مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران تولید اورانیوم خود را افزایش داده است

 مدیرکل آژانس می‌گوید مشخص نیست که میزان ذخایر اورانیوم ایران به بیش از میزان تعیین شده در برجام رسیده است یا نه. رادیو فردا :یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه ۲۰ خرداد پس از ارائه گزارش خود به شورای حکام آژانس، در نشستی خبری گفت که ایران تهدید خود مبنی بر افزایش میزان تولید اورانیوم غنی‌شده را اجرا کرده است.
 
وی در عین حال گفت مشخص نیست که میزان ذخایر اورانیوم ایران به بیش از میزان تعیین شده در برجام رسیده است یا نه.
 
خبرنگاری از آقای آمانو پرسید که وی در گزارش قبلی خود به شورای حکام، پایبندی ایران به اجرای تعهداتش را تایید کرده بود اما در نشست روز دوشنبه به این موضوع اشاره‌ای نکرد.
 
مدیرکل آژانس در پاسخ گفت که به دلیل «دستور» شورای عالی امنیت ملی ایران «درست نیست» او مانند گذشته این موضوع را تایید کند اما به شورای حکام هم نگفته است که «ایران به برجام پایبند نیست».
 
وی همچنین گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی عضو برجام نیست و فقط وظیفه راستی‌آزمایی اجرای این توافق به آن سپرده شده است.
 
تهران روز ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد که ضمن حفظ درصد غنی‌سازی بر اساس برجام، میزان تولید اورانیوم با غنای پایین را به چهار برابر افزایش داده است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۰ خرداد در گزارش فصلی خود اعلام کرده بود که غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران همچنان در حد تعیین‌شده قرار دارد و این کشور به تعهدات خود در توافق هسته‌ای موسوم به برجام پایبند است.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را تا ۳۰ اردیبهشت امسال ۱۷۴.۱ کیلوگرم اعلام کرده است.
 
طبق این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در بهمن‌ماه ۱۶۳.۸ کیلوگرم بود. سقف مجاز تعیین شده در برجام برای ذخایر اورانیوم غنی شده ۲۰۲.۸ کیلوگرم است.
 
آقای آمانو در ابتدای نشست خبری‌اش بار دیگر نگرانی خود را از «تشدید تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران» ابراز داشت.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره مشخص کردن موارد تشدید تنش‌ها، به بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران در تاریخ هشتم مه (۱۸ اردیبهشت) اشاره کرد که در آن رسما «دستور داده شده» برخی تعهدات برجامی جمهوری اسلامی متوقف شود.
 
آقای آمانو با اشاره به اینکه موارد دیگری را نیز در ذهن دارد تأکید کرد که به دلیل جایگاه عالی این شورا و همچنین ماهیت «دستوری که صادر کرده»، این مورد را مهم‌تر از بقیه می‌داند.
 
وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره فروپاشی برجام گفت که تنها می‌تواند بگوید این توافق دچار تنش شده است.
 
آقای آمانو ساعاتی پیش از این سخنان نیز در نشست شورای حکام از «تنش‌های فزاینده بر سر موضوع هسته‌ای ایران» ابراز نگرانی کرده بود.
 
ایران ۱۸ اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، با اعلام اینکه برخی تعهداتش ذیل برجام را متوقف می‌کند، به اروپا مهلتی ۶۰ روزه برای اجرای تعهداتش داد؛ کشورهای اروپایی در واکنش، اعلام کردند که هیچ ضرب الاجلی را نمی‌پذیرند.
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  انتظار داشتید که چی وقتی عین اب خوردن میزنین زیر همه چیز تحریم هم میکنید باید منتضر همچین اخباری باشید
  4
  4
  ‌سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
  نظر شما چیست؟