۶۵۱ هزار دلار هدیه جمهوری اسلامی در «شب جمعه یتیم» بین خانواده های فلسطینی توزیع شد

 بیلبورد نصب‌شده در یکی از خیابان‌های غزه که بر روی آن به دو زبان فارسی و عربی نوشته شده است: «تشکر و قدردانی به ایران» رادیو فردا :فرنوش رام ( اسرائیل)
در حالی که رسانه‌های ایران و همچنین شمار زیادی از تحلیلگران به معیشت سخت ایرانیان در سال‌های اخیر اشاره می‌کنند و علاوه بر تحریم‌های آمریکا، هزینه سنگین اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی را از جمله عوامل چالش‌های اقتصادی اخیر می‌دانند، به نظر می‌رسد تغییری در رویکرد مقام‌های جمهوری اسلامی درباره این هزینه‌ها روی نداده است.
 
در یکی از تازه‌ترین موارد، خبرگزاری چینی شین‌هُوا چندی پیش بر اساس اخبار دفتر خود در غزه گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران در مراسمی که پیش از «روز قدس» در غزه برگزار شد، مبلغ ۶۵۱ هزار دلار بین خانواده‌های فلسطینی غزه توزیع کرده است.
 
مراسم یادشده هر سال در آخرین شب جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود و از دیرباز به نام «شب جمعه یتیم» معروف بوده است.
 
در مراسمی که امسال در غزه برگزار شد علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، نیز به صورت ویدئویی صحبت کرد و از جمله بشدت به «معامله قرن» تاخت.
 
شمخانی در سخنانش خطاب به خانواده‌های فعالان حماس و جهاد اسلامی غزه به مبلغ ۶۵۱ هزار دلار اشاره‌ای نکرد اما گفت: «جمهوری اسلامی ایران به رغم همه فشارهای سیاسی و اقتصادی که متحمل می‌شود از مقاومت مردم فلسطین دفاع می‌کند و چنین دفاعی را وظیفه شرعی خود می‌داند».
یحیی سنوار، رهبر داخلی حماس، نیز در همان مراسم گفت: زمانی که همه کشورهای عربی غزه را رها کردند، تنها ایران است که همواره به فلسطینیان کمک واقعی کرده و دانش فنی آنها را ارتقا داده است.
 
سنوار همچنین احتمالا درباره تقویت توان راکتی حماس و جهاد اسلامی فلسطین گفت: «بدون حمایت ایران ما نمی‌توانستیم با قدرت ایستادگی کنیم».
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، ۶۵۱ هزار دلار هدیه جدید ایران در آستانه «روز قدس» بین ۱۵۴۰ خانواده فلسطینیان کشته‌شده توزیع شد: ۶۰۰ دلار به خانواده فلسطینیان کشته‌شده متأهل و ۲۰۰ دلار به خانواده کشته‌شدگان مجرد.
 
وبسایت المانیتور نیز شمار خانواده‌های فلسطینی بهره‌مند از هدیه جدید جمهوری اسلامی را ۱۷۰۰ خانواده ذکر کرد و نوشت برخلاف برخی تحلیل‌ها، کمک ایران به غزه «ظاهرا هیچ‌گاه قطع نشده است».
 
المانیتور با اشاره به تداوم اختلاف بین حماس و فتح گزارش داده است که عزام الاحمد، عضو کمیته مرکزی فتح، سال گذشته هنگامی که جمهوری اسلامی مبالغی به غزه فرستاده بود، تهران را متهم کرد که «عامل اصلی» ادامه دو دستگی بین فلسطینیان است.
 
به نوشته این وبسایت که مقر آن در واشینگتن است، از سال ۲۰۱۵ که جمهوری اسلامی درگیر رخدادهای سوریه، یمن و عراق شد بخشی از کمک‌هایش به خانواده‌های فلسطینی دچار وقفه شد اما سامی ابو عیده، مسئول کمیته شهید در غزه، گفته است که کمک‌های مالی ایران از سرگرفته شده و این کمک‌ها هر سه ماه یک بار در اختیار هفت‌هزار خانواده در غزه و دوهزار خانواده در کرانه باختری گذاشته می‌شود.
 
