حمله موشکی حوثی‌ها به فرودگاهی در عربستان؛ ۲۶ زخمی بر جای گذاشت

دویچه وله :حمله موشکی حوثی‌ها به فرودگاهی در عربستان ۲۶ زخمی بر جای گذاشت. به گفته ائتلاف به رهبری عربستان، تعدادی زن و کودک نیز زخمی شده‌اند. به گفته سخنگوی ائتلاف، این حمله نشانگر دسترسی حوثی‌ها به "تسلیحات پیشرفته ایران" است.
 
شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن اعلام کردند که به فرودگاه "ابها" واقع در جنوب غربی عربستان سعودی حمله موشکی کرده‌اند. این فرودگاه بین‌المللی در حدود ۱۲۰ کیلومتری مرز عربستان و یمن قرار دارد.
 
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن) ضمن تأیید این خبر اعلام کرد که در جریان این حمله ۲۶ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

به گفته المالکی، هشت تن از مجروحان به بیمارستان منتقل شده و بقیه در محل حادثه مورد مداوا قرار گرفته‌اند.
 
سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان ضمن محکوم کردن شدید این حمله، از اقدامات تلافی‌جویانه و "پاسخی قاطع" به آن در آینده خبر داد.
 
ترکی المالکی همچنین ضمن "تروریستی" خواندن این حمله گفت که "شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران" مسئولیت این اقدام را "به ادعای خود با استفاده از موشک کروز" برعهده گرفته‌اند. به گفته او، مسئولان ذی‌ربط تحقیقات خود برای تشخیص نوع موشک را آغاز کرده‌اند.
"دسترسی حوثی‌ها به تسلیحات پیشرفته ایران"
ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در بیانیه‌ای با اشاره به زخمی شدن شماری از زنان و کودکان حاضر در سالن انتظار پرواز در فرودگاه "ابها"، اعلام کرده که هدف قرار دادن این فرودگاه نشانگر دسترسی حوثی‌ها به "تسلیحات پیشرفته ایران" است.
آمریکا و عربستان جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که حوثی‌ها را به تجهیزات نظامی، از جمله موشک و پهپاد، مسلح می‌کند. ایران اما ضمن رد این اتهام، تنها مدعی "حمایت معنوی" از آنان است.
 عربستان سعودی و ایران سال‌هاست که درگیر جنگی نیابتی با یکدیگر در یمن هستند. ریاض عبد ربه منصور هادی را به عنوان رئیس مشروع دولت یمن می‌شناسد و تهران نیز حامی شورشیان حوثی است که بخش‌های بزرگی از شمال یمن و صنعا، پایتخت این کشور را تحت کنترل خود دارند.
 
عربستان سعودی در هفته‌های گذشته بارها از سوی نیروهای حوثی مورد حمایت ایران در یمن مورد حمله موشکی و پهپادی قرار گرفته است، اما میزان زخمی‌های ناشی از حمله امروز کم‌سابقه است.
 
حوثی‌ها یکشنبه گذشته نیز از حمله پهپادی به فرودگاه جیزان در جنوب عربستان خبر داده بودند. شورشیان هدف از این حمله را آشیانه‌های هواپیماهای بدون سرنشینی اعلام کرده بودند که به گفته آنان، نیروهای ائتلاف از آنها برای بمباران مواضع حوثی‌ها استفاده می‌کنند.
 
شبکه المسیره وابسته به حوثی‌ها نیز پنجم خردادماه گذشته از حمله پهپادی به فرودگاه جیزان خبر داده بود و چهار روز پیش از آن هم اعلام کرده بود که شورشیان حوثی فرودگاه شهر نجران در نزدیکی مرز یمن و عربستان را با پهپادهای انتحاری هدف قرار داده‌اند.
 
حوثی‌های مورد حمایت ایران همچنین اواخر اردیبهشت‌ماه به تاسیسات نفتی عربستان و خط لوله شرق به غرب این کشور حمله کرده بودند. پس از این حمله نیز عربستان سعودی نقاطی در صنعا را مورد حملات هوایی خود قرار داد که در جریان آن شماری غیرنظامی از جمله چند زن و کودک کشته و زخمی شدند.
 
یک روز پیش از حمله حوثی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان، "عملیات خرابکارانه" علیه چهار کشتی در آب‌های امارات متحده عربی صورت گرفت و انگشت اتهام دوباره متوجه جمهوری اسلامی شد. برخلاف حمله به تأسیسات نفتی عربستان و فرودگاه‌های نجران و جیزان که حوثی‌ها مسئولیت آن را پذیرفتند، تاکنون کسی مسئولیت انفجار در نفتکش‌ها را برعهده نگرفته است.
+43
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  خوب عربستان صعودی تجهیزات جنگیشو از کجا میخره !!!
  15
  35
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
  ۴۰
  Zaall - اصفهان، ایران
  درود بر حوثی ها
  45
  34
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
  نظر شما چیست؟