وزیر نیرو : چینی ها با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می کنند ولی ما جامعه ای مصرفی هستیم

 رضا اردکانیان، وزیر نیرو از مصرف‌گرایی ایرانی‌ها به عنوان علت تحریم‌ها نام برده است. رادیو فردا :رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران، «مصرف‌گرایی» را نقطه ضعف کشور دانسته و گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بدعادتی در مصرف است، تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم».
 
به گزارش خبرگزاری ایلنا، او علت اینکه چین مانند ایران تحریم نمی‌شود را مشکل مصرف گرایی دانسته و گفته چینی‌ها «با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند».
 
آقای اردکانیان همچنین گفته است: «ما [ایرانی‌ها] بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است».
 
ادعای وزیر نیرو درباره وضعیت غذایی چینی‌ها در حالی مطرح شده است که بر اساس گزارش سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، سرانه مصرف گوشت چینی‌ها در حد فاصل سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ از ۴۰ کیلوگرم به ۶۰ کیلوگرم در سال افزایش یافته است.
 
سرانه مصرف گوشت در ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۲ کیلوگرم در سال اعلام شده است.
 
این نخستین بار نیست که مسئولان حکومت جمهوری اسلامی، مردم را به خوردن یک وعده غذا در روز دعوت می‌کنند.
 
احمد جنتی خطیب نماز جمعه تهران در بهمن ۱۳۹۲ اعلام کرد که چه اشکالی دارد اگر وضع بدتر شد، روزی یک وعده غذا خورده شود. پیش از آن، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد هم گفته بود که مردم می‌توانند جای مرغ، اشکنه بخورند.
 
سال گذشته، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی هم مسافرت خارجی مردم ایران را بیش از حد خواند.
 
این دست اظهارنظرها که در هشت سال گذشته تحت عنوان انتقاد از مصرف‌گرایی مطرح شده‌اند، همزمان با دوره‌های خاصی مانند نوسان نرخ دلار یا افزایش تحریم‌ها و ناتوانی مسئولان حکومت در حل مشکلات اقتصادی تشدید می‌شود. اظهارات آقای اردکانیان از همین زوایه نیز امروز در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به ویژه در توئیتر، به او توصیه کرده‌اند که به جای انتقاد از مردم، در زمینه حل مشکلات اقتصادی از کشورهایی چون چین الگو بگیرد.
 
برخی کاربران هم توجه وزیر نیرو را به وضعیت فقرا و خط فقر در ایران جلب کرده‌اند.
 
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران که اردیبهشت ۱۳۹۸ منتشر شد، حدود ۲۳ تا ۴۰ درصد از جمعیت ایران در سال ۹۷ زیر خطر فقر بوده‌اند.
 
در بخشی از این گزارش آمده بود که سرانه مصرف گوشت فقرا در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۸۰ گرم در سال بوده است.
+24
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  حتی یک الاغ هم تا بحال یاد گرفته بود از این حرف به ملت ایران نزند. اون یکی مشنگ از لنگ و نون خشک زر زر میکرد و این یکی مردم بد بخت چین رو به رخ ما میکشه.بی لیاقت ها بی عرضه ها چرا احتیاجات ملت رو به جای این چرت و پرت داشتن تامین نمی کنید.
  3
  71
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  کی بتو اجازه داد در باره ملت ایران فضولی بکنی؟ اصلا بتو چه مربوط؟ تو خیلی اگر فهم داری کار خودت رو انجام بده و برای ملت تعین تکلیف نکن.
  4
  60
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  حرف مفت میزنی احمق که خرج غزه و لبنان و فلسطینی ها کنید چینی ها همان یک وعده غذای گرم را میخورند ولی بسیاری از مردم ایران مخصوصا قشر کارگر و کم درآمد همان نون خشک را هم ندارند که بخورند چون شما میدزدید و خرج جنگ افروزی و عملیات تروریستی میکنید مرگ بر رژیم اشغالگر اسلامی
  8
  66
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  شکم گنده ها فقط میتوان در قشر آخوند مفتخور دید و با آن تقاضای بالا بردن سطح حقوق و مواجباتشان! بوی گندم مال من و هر چه که دارم مال مفتخور!
  7
  42
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۶۴
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  شما از خودت شروع کن مثلا فردا با یک لنگ سر کارت برو ( ولایتى چند وقت پیش این مسئله لنگ را مطرح کرد و یک روز پوشید رفت بیت رهبرى راهش ندادند) و براى ناهارت هم مى توانى یک اشکنه بخورى شب هم لازم نیست چیزى کوفت کنى با شکم سبک بهتر مى توانى بخوابى. یک چند هفته اى این کار را انجام بده تا ببینیم چه مى شود از این ستون به آن ستون فرجى است.
  4
  43
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
  ۵۱
  کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان

  وقتی ملت ۴۰ ساله غلام حلقه به گوش این اراذل و اوباش حکومتی شده اند و کسی نیست جوابگوی یاوه گویی این تازه به دوران رسیده ها چیزی بگوییید،مرگ تدریجی این ملت خفته چاره کار است.
  3
  52
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
  ۴۱
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن

  ای داد و بیداد، 40 سال است فکرمیکردم مشکل ایران آخند و عمامه است، نگو که مشکل اصلی شکم ایرانی ها بوده، زیاد میخورند و آمریکا هم پرخور ها را تحریم میکنه. کمی فشار تحریم ها بیشتر شود میگن مشکل اصلی زنده بودن مردم ایران است، بخدا من بچشم خود دیده ام چینی ها بخاطریکه کم بخورند 6 ماه از هر سال خود را به مردن میزنند. و یا هم خرس های قطب جنوب و شمال هر سال تا 5 ماه خوابند تا نخورند، ای مردم یاد بیگیرد. تا کی میخواهید اینقدر بخورید تا زنده بمانید؟ ما اگر بیشتر قران بخوانیم حجاب را رعایت کنیم و هرروز از یک وعده غذا بیشتر نخوریم و 6 ماه را در سال به خواب زمستانی برویم، مثل بابای آدم و حوا از برگ درختان برای خود لباس بسازیم، از برق و نفت استفاده نکنیم وبالای خر به سرکار و مدرسه برویم،باور کنید که تحریم های آمریکا اصلا تاثیری نمیداشته باشند و در روز قیامت برنده اصلی این جنگ ما استیم. مثال بیاورم، آمریکا میتواند قطعات هواپیما را بالای ما تحریم کند ولی اگر ما بالای شتر و الاغ سوارشویم آمریکا نمیتواند قطعات الاغ و شتررا تحریم کند. ای مردم از عقل کار بیگیرید.
  4
  44
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان

  ای خاک بر سرتان، مردم انقلاب کردند که فلاکت بار زندگی کنند، ننگ بر اسلام تان
  5
  46
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  پوفیوز همینو شب که میری خونه به زن و توله هات بگو اونوقت تف تو صورتت میندازند. چرا اینو به فلسطینی و سوری یا لبنانی نمیگی؟
  2
  45
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  عجب خری هستی ها ...
  2
  35
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  چینی ها گوشت سگ هم میخورند، جناب وزیر شما هم یک وعده ببر منزل و بخور. نوش جان.
  0
  17
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۹
  ۳۹
  stockholm - استکهلم، سوئد
  اب مجانی برق مجانی گاز مجانی سهمیه نفت هر ایرانی سر سفره اش اخخخخخخخ لعنت بشما فریب کاران و حقه بازان شیاد که با اسلام ناب محمدی خودتون چهره واقعی این دین .....رو به ملت ایران نشون دادید. همین الانش هم خیلی از مردم همون یک وعده رو ندارند بخورند . حقه باز ایا امارهای ابدوغ خیاری رو از کجات دراوردی?
  0
  16
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران
  اسنپ باید راننده خاطی رو اخراج کند و اگر این کار صورت نگیرد مردم باید تا اخراج اون شخص اسنپ رو تحریم کنند.
  0
  7
  دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
  نظر شما چیست؟