رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان: میان ایران و «القاعده» توافقی برای هدف قرار دادن عربستان حاصل شده

العربیه :شاهزاده ترکی الفیصل بن عبدالعزیز آل سعود، رئیس سابق سازمان اطلاعات کل پادشاهی عربی سعودی در گفتگو با «العربیه» تماس‌های مستقیمی که میان قطر و القاعده و نیز همکاری میان ایران و القاعده در جریان بود، پرده برداشت.
 
شاهزاده ترکی الفیصل در بخش سوم از برنامه «الذاکرة السیاسیة» که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش می‌شود به تشریح تماس‌های مستقیم و همکاریهایی پرداخت که میان قطر و القاعده و نیز میان ایران و القاعده جریان داشت.
 
رییس سابق اطلاعات کل سعودی همچنین به تشریح نقش ایران و قطر در تعامل با سازمان «القاعده» و نیز تشکیلات و گروه‌های تندرو دیگری که در مخالفت با دولت‌های کشورهای متبوعشان فعالیت می‌کردند و تلاش می‌کردند تا سعودی و دیگر کشورها را مورد حمله قرار دهند، پرداخت.
 
شاهزاده ترکی الفیصل در این برنامه تلویزیونی همچنین درخواست اسامه بن لادن، رهبر القاعده از عناصر این سازمان مبنی بر عدم حمله به ایران پس از پناه بردن تعدادی از اعضای خانواده‌اش به این کشور، را فاش ساخت.
 
اضافه بر این او تاکید کرد که توافقی میان ایران و «القاعده» برای هدف قرار دادن پادشاهی عربی سعودی حاصل شده است.
 
وی در ادامه توضیح داد که حمایت‌های ایران از گروه «القاعده» پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 انجام شده است.
قطر و گروه القاعده
درباره تعامل قطر با گروه القاعده اما ترکی الفیصل اشاره کرد که قطر در تماس مستقیم با «القاعده» بوده است. و افزود: قطر برای القاعده حمایت‌های مادی و لوجستیکی فراهم کرده و پناهگاهی امن برای عناصر القاعده بوده است.
 
ترکی الفیصل درباره انگیزه‌های حمایت‌های قطر از گروه تروریستی القاعده گفت: «قطر از القاعده حمایت کرد چون به دنبال نقشی در عرصه بین‌المللی می‌گشت».
 
شاهزاده ترکی الفیصل علاوه بر آن تاکید کرد قطر در ارتباط با گروه‌هایی است که در مخالفت با کشورهای عربی هستند و از آنها حمایت می‌کند از جمله فعالان مخالف دولت بحرین.
 
او همچنین افزود: «قطر از جبهه «النصره» و غیره از آن در سوریه و حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند، از جمله ارتباط‌هایی میان قطر و سازمان‌های مخالف بحرین و یمن و کشورهای شمال آفریقا را رصد می‌کردیم».
ایران، عراق و سوریه
اما در ارتباط با نقش ایران در تعدادی از کشورهای عربی از جمله در سوریه و عراق، شاهزاده الفیصل گفت: «ایران از انقلاب سوریه سوءاستفاده کرده و با بهانه کمک به بشار اسد، رأس رژیم سوریه، در این کشور دخالت می‌کند».
 
او افزود:« ایران از جنگ آمریکا علیه عراق نیز سوءاستفاده کرده و نفوذ خود را در این کشور گسترش داده است».
 
وی در بخشی از سخنان خود گفت که در پی حضورش در کنفرانس مخالفان رژیم ایران در فرانسه، هشداری را از سوی وزیر خارجه ایران دریافت کرده است.
 
وی در بخش پایانی گفتگوی خود با تلویزیون العربیه تاکید کرد که سعودی هیچ‌گاه در امور داخلی هیچ کشور دیگری دخالت نکرده است.
 
شاهزاده الفیصل همچنین در معرض ترور واقع شدنش را تکذیب کرد و گفت: «در معرض ترور واقع نشدم و اطلاعاتی مبنی بر وجود طرحی برای هدف قرار دادنم به دستم نرسیده است».
+39
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  samak - پاریس، فرانسه
  این یارو یه مدتی دنبال ....مریم رجوی موس موس کرد، حالا تو این هیر و ویری اومده دنبال بیلش میگرده.
  6
  24
  یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
  ۱۹
  یا فاطمه زهرا - آرهوس، دانمارک
  چرت نگو عرعر شترکولا خور عمری. روزش که رسید اگر تو مکه هم بخزید، میاریمش رو سرتون پایین.
  14
  25
  یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  ای بابا . القاعده که دست پرورده خودتونه. از ماست که بر ماست. در ضمن شماها و اخوندها هر دو از کثیفترین و آشغالترین موجودات روی زمین هستید فقط اخوند از نوع شیعه و شما از نوع سنی هستید
  1
  14
  یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  میان حکومت ایران و شیطان هم معاهده امضا شده. به زودی این حکومت رو گور به گور میکنیم تا همسایه ها از ما ننالن.
  9
  8
  یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
  نظر شما چیست؟