قتل میترا استاد؛ آیا اصلاح‌طلبان از روابط نجفی اطلاع داشتند؟

یکی از تصاویری که از محمدعلی نجفی و میترا استاد بعد از کناره‌گیری آقای نجفی از شهرداری تهران منتشر شد
بی بی سی :اظهارات غلامحسین کرباسچی، درباره اطلاع اصلاح‌طلبان از روابط آقای نجفی، پیش از انتخاب کردن او به عنوان شهردار تهران، با واکنش دو تن از سران اصلاح‌طلبان روبه‌رو شد و هر دو، حرفهای آقای کرباسچی را تکذیب کردند.
 
آقای کرباسچی که در حال حاضر دبیر کلی حزب کارگزان سازندگی را بر عهده دارد در یادداشتی که در ارگان این حزب منتشر کرد نوشت که پیش از انتخاب آقای نجفی درباره این موضوع به اصلاح‌طلبان هشدار داد، اما کسی به حرف او توجه نکرد.
 
محمدعلی نجفی که یکی از مهم‌ترین اعضای حزب کارگزاران سازندگی محسوب می‌شد، به قتل همسرش میترا استاد اعتراف کرده است. رابطه او و خانم استاد، با شایعات بسیاری همراه بود و حتی برخی استعفای آقای نجفی از سمت شهرداری تهران را نیز با این رابطه مرتبط می‌دانستند. این دو نفر در نهایت اندکی بعد از استعفای آقای نجفی ازدواج کرده بودند.
 
اما آنگونه که غلامحسین کرباسچی نوشته، بسیاری از سران اصلاح‌طلبان از جمله برخی اعضای شورای شهر و مجلس شورای اسلامی از روابط آقای نجفی اطلاع داشتند.
 
او بدون اینکه نامی از خانم استاد ببرد، این موضوع را در یادداشتش "پرونده" توصیف کرده و نوشته که در جلسه‌ای با حضور محمدعلی نجفی، درباره این موضوع هشدار داده و گفته است که با توجه به این مساله، اگر نجفی شهردار شود، این موضوع برای مدیریت شهر تهران هزینه خواهد داشت.
 
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی که خود زمانی شهرداری تهران را برعهده داشته و در جریان یک محاکمه خبرساز از این سمت برکنار شد، از اختلافات سیاسی و تلاش‌های جناح‌ رقیب در مخالفت‌ها گفته و نوشته است که از ابتدا هشدار داده که آقای نجفی با چنین "پرونده‌ای" گزینه مناسبی برای شهرداری تهران نیست.
 
اما مرتضی الویری که یکی از شاخص‌ترین اعضای شورای شهر تهران است و محسن میردامادی که از سران اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود، هر دو این موضوع را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که این گروه از روابط آقای نجفی خبر نداشته‌اند. در یادداشتی که آقای میردامادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، مخالفت آقای کرباسچی با انتخاب محمدعلی نجفی در جلسات درون گروهی اصلاح‌طلبان تایید شده، اما آمده که این اختلاف، "انگیزه شخصی" داشته است.
 
بر اساس نوشته آقای میردامادی، آقای کرباسچی هرگز درباره روابط شخصی آقای نجفی صحبتی نکرده، بلکه به دنبال شهردار شدن محسن هاشمی بوده است. آنگونه که آقای میردامادی نوشته، آقای کرباسچی به دنبال این بوده که نفوذ خود را در شهرداری تهران افزایش دهد و با شهردار شدن محسن هاشمی، نقش "شهردار در سایه" را ایفا کند. او نوشته که چنین وضعیتی در شهرداری محمدعلی نجفی برای کرباسچی ممکن نبود.
 
او همچنین نوشته است: "اگر آقای کرباسچی یا هر فرد طرف مشورت دیگری از این ماجرا اطلاع داشته و به گونه‌ای هشدار و اطلاعات لازم را به اعضای شورای شهر نرسانده است، کاری کمتر از خیانت به اصلاح‌طلبان نکرده است."
 
به گفته آخرین دبیر کل حزب مشارکت ایران اسلامی، اگر اصلاح‌طلبان از روابط آقای نجفی اطلاع داشتند هرگز او را به عنوان شهردار انتخاب نمی‌کردند.
 
محسن الویری، یکی دیگر از اصلاح‌طلبان که خود عضو شوراست و زمانی نیز شهرداری تهران را برعهده داشته، در توییتر اظهارات آقای کرباسچی را تکذیب کرد.
 
آقای الویری نوشته به عنوان کسی که در زمان انتخاب آقای نجفی، ریاست شورا را بر عهده داشته، گواهی می‌دهد که نه از سوی آقای کرباسچی و نه نهادهای دیگر درباره روابط آقای نجفی اطلاعی به شورا ارائه نشده است.
مرتضی الویری (راست) و محسن میردامادی (چپ)، اظهارات غلامحسین کرباسچی را تکذیب کردند محمدعلی نجفی یکی از با سابقه‌ترین مدیران چهار دهه حاکمیت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که در تمامی این سالها در عالی‌ترین سطوح در دولت‌های مختلف، مسئولیت‌هایی کلیدی بر عهده داشت.
 
او در سال ۹۶ به مقام شهرداری تهران رسید و خیلی سریع، جناح رقیب را که برای دوره‌ای طولانی مدیریت شهر تهران را بر عهده داشت، به فساد فراگیر متهم کرد.
 
اما مخالفت سرسختانه اصولگرایان با او در نهایت به استعفایش از شهرداری انجامید. در آن زمان شایعاتی درباره روابط شخصی آقای نجفی منتشر شدند.
 
اندکی بعد او با میترا استاد، زنی که خود زمانی نامزد انتخابات شوراها بود ازدواج کرد.
 
در هفته نخست خردادماه امسال، خانم استاد در منزلش در شمال شهر تهران با شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی بعد محمد علی نجفی دستگیر شد و اندکی بعد قوه قضائیه اعلام کرد که او به قتل همسرش اعتراف کرده است.
 
این قتل، یکی از خبرسازترین پرونده‌های جنایی سالهای اخیر در ایران بوده که به دلیل سابقه طولانی آقای نجفی در مسئولیت‌هایی مانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و ریاست سازمان برنامه و بودجه، با حساسیت قابل توجهی در افکار عمومی دنبال شده است.
آیا میترا استاد 'پرستو' بود؟
غلامحسین کرباسچی،همچنین درباره شایعه ارتباط میترا استاد، همسر به قتل رسیده محمد علی نجفی با نهادی اطلاعاتی گفت این موضوع گمانه‌زنی است و کسی از "پرستو" بودن مقتول، اطلاع دقیقی ندارد.
 
آقای کرباسچی به خبرگزاری ایلنا گفت که خود آقای نجفی هم درباره این موضوع مطمئن نبوده و "احتمال" داده که میترا استاد با نهادهای امنیتی همکاری می‌کرده است.
 
اصطلاح "پرستو" برای کسانی استفاده می‌شود که با مقاصد سیاسی، از جمله جاسوسی یا باج‌خواهی، از سوی نهادهای امنیتی مانند حفاظت اطلاعات سپاه یا وزارت اطلاعات به سیاستمداران نزدیک می‌شوند. نهادهای اطلاعاتی ایران هرگز به شکل رسمی استفاده از چنین روش‌هایی را تایید نکرده‌اند.
+0
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