علیرضا شیرمحمدی با ۳۰ ضربه چاقو به قتل رسیده است

دویچه وله :وکیل علیرضا شیرمحمدی زندانی سیاسی 21 ساله که اخیرا در زندان فشافویه تهران به دست دو زندانی بزهکار به قتل رسید، در گفت‌وگو با "ایرناپلاس" به جزئیاتی درباره قتل موکلش اشاره کرده است. محمدهادی عرفانیان کاسب می‌گوید که از قرار معلوم ۳۰ ضربه چاقو به این زندانی سیاسی زده شده، اما شمار دقیق ضربات را "باید از خانواده شیرمحمدی پرسید." به گفته این وکیل، یک ضربه شدید به قلب و دیگری به شاهرگ مقتول برخورد کرده است.
 
او تعداد ضربات را "عجیب" توصیف کرده و می‌گوید موکلش بدون درگیری قبلی هدف حمله قرار گرفته است. قاتلان، به گفته وکیل شیرمحمدی، همیشه در یک سلول انفرادی بوده‌اند و در این سلول هم بسته بوده است، «اما آن شب آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و ایشان را به قتل رساندند.»
 
قرار بود ۱۸ تیرماه دادگاه تجدید نظر در حکم علیرضا شیرمحمدی برگزار شود؛ دادگاهی که وکیل او می‌گوید، به نتیجه آن "خیلی امیدوار بودم."
 تدفین جنازه زندانی سیاسی دو روز پس از قتل در زندان فشافویه  تدفین علیرضا شیرمحمدعلی (سمت راست) در بهشت زهرا رادیو فردا :علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی، روز چهارشنبه، ۲۲ خرداد، در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.
 
روز گذشته خبر رسید که علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ (فشافویه)، در پی حمله «دو تن از زندانیان بزهکار با چاقو» به او در روز دوشنبه، ۲۰ خردادماه، پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده‌ است.
 
آن‌ طور که مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر از روند محاکمه علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله گزارش داده بود، او به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود.
 
گفته می‌شود شیرمحمدعلی و برزان محمدی، دیگر زندانی بازداشت‌شده در اعتراضات مرداد ۹۷ به دلیل «فقدان امنیت جانی» در زندان فشافویه و مخالفت با طرح درخواست انتقال به زندان اوین، قبلاً اعتصاب غذا هم کرده بودند.
 
مقام‌های قضائی ایران هنوز واکنشی به گزارش‌ها در مورد «کشته‌ شدن» علیرضا شیرمحمدعلی نشان نداده‌اند، اما محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است که تعداد ضربات واردشده به شیرمحمدعلی بیش از ۳۰ ضربه بوده است.
 
وی با اشاره به این‌که یک ضربه شدید به قلب و دیگری به شاهرگ شیرمحمدعلی بوده، هم از تعدد ضربات و هم از نحوه اقدام قاتلان در سلول انفرادی و چگونگی حمله به مقتول ابراز تعجب کرده است.
 
عرفانیان گفته است: بر اساس اطلاعات موثقم، در بندی که مرحوم شیرمحمدعلی حضور داشت یک سلول بوده که دو قاتل داخل آن بودند و همیشه درِ آن بسته بوده است، اما آن شب آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و ایشان را به قتل رساندند.
 
وکیل شیرمحمدعلی همچنین تأکید کرده است که هنوز گزارشی از مسئولان زندان درباره این حادثه به او ارائه نشده و به گفته خانواده علیرضا شیرمحمدعلی هیچ گزارشی نیز در پرونده پزشکی قانونی نبوده است.
+61
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  shirzan - برلین، آلمان

  این هم حتما شیوه جدید حکومت هست که بخواهد مردم رو از فعالیت های سیاسی به رعب و وحشت بندازه البته مسلم هست که رژیم میخواد خودش رو بیگناه جلوه بده و بگه زندانی های دیگه این عمل بزه کارانه رو انجام دادند ولی باز هم یک تف سربالا برای این حکومت منحوس ، رژیمی که عرضه نداره امنیت زندان ها رو تامین کنه میخواد به جنگ با آمریکا بره
  2
  75
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  ۱۰۲
  منوچهری - کرمان، ایران

  فضاحتی نیست این حکومت کثیف انجام نداده باشه! اسم تک تک دست اندر کاران این حکومت با مدفوع در تاریخ نوشته خواهد شد!
  2
  45
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
  ۴۵
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  نه خودکشی کرده ،این کاملا معلومه!
  10
  17
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴
  ۶۵
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  بله ۳۰ ضربه چاقو برای یک مخالف راستین۰۰۰توهین به مقدسات ۰یعنی اعتراض به ریختن خون کافر انهم با شکنجه۰ اعتراض به بچه بازی این دین۰اعتراض به هزار کوفت و زهر مار این دین۰۰۰۰ صدای کسی در می اید نه و نه۰۰۰پولدار به فکر پول بیشترو فقرا بدنبال غذا در سطلهای اشغال۰۰۰مرگ برع۰ع۰ع۰ قلاب شکوهمندتان
  1
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷
  ۳۲
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  قاتل ها، مقتول، همه قربانی یک فرهنگ منحط هستند که نظام ایجاد کرده است. بنابراین قاتل اصلی جای دیگر است، این دو نفر بزهکار نیز بوسیله یک مامور اجرا بدار اویخته خواهند شد، واین مامور اجرا، نیز قربانی همین فرهنگ می شود و الی اخر. توهین یعنی چه؟ من که سر در نمی اورم، یک واژه ی عربی است که معنی ان می شود گفتن یک سری حرفها از یک نفر به یک نفر دیگر. ودر ایران بواسطه ی ان ادم جان خودش را از دست می دهد و علاوه بر یک مقتول، چند قاتل هم به جامعه افزوده می گردد. و الی اخر.!
  1
  27
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
  ۴۹
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  دقیقا فقط برای زهره چشم گرفتن از مردم اینکارو کردن، که اگه دستگیر بشین این عاقبت را خواهید داشت ، روحش شاد باشه و بمیرم که چه مظلومانه اسیر یه مشت خونخوار بوده و آرزوی صبر برای خانواده ش دارم و امیدوارم بزودی شاهد به .... یکایکشون باشیم
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱
  نظر شما چیست؟