سامی ابو عیده همچنین گفته است که ایران در نوامبر ۲۰۱۸ مبلغ دو میلیون دلار در اختیار فلسطینیان گذاشت که به گفته او «در مقایسه با کمک‌های سال‌های گذشته ایران، مبلغ کوچکی محسوب می‌شد».
 
گروه حماس حدود شش ماه پیش و در آغاز سال نو میلادی از صدها خانه ساخته‌شده با پول ایران برای زندانیان آزادشده این سازمان از زندان‌های اسرائیل رونمایی کرد و شماری از این خانه‌ها را به قید قرعه به آنها داد.
 
خبر کمک‌های اخیر جمهوری اسلامی به خانواده‌های فلسطینی در حالی منتشر شده است که این کمک‌ها در ماه رمضان سال گذشته خبرساز شد.
 
در ماه رمضان پارسال انتشار فیلمی از افطاری «کمیته امداد» برای فلسطینیان غزه موجی از واکنش‌ها را در ایران در پی داشت و در اعتراض به این اقدام، کارزاری در مخالفت با این کمیته به راه افتاد.
 
پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد، در واکنش به خبرهای آن روز گفته بود که ادعای کمک این کمیته به افطار در غزه «شیطنت رسانه‌های معاند و ضدانقلاب بود»؛ با این حال او بعد از مدتی اعلام کرد که کمک‌های مردمی به این کمیته «با وجود این شیطنت افزایش یافت».
 
اما کمیته امداد تنها نهاد در جمهوری اسلامی نیست که کمک‌هایی مالی در اختیار فلسطینیان می‌گذارد. سال گذشته محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که نهادی وابسته به رهبر جمهوری اسلامی‌ست، اعلام کرد که بازماندگان کشته‌شدگان رویدادهای اخیر که از آنها با عنوان «شهدای بازگشت» یاد کرد «تحت تکفل» قرار می‌گیرند.
 
این مقام جمهوری اسلامی به شمار دقیق خانواده‌های فلسطینی که قرار است «زیر تکفل» قرار گیرند و همچنین نوع این «تکفل» اشاره نکرد.
 
کمک‌های مالی جمهوری اسلامی به خانواده‌های فلسطینی جدای از پشتیبانی‌هایی‌ست که با هدف ارتقای توان نظامی سازمان‌های مسلح فلسطینی برای رویارویی با اسرائیل در اختیار آنها می‌گذارد.
 
زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، سال گذشته چند بار به ایران سفر کرد و با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیدارهایی داشت.
 
علی اشتری، فرمانده وقت نیروی انتظامی، شش ماه پیش در دیدار با زیاد نخاله گفته بود که نیروهایش آماده آموزش نظامی و انتقال تجربیات خود به گروه‌های فلسطینی هستند و «پلیس جمهوری اسلامی ایران در خدمت شماست».
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند روز پیش گفته بود که ایران به آستانه ورشکستگی رسیده است؛ نهادهای بین‌المللی اقتصادی نیز سال جاری را سالی بسیار بد برای ایران توصیف کرده‌اند.
 
