عضو خبرگان رهبری : لیستی از گزینه های رهبری وجود دارد که فقط ۳ نفر از آن اطلاع دارند

محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری: فقط ۳ نفر از گزینه‌های رهبری اطلاع دارند بی بی سی :محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری در مصاحبه‌ای گفته است که در حال حاضر لیستی از گزینه‌های رهبری وجود دارد و اضافه کرد که "شرط نیست که این افراد حتماً‌ عضو مجلس خبرگان باشند".
 
او در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس درباره کمیسیون تعیین مصادق رهبر در مجلس خبرگان گفت: "کمیسیون وجود دارد که از آن به کمیسیون تحقیق تعبیر می‌شود؛ کمیسیون ویژه‌ای است و وظیفه‌اش این است که تمام کسانی که در معرض واجدیت شرایط رهبری باشند را شناسایی کند و لیستی از آن‌ها تهیه کند. چون مسئله صددرصد محرمانه است و با توجه به تجربه ناموفقی هم که در گذشته از مسئله اعلام قائم مقام رهبری به‌وجود آمده، تصمیم گرفته شده در کمیسیون ویژه‌ای که وجود دارد،‌ فقط ۳ نفر این اسامی را نزد خودشان نگه دارند و از دایره این کمیسیون ۳ نفره خارج نشود".
کمسیون تحقیق مجلس خبرگان چیست؟
اسفند سال ۱۳۹۵، احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان تأیید کرده بود که به پیشنهاد آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، کمیته‌ای سه نفره برای تعیین "کسانی که در مظان رهبری" هستند، تشکیل شده است.
 
بنابر قانون، پیش از این وظیفه پیشنهاد گزینه‌های جانشینی آیت‌الله علی خامنه‌ای بر عهده کمیسیون ۱۰۷و ۱۰۹ مجلس خبرگان بود.
 
اما در چند سال‌ گذشته، این وظیفه به کمیته‌ای سه نفره‌ای واگذار شد که به دستور آیت‌الله خامنه‌ای و در درون کمیسیون ۱۰۷و ۱۰۹ تشکیل شده است.
 
مهرماه سال ۱۳۹۷، اعلام شد که احمد جنتی به ریاست کمیسیون سه نفره‌ "تحقیق" رسیده است.
احمد جنتی رئیس کمیته سه نفره‌ای است که به پیشنهاد آیت‌الله خامنه‌ای و برای تعیین جانشینش تشکیل شد این کمیسیون گزینه‌های بالقوه رهبری آینده را را زیر نظر می‌گیرد و لیستی از آنها تهیه می‌کند.
رهبر فعلی از جانشینان احتمالی‌اش اطلاع دارد
احمد خاتمی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان در سال ۱۳۹۵ گفته بود اگر آیت‌الله خامنه‌ای بخواهند اسامی گزینه‌های رهبری آینده را بداند در اختیار او قرار خواهد گرفت.
 
در سال‌های گذشته، ریاست کمیسیون ۱۰۷و ۱۰۹ مجلس خبرگان بر عهده محمد دانش‌زاده قمی (معروف به آیت‌الله مومن) بود. پس از درگذشت آقای مومن اما این سمت به مرتضی مقتدایی واگذار شد.
 
بر اساس آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری، کمیسیون ۱۰۷ و ۱۰۹ مجلس خبرگان که نام خود را از اصول ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی گرفته به بررسی شرایط و صفات و صلاحیت رهبر آینده می‌پردازد.
 
بر اساس آیین‌نامه، کمیسیون ۱۰۷ و ۱۰۹ پس از انتخاب گزینه‌های مطلوب موظف است این افراد را جهت رأی‌گیری به مجلس خبرگان معرفی کند.
 
اعضای این کمیسیون‌ به مدت دو سال انتخاب می‌شوند و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.
+1
رأی دهید
-32
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  یکی خودشو یکی مقام معظم درد گرفته است سومی هم زن مقام مظم رهبری
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰
  ۴۹
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  امیدوارم جنتی گزینه اول باشه هی بیاد شرو ور بگه ما بخندیم ددمنشنانه ددمشنشانه ددمشنسنانه ددمنسشنامه
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
  ۷۱
  hassan5 - تهران، ایران
  ۱_مجتبی خامنه ای۲_مصطفی خامنه ای ۳_جنتی
  0
  11
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۶
  ۴۳
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  اونها بوزینه هستند نه گزینه و اینو خودت بهتر میدانی
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  نظر شما چیست؟