حمله فیلسوف فرانسوی به فوتبال زنان: برابری را رها کنید ،حتما بعدش باید راگبی و بوکس زنان را تماشا کنم

یورونیوز :در حالی‌که جام جهانی زنان امروز جمعه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) در ورزشگاه پارک دو پرنس شهر پاریس آغاز می‌شود، یک فیلسوف شناخته شده فرانسوی در گفت‌وگویی تلویزیونی نظر خود را درباره این رویداد ورزشی اعلام کرد.
 
آلن فینکلکروت فیلسوف فرانسوی لهستانی یهودی تبار، روز چهارشنبه در یک برنامه تلویزیