وکلای محمدعلی نجفی می گویند از اطلاع‌رسانی درباره پرونده موکلشان منع شده اند

دویچه وله :یکی از وکیلان محمد علی نجفی می‌گوید او و دو وکیل دیگر از خبررسانی درباره  پرونده شهردار سابق تهران منع شده‌اند. پیشتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی به خاطر نحوه انعکاس اخبار این پرونده با انتقادهای شدید روبرو شده بود.

ماجرای قتل میترا استاد، همسر دوم محمد علی نجفی که در روزهای نخست به شکل غیرمعمول در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های رسمی و نیمه‌رسمی بازتاب گسترده‌ای داشت، پس از صدور کیفرخواست و انتقال شهردار سابق تهران به زندان، با سکوت خبری نسبی روبرو شده است.
 
وب‌سایت "خبرآنلاین" شامگاه شنبه ۱۸ خرداد در مورد این سکوت خبری به نقل از محمود علیزاده طباطبایی، یکی از وکیلان نجفی گزارش داده که او و دو وکیل دیگر این پرونده از اطلاع‌رسانی در مورد آن منع شده‌اند.
 
علیزاده طباطبایی که پیشتر خبر عزل او از وکالت این پرونده منتشر شده بود این خبر را تکذیب کرده و می‌افزاید در مجموع سه نفر وکیل محمد علی نجفی هستند و قرار است در مورد پرونده "فقط توسط قوه قضائیه اطلاع‌رسانی شود".
 
مطابق گزارش‌ها محمد علی نجفی هفتم خرداد ماه با مراجعه به پلیس آگاهی تهران اعتراف کرد که صبح همان روز همسر دوم خود را با شلیک چند گلوله به قتل رسانده است. او در همین محل اعتراف‌های خود را در مقابل دوربین تلویزیون حکومتی ایران و شماری از خبرنگاران تکرار کرد.
 
کمتر از یک هفته بعد (۱۳ خرداد) علی القاصی‌مهر، دادستان تهران از "نکمیل نحقیقات" و صدور کیفرخواست در پرونده نجفی خبر داد و اعلام کرد که این پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال شده است.
 
 به گفته دادستان تهران، محمد علی نجفی به "قتل عمد میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز، و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح" متهم شده و خانواده مقتول تقاضای قصاص کرده‌اند.
 
سرعت بی‌سابقه در صدور کیفرخواست
 
علیزاده طباطبایی می‌گوید رسانه‌ها برای آگاهی از جزئیات پرونده باید به سخنگوی قوه قضائیه مراجعه کنند و توصیه می‌کند: «بپرسید شما تا به حال کیفرخواست پرونده یک نزاع عادی را توانسته‌اید در تاریخ قوه قضائیه در این مدت صادر کنید که برای پرونده قتل ظرف چند روز کیفرخواست صادر کردید؟!»
 
پیش از این نیز دیگر وکیلان نجفی و شماری از کارشناسان حقوقی "تکمیل تحقیقات" در پرونده قتل و صدور کیفرخواست در عرض چند روز را امری بی‌سابقه و سوال‌برانگیز خوانده‌اند.
 
وکیل نجفی در این باره به "خبرآنلاین" گفت: «این یک رکورد است که قوه قضائیه ظرف چند روز کیفرخواست برای متهم به قتل صادر کرده است. قتل اتهامی است که دو ماه بازداشت موقت دارد و باید اسناد و مدارک متهم را بررسی کنند. در پرونده‌های قتل اصلا اقرار، طریقیت دارد و موضوعیت ندارد. ابهامات خیلی زیادی در پرونده است که امیدواریم در دادگاه بتوانیم روشن کنیم.»
 
بی‌خبری وکیلان از وضعیت موکل
 
دستگاه قضائی بر خلاف رویه پیشین خود که به گزارشگر صدا و سیما اجازه داده بود جلو دوربین تلویزیون اسلحه‌ای که ظاهرا میترا استاد به وسیله آن به قتل رسیده به بینندگان نشان دهد و گلوله‌های آن را بشمارد، اکنون نه به وکیلان نجفی اجازه ملاقات می‌دهد، نه آنها را در جریان وضعیت او قرار می‌دهد.
 
علیزاده طباطبایی می‌گوید از وقتی نجفی به زندان تحویل داده شده وکیلان پرونده با او ملاقاتی نداشته‌اند و "هیچ خبری از ایشان نداریم".
 
مطابق برخی گزارش‌های غیررسمی شهردار سابق تهران پس از انتقال به زندان اوین در سلول انفرادی نگهداری می‌شود. علیزاده طباطبایی به طور تلویحی این مسئله را تائید کرده و در مورد موکل خود گفته است: «می‌دانیم در بند عمومی نیست.»
+7
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