چرا پیام ترامپ به خامنه ای منتشر نمی شود؟

ایران بریفینگ: آقای خامنه‌ای روز پنج‌شنبه، ۲۳ خردادماه، در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، پیشنهاد مذاکره با دولت دونالد ترامپ را که آبه حامل آن بود رد کرد. او تاکید کرد که به «صداقت» آمریکایی‌ها باور ندارد.
 
در وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی اشاره شده است که آقای آبه حامل پیام رئیس‌جمهور آمریکا برای آیت‌الله خامنه‌ای بوده است.
 
از دست‌کم دو هفته پیش این گمانه مطرح شده بود که نخست‌وزیر ژاپن حامل پیامی برای حکومت جمهوری اسلامی خواهد بود و قرار است نقش میانجی را میان تهران و واشینگتن بازی کند.
 
دو هفته گذشته، ترامپ به توکیو سفر کرد. در این سفر، ترامپ صریحاً از میانجیگری ژاپن حمایت کرد و گفت: «خوب می‌دانم که نخست‌وزیر (ژاپن) رابطه بسیار نزدیکی با سران ایران دارد و خواهیم دید چه می‌شود.» ترامپ به این اکتفا نکرد و ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره با ایران، به طرز قابل‌توجهی لحن خود را در برابر ایران ملایم کرد. او افزود: «(ایران) شانس این را دارد که با همین سران، کشور بزرگی شود. من فقط می‌خواهم شفاف بگویم که ما دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما دنبال این هستیم که تسلیحات هسته‌ای نباشد.»
 
در گزارش سایت رهبر جمهوری اسلامی و در خبرهای رسمی رسانه‌های جمهوری اسلامی به متن پیام رئیس‌جمهور آمریکا اشاره نشده و صرفاً تاکید شده است که دونالد ترامپ در این پیام تاکید کرده است که آمریکا «قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد» اما جواب آقای خامنه‌ای منعکس شده است.
 
آقای خامنه‌ای در پاسخ به پیام رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که «من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم اما اینکه ترامپ می‌گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می‌توانست این کار را انجام دهد، انجام می‌داد اما نمی‌تواند.»
 
ایالات‌متحده پیشتر هم تاکید کرده بود که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست.
 
رهبر جمهوری اسلامی در ادامه با اشاره به این که «آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد»، تکرار دوباره مذاکره با آمریکا و رسیدن به برجامی دیگر را منتفی دانست.
 
او گفت: «جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته‌ای با آمریکا و اروپایی‌ها در قالب ۱ + ۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما آمریکا زیر این توافق و قرارداد قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق‌ها زده، مذاکره کند؟»
 
سایت رهبر جمهوری اسلامی و صداوسیمای جمهوری اسلامی هیچ اشاره‌ای هم به متن و محتوای پیام رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده نکرده و اصولاً رویه رهبر ایران این است که این‌گونه پیام‌ها را همواره مخفی نگه می‌دارد اما در مواردی جوابش را علنی می‌گوید، وی در هفته‌های گذشته به نامه‌نگاری‌های رئیس‌جمهور سابق آمریکا باراک اوباما با عنوان «نامه فدایت شوم» یادکرد اما هیچ اشاره‌ای به محتوای آن نکرد و حتی به محتوای پاسخ‌ها هم اشاره‌ای نکرد.
 
البته شینزو آبه پس‌ازاین دیدار به خبرنگاران ایران و رسانه‌های بین‌المللی در تهران گفت که دیدگاه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و تمایل او به عدم تنش در منطقه را به رهبر جمهوری اسلامی اطلاع داده است.
 
هم‌زمان با دیدار نخست‌وزیر ژاپن در دریای عمان دو نفت‌کش عظیم‌الجثه که دست‌کم یکی از آن‌ها عازم ژاپن بودند مورد اصابت اژدر و یا مین دریایی قرار گرفتند و در آتش سوختند.
 
اگرچه کسی هنوز مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است اما حدس و گمان‌ها متوجه ایران است درحالی‌که ورای حدس و گمان‌های رایج یک منبع رسمی آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز که شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم آن را منتشر کرده گفت یک دستگاه مین عمل‌نکرده در حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان کشف‌شده که به نظر می‌رسد مین مغناطیسی است و مشابه همان مین‌های ایرانی است که در جریان خرابکاری‌های فجیره از آن استفاده‌شده بود.
 
گفتنی است یک فعال سیاسی ایرانی که در ارتباط با برقراری رابطه ایران و آمریکا در دهه‌های گذشته فعال بوده است، هفته گذشته از یک جلسه محرمانه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با فرماندهان نظامی ایران خبر داد که در آن جلسه روحانی به نقل از رهبر جمهوری اسلامی از فرماندهان نیروهای مسلح خواسته است تا در روز دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر ایران حماسه بیافرینند.
 