از جمله، بانک جهانی چند روز پیش در تازه‌ترین گزارش خود از چشم‌انداز رشد جهانی اقتصاد پیش‌بینی کرد که رشد تولید ناخالص داخلی ایران برای سومین سال پیاپی کاهش می‌یابد و در رده‌بندی جهانی، در قعر جدول و یک پله بالاتر از نیکاراگوئه قرار می‌گیرد.
+25
رأی دهید
-95

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  گناهکار و مجرم اصلی قوم بنی اسی میباشد که کل خاک فلسطین را از آن خود نکرد که اگر میکرد، نه غم غزه داشتیم و نه شب جمعه یتیم! شب جمعه هم داستانی برای خودش دارد که نگو و نپرس!
  6
  93
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  ۷۳
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  عوضش یه بیلاخ خواهید گرفت به موقع اش
  3
  107
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
  ۴۱
  دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران

  [::scandal - برلین، آلمان::]. گناهکار ما هستیم که چهل سال زیر بار این خفت و بدبختی ماندیم. از جایمان تکان نمیخوریم و منتظریم ترامپ بیاد و این آخوند ها را بیرون کند.
  0
  53
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  ۳۶
  RedBull - تهران، ایران

  کوفتتان بشه
  0
  43
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  ای بسوزه پدرت جمهوری اسلامی
  0
  42
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این رژیم گند اسلامی طوری به این کثافتها میرسه انگار اینا انغلاب کردند و 8 سال جنگیدند . بدبختی و تحریمش برا ما پولش برا عرب آشغال فلسطیزی
  0
  43
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  مطمئن باشید که بیشتر از هزار دلارش بین یتیم ها قسمت نشده، ششصد و پنجاه هزار بقیه را چهار تا آخوند فلسطینی اختلاس کرده اند.
  0
  40
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  چرا که نه۰ ایران بهشت روی زمین ۰ هیچکس نیازمالی ندارد۰ همه خوشحال راضی بگذار فلسطینی هم شریک مالی شود۰۰۰ ولی از چهارگوشه ی اسکناس ها۰۰۰۰خون می چکد
  0
  39
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶
  ۲۰
  fanus2013 - مسکو، روسیه

  بدبختی اینجاست که یکمشت ابله و احمق کشور را اداره میکنن.مردم بدخت اهی در بسات ندارن.اونوقت این احمقها بجای اینکه به فکر ملت باشن اهداف کثیف خودشون را دنبال میکنن. گور پدر عرب مردم خودتونو کمک کن.
  0
  28
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. نگاهی به مناطق محروم کشور سیستان و بلوچستان و هرمزگان و خوزستان و کرمانشاه و مناطق های محروم دیگر بندازیم انگار اینا در نقشه جغرافیایی ما قرار ندارند !!
  0
  41
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  درد بی درمان بگیرند این فلسطینی های وحشی تروریست کوفتتون بشه مردم ایران دارند با فقر و گرانی دست و پنجه نرم میکنند آنوقت این وحشی ها باید تامین شوند مرگ بر گراز علی خامنه ای و مرگ بر طرفدارانش ننگ به حکومت اسلامی
  0
  20
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::دو کلمه حرف درست - تبریز، ایران::]. فقط متلکی بود به دوستان یهود زبانم که آنها "همیشه" گناهکار و مجرم هستند! دوستان یهودیم و بی بی متوجه شوخی م شدند! زیرا ناراحت نشو! راستی، شما نکنه یهودی باشید و منو نمی شناسید!؟
  0
  8
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  میدونید با این ۶۵۱ هزار دلار به چند خانواده زلزله زده میشد کمک کرد؟ چند خانه سیل زده را دوباره اباد کرد؟ ولی حکومت عدل علی یعنی همین چراغ را از خانه بدزد و بده به غزو و لبنان. فردا پس فردا با این پول دومین مجسمه صدام را هم در عزه درست میکنند،،اینها به صدام لقب عمر ثانی داده بودند<!
  0
  27
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  عاشورا سینه زنی یادتون نره
  0
  9
  یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
  ۶۵
  hamishehrastgoo - پاریس، فرانسه
  تا مادامیکه یک نفر در ایران زیر چادر یا در یک خانه کاه گلی زندگی میکنه فرستادن این پولها به خارج از کشور حرام است و هیچ چیز را توجیح نمیکنه و سیاست شما کاملا غلط هست و مورد حمایت مردم ایران قرار نمیگیرید.
  3
  5
  دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
  نظر شما چیست؟