کاهش محدودیت های مهدی کروبی : دسترسی محدود به ماهواره و دیدار با بعضی اقوام

مهدی کروبی و فرزندش محمدحسین کروبی دویچه وله :فرزند مهدی کروبی گفت، علاوه بر دسترسی محدود به ماهواره، خواهر، خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های این معترض در حصر نیز می‌توانند بدون هماهنگی قبلی به ملاقات او بروند. اما به گفته محمدحسین کروبی نشانه رفع کامل حصر دیده نمی‌شود.
 
محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، گفته است که پس از گذشت هشت سال اندکی از محدودیت‌های ارتباطی برای پدرش کاسته شده و او اکنون امکان استفاده محدود از برخی شبکه‌های ماهواره‌ای را دارد.
 
فرزند مهدی کروبی امروز سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در پاسخ به این پرسش خبرگزاری ایلنا که "آیا گشایشهایی که در مورد میر‌حسین موسوی و زهرا رهنورد صورت گرفته، در مورد آقای کروبی هم انجام شده است"، گفت: «در سال ۹۸ ماموران امنیتی یک سری گشایش‌هایی را ترتیب دادند از جمله اینکه گفتتد می‌توانیم برای محصوران ماهواره نصب کنیم.»
 
محمدحسین کروبی افزود: «با اینکه آقای کروبی در ابتدا زیاد موافق این کار نبودند اما با صحبت خانواده مبنی بر اینکه اگر این کار انجام بشود خوب است، پذیرفتند.»
دسترسی "تنها به چند شبکه خبری فارسی"
فرزند مهدی کروبی با اشاره به اینکه "کانال‌های محدودی برای آقای کروبی باز است"، ادامه داد: «برای ایشان ماهواره گذاشتند اما شبکه‌های خیلی کمی را باز گذاشته‌اند. این شبکه‌‌ها تنها محدود به چند شبکه خبری فارسی است.»
 
به گفته محمدحسین کروبی: «علاوه بر نصب ماهواره گفته شده که خواهر، خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌ها هر موقع که بخواهند می‌توانند بدون هماهنگی قبلی به ملاقات ایشان بیایند.»
 
فرزند این معترض در حصر همچنین با بیان اینکه تلفن همراه در اختیار مهدی کروبی قرار نگرفته، گفته است: «ولی مادرم مدتی است که مشکلی ندارند از اینکه موبایل به منزل ببرند.»
 
محمدحسین کروبی در عین حال با اشاره به اینکه "پیشنهاد گشایش در حصر بعد از ایام تعطیلات نوروز انجام شده است"، گفت: «در مدت هشت سالی که از حصر گذشته است، متاسفانه هنوز هیچ حکم قضایی به ما نشان نداده‌اند. حتی حاضر به برگزاری محاکمه هم نیستند و محصوران همچنان بلاتکلیف هستند.»
 
او همچنین تأکید کرد: «تصور نشود بعد از هشت سال به دلیل چند گشایش کوچک، خانواده محصوران ذوق‌زده شده‌‌اند. ما معترض هستیم و این حصر را غیرقانونی می‌دانیم.»
فقدان "نشانه‌ای برای رفع کامل حصر"
فرزند مهدی کروبی در عین ابراز امیدواری نسبت به "گشایش‌های بهتر درباره رفع حصر"، خاطرنشان کرد: «ما هنوز از این گشایش‌ها هیچ علامت و نشانه‌ای برای اینکه بخواهد رفع حصر به طور کامل انجام شود، برداشت نکرده‌ایم.»
 
محمدحسین کروبی همچنین یادآور شد که پدرش «طبق روالی که از پیش از عید به صورت هفته‌ای یک یا دوبار دیدارهایی با افراد مختلف از جمله خانواده شهدا داشته‌اند، این ملاقات‌ها را با افراد محدودی ادامه می‌دهند و در هفته‌های اخیر هم دیدارهایی با برخی افراد داشته‌اند».
 
فرزند مهدی کروبی در حالی از "چند گشایش کوچک" در رابطه با شرایط حصر پدرش سخن گفته است که سایت "کلمه" نیز روز گذشته از رفع برخی محدودیت‌های ارتباطی آنها با جهان خارج خبر داده بود.
 
طبق این گزارش، به زهرا رهنورد گفته شده است که در صورت تمایل می‌تواند تلفن همراه داشته باشد. مأموران امنیتی همچنین به این زوج محصور گفته‌اند "آمادگی دارند تا برای آنان کانال‌های محدود تلویزیونی را با نصب ماهواره راه‌اندازی کنند".
 
