرف تر که به سفارت انگلیس مى رسند فى البداهه جمیعا عربده سر مى دهند واى واى کشته شد ٬ میخ دوم خیمه اسلام از جا درآمد.
  0
  11
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۰
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. عزیزم، به همین دلیل که خودت میگویی، ما هشتاد میلیون جمعیت کشور دین را کنار گذاشته و کافر محسوب میشویم و دیگر نیازی به امر و نهی نداریم.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۸
  ۶۶
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  قدیمیها راست میگفتند که آخوند مارو پند میداد خودش میرفت،،،،،،میداد.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۶
  ۴۹
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. زالزالک جون، تو که اینهمه درکت بالاست راجع به مهمونی سفارت، چرا بعضی وقتا موتور دو زمانه ات ریپ میزنه؟
  0
  6
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا
  زال مخفف زالو از سرزمین عرعرستان
  0
  13
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. استدلال شما ره به جایی نمیبرد. اینها هم باطنی و هم جسمانی از این امر مبرا هستند. در صورتی که امثال شما فقط باطناً مشرک و در نهایت این امر شامل حال شما میشود.
  7
  1
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک::]. و مثل همیشه استدلال شما موثر واقع شد، در نتیجه من رفتم که ختنه کنم!
  0
  6
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  نظر شما چیست؟