میوه موز با خطر انقراض جدی روبرو است

موز یکی از میوه های محبوب جهان است، چون ارزان تر است، پوست کندن و خوردنش آسان است و از همه مهم‌تر سرشار از ویتامین و مواد مغذی است اما این میوه محبوب با خطر انقراض روبرو است.
 
در آمریکا این میوه در همه جا دیده می شود و تقریباً دو سوم از مردم آمریکا همیشه در خانه شان موز دارند. ولی اکنون دو بیماری قارچی این میوه را تهدید کرده اند، «سیگاتوکای سیاه» یا «رگه سیاه» موز و «بیماری پاناما» که هر دو از آفت های خطرناک درخت موز هستند.
 
به گزارش هافینگتون پست، «دن بِبِر» کارشناس گیاه و امراض گیاهی در دانشگاه «اکستر» بریتانیا می گوید، موز که یک میوه استوایی است و در مناطق گرمسیر می روید، تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است.
 
آقای ببر گفت: «در بخش های بزرگی از مناطق مختلف جهان که در آنها موز پرورش داده می شود، دمای هوا افزایش یافته و رطوبت هوا بیشتر شده است؛ و این امراض، [قارچی] در هوای گرم‌تر و مرطوب‌تر طبیعتاً سریع تر رشد می کنند.»
 
موز در آمریکا از قرن نوزدهم فراگیر شد و اکنون درآمد هشت میلیارد دلاری از آمریکا نصیب صادرکنندگان این محصول در اکوادور، فیلیپین، کاستاریکا، کلمبیا و گواتمالا می کند.
 
نگرانی از این است که «سیگاتوکای سیاه» یا «رگه سیاه» موز از آسیا به حوزه کارائیب رسیده و تولید کنندگان موز را نگران کرده است. آنها امیدوار هستند با تغییرات ژنتیک، مانع انقراض و از بین رفتن این محصول پرطرفدار شوند.
+10
رأی دهید
-1
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
نظر شما چیست؟