میوه موز با خطر انقراض جدی روبرو است

موز یکی از میوه های محبوب جهان است، چون ارزان تر است، پوست کندن و خوردنش آسان است و از همه مهم‌تر سرشار از ویتامین و مواد مغذی است اما این میوه محبوب با خطر انقراض روبرو است.
 
در آمریکا این میوه در همه جا دیده می شود و تقریباً دو سوم از مردم آمریکا همیشه در خانه شان موز دارند. ولی اکنون دو بیماری قارچی این میوه را تهدید کرده اند، «سیگاتوکای سیاه» یا «رگه سیاه» موز و «بیماری پاناما» که هر دو از آفت های خطرناک درخت موز هستند.
 
به گزارش هافینگتون پست، «دن بِبِر» کارشناس گیاه و امراض گیاهی در دانشگاه «اکستر» بریتانیا می گوید، موز که یک میوه استوایی است و در مناطق گرمسیر می روید، تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است.
 
آقای ببر گفت: «در بخش های بزرگی از مناطق مختلف جهان که در آنها موز پرورش داده می شود، دمای هوا افزایش یافته و رطوبت هوا بیشتر شده است؛ و این امراض، [قارچی] در هوای گرم‌تر و مرطوب‌تر طبیعتاً سریع تر رشد می کنند.»
 
موز در آمریکا از قرن نوزدهم فراگیر شد و اکنون درآمد هشت میلیارد دلاری از آمریکا نصیب صادرکنندگان این محصول در اکوادور، فیلیپین، کاستاریکا، کلمبیا و گواتمالا می کند.
 
نگرانی از این است که «سیگاتوکای سیاه» یا «رگه سیاه» موز از آسیا به حوزه کارائیب رسیده و تولید کنندگان موز را نگران کرده است. آنها امیدوار هستند با تغییرات ژنتیک، مانع انقراض و از بین رفتن این محصول پرطرفدار شوند.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