سایت "کلمه" که اخبار مرتبط با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را منتشر می‌کند، از رفع برخی از محدودیت‌های شدید ارتباطی این محصوران به عنوان "گشایش‌های قطره‌چکانی" یاد کرده است.
 
در سال‌های اخیر بارها خبرهایی در مورد ایجاد "گشایش‌هایی" در راستای رفع حصر کروبی، موسوی و رهنورد منتشر شده، اما این خبرها عموما از سوی مقام‌های قضایی یا برخی نمایندگان جریان موسوم به اصولگرایان تندرو تکذیب شده بود. بحث در مورد ضرورت رفع حصر حتی بارها باعث تنش در مجلس شورای اسلامی شده است.
"بن‌بست" حصر
مجتبی ذوالنوری، از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، ۱۹ آذرماه سال گذشته (۱۳۹۷) گفته بود، از آنجا که بدون عذرخواهی محصوران، نظام جمهوری اسلامی نمی‌تواند "پاسخگوی افکار عمومی" باشد، نمی‌توان انتظار داشت که آنها آزاد شوند.
 
ذوالنوری اصلاح‌طلبان را متهم به ایجاد "بن‌بست" در رفع حصر کرده و با بیان اینکه آنان "صحنه بازی رفع حصر را برهم زدند تا به نتیجه نرسد"، گفته بود: «محصورین در شرف عذرخواهی بودند اما برخی اصلاح‌طلبان مانع این موضوع شدند.»
 
این نماینده تندرو با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان "کروبی را وادار کردند تا آن نامه را بنویسد و مقصر عدم رفع حصر آنها هستند"، افزوده بود: «پس از آن هم تمام گشایش‌هایی که در خلال رفع حصر در حال صورت‌پذیری بود به بن‌بست خورد.»
 
مهدی کروبی در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، خواستار پاسخگویی رهبر جمهوری اسلامی به عملکردش به جای سخن گفتن از "جایگاه اپوزیسیون" شده بود. او هم‌زمان خامنه‌ای را مسئول سیاست‌های دهه‌های گذشته دانسته و خواستار "اصلاح ساختاری نظام" شده بود.
 
کروبی همچنین شهریورماه سال گذشته (۱۳۹۷) طی نامه‌ای خطاب به اعضای مجلس خبرگان، از آنها خواسته بود تا به مهم‌ترین وظیفه خود که نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی است عمل کنند. او در این نامه تأکید کرده بود که همچنان به اصلاحات باور دارد؛ اما به اصلاحاتی که به "انحصار قدرت در ید یک فرد" برای همیشه پایان دهد. کروبی همچنین از اعضای مجلس خبرگان خواسته بود تا به "وضعیت نهادهای نظامی و اقتصادی زیر نظر رهبری" رسیدگی کنند.
 
مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی و زیر نظر مأموران وزارت اطلاعات به سر می‌برند. اردیبهشت‌ماه سال گذشته زهرا رهنورد از پیشنهاد "شفاهی" به خود برای "حق تردد محدود" با اطلاع مأموران خبر داده و گفته بود که این پیشنهاد را نپذیرفته است. اواخر دی‌ماه گذشته نیز حسین کروبی گفته بود که مأموران امنیتی به پدرش و همچنین به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اجازه داده‌اند تا هفته‌ای یک‌بار با دوستان یا خویشاوندان خود ملاقات کنند.
 
حسن روحانی در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ وعده داده بود که مشکل حصر را حل خواهد کرد. رئیس جمهوری اسلامی که همزمان رئیس شورای امنیت ملی ایران است، با انتقادهای زیادی روبه‌روست مبنی بر اینکه اقدامی مشهود و ثمربخش برای رفع حصر انجام نداده است.
+1
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...کاهش محدودیت های مهدی کروبی : دسترسی محدود به ماهواره و دیدار با بعضی اقوام...تبریک به ملت ایران.ملت حالا حالاها باید دیب دمینی بخوره تا بدونه این دو تا شغال کثیف چی بر سر انها و فرزندان انها اوردند.رژیم با همکاری این دو شغال اغل امام ملعون، تمام کسانیکه احتمال میرفت سرو صدایی ازشون بلند بشه را یا در کهریزک یا زندانهای دیگر خفه کرد و این دو شغال را هگم برای ماموریت دیگر که نجات رژیم از بحران کنونی است را با خرج ملت پروار کرد و حالا وقتش رسیده درب تویله را باز کنه تا ملت داد بزنند یا حسین و میر حسین و جنبش قرمه سبزی را بیندازند و یا شیخ کروبی ادرکنی کنند.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
  نظر شما چیست؟