دکتر هوشنگ امیر احمدی در ادامه اعلام کرده بود خامنه‌ای به پیام ترامپ توجهی نخواهد کرد و علیرغم گفته اینکه جنگ نخواهد شد، طرفدار جنگ است تا مذاکره شفاف.
+31
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  Hatef - پاریس، فرانسه

  مسئله ناموسى است!
  3
  34
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۲
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  جواب نخست وزیر ژاپن به مهملات رهبرخودخوانده . گفته می شود، شینزو ابه که خیلی ناراحت و بدون نتیجه تهران را ترک کرد در جلسه ای بنام " بازگشت سفر" که بعد از سفرهای خارجی در توکیو برگزار می کند جملات بسیار تند و مفهومی را نثار آیت الله خامنه ای کرد. وی گفت: این شخص فکر کرد من از سرزمین های ترسوها آمده ام؛. جوری حرف زد انگار میخواست به من نترس بودن را بیاموزد؛ انگار که ملت من بزدل است؛ جوری از امریکا حرف میزد انگار من کودکی سه ساله ام؛. ولی من میخواهم به این آدم بگویم جناب آقای خامنه ای من از سرزمینی آمده ام که در جنگ جهانی علیه امریکا بوده ام؛. من مال اون مملکتی هستم که خلبانان ما انتحاری به ناوهای امریکایی میزدند و چندین سال رو در رو با هم جنگیدیم و کسی را یارای مقابله با سرزمین من نبود؛. چیزی که الان تو از آن حرف میزنی " ما عمل کردیم". گرچه الان سیستم ناوها جوری شده که دیگر نمیتوان علیه آنان انتحاری اقدام کرد ولی سال هایی که میشد ما زمین گیرشان کردیم؛
  5
  36
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  تو به ما شجاعت یاد نده ؛ حداقل تو آموزش نده. چرا که اگر تاریخ ایران شجاعت های زیادی بخود دیده هیچکدام شبیه تو و همفکر تو نبوده اند؛. آقای خامنه ای تو فکر نکن که ما و امریکا و آلمان و انگلیس و پرتقال و فرانسه و کره و اعراب و غیره از ترس کنار همدیگر جمع شده ایم؛ نه !!!! هرگز !!!. ما تجربه بسیار سنگین شرکت در دو جنگ جهانی را داریم .... و یاد گرفتیم که بجای رو بروی هم جنگ کردن بنشینیم و حرف بزنیم و نامه های همدیگر را بخوانیم و حرف بزنیم؛. و نتیجه بگیریم . یاد گرفتیم که با هم اقتصاد بسازیم و به همدیگر کمک کنیم و بشر را رو به جلو ببریم. کاری که چهل سال است داری در ایران میکنی آیا بجز نابودی ایران نتیجه ای داشته؟؟؟،؟،؟. شما با کره جنوبی شروع کردید. او کجاست؟؟؟. ولی شما در یک تحریم همه جانبه و احتمال جنگ و لبه پرتگاه !!!!. در حالیکه قرآن شما میگوید. " و الصلح خیر " .
  4
  33
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  و حتما هم با دوست نمیگوید و با دشمن میگوید چون با دوست که کسی سر جنگ ندارد. ما طبق ایه قرآن شما " تعاونوا " میکنیم با همدیگر و سایر بلاد؛؛. اما شما چکار میکنید . با دنیا . آیا ۲۰۰ کشور همه مقصرند؟؟؟؟؟. ملت ژاپن تنها کشوری بود که پا پیش گذاشت تا ملت ایران از شر تحریم و جنگ خلاصی یابد ولی شخص جنابعالی کاری کردید که من تشکر کنم از نخست وزیرهای قبلی که به ایران سفر نکردند و دلیلش را الان متوجه شدم!!!. در پایان بگویم که این افکاری که تو داری همان افکار سران جنگ جهانی اول و دوم است. و امروزه کسی با این تفکر در هیچ انتخاباتی رای نمیاورد و من نمیدانم تو چگونه انتخاب شده ای!!!!!!. درود بر ملت بزرگوار و صبور ایران .....
  3
  31
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  یک اشتباهی که رسانه ها کردند پاکت نامه ای بود که روی میز ترامپ داده بود است۰ آن نامه را بعداز گذاشتند روی میز برداشتند تا ببینند چی توش است و آن نامه زیر آبه در اصل کاغذ نت برداری خود آبه است که حکومتی ها آن را تبلیغ می کنند و می گویند پس داده است اگر فیلم سخنرانی علی یابو را ببینید متوجه میشوید
  0
  18
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک

  چون این نامه از طرف یک ملحد شرب خمر خور و خنزیر چرون اومده و نجسه. اول باید با آب کر پاک و تطهیر بشه تا به دستان مبارک آقا برسه.
  30
  1
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  ۴۳
  samisan - توکیو، ژاپن
  [::RAHSHENAS - برلین، آلمان::] اینهایی که گفتی همش درست هست فقط دو نکته کم داره یکی خود این بی ناموس و وطن فروش ها رو خود امریکا اورده که بفکر مردمش نیست ولی شیزوابه بفکر پیشرفت و رفاه مردمش هست و دوم اینها دعواشون سر غنیمت بجا مانده از ملت ایران هست که با هم دعوا دارن یعنی نفت و گاز ملت ایران که دارید مبینید چقدر اختلاس میشه میلیارد میلیارد و این از جیب ملت با گران کردن اجناس جبران میشه فکر نکنید که اختلاس شد فقط پول نفت و گاز هست شمانگاه کنید ببنید چقدر ایرانی از اول عنقلاب رفته بیرون و کار میکنن و به ایران پول میفرستن حداقل هشت میلیون ایرانی بیرون هست که هر کدام در ماه فقط پانصد دلار هم بفرستن در ماه چهار میلیارد دلار میشه خوب همین پول ها رو هم دارن بالا میکشن این دزدها .
  0
  12
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان
  ممنون از اطلاع رسانی شما
  0
  7
  دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
  ۵۱
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  مرگ و نابودی حـ... ترین حکومت فرارسیده.هموطن ایرا فردا ایرانی دموکراتت و ازاد خواهد بود.دین امری شخصی خواهد شد نه ننگ بشریت.هر چند دین دکان حکومت و وسیله چپاوله.خدا را در درون خود بایستی پیدا کرد.
  0
  6
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
  نظر شما چیست؟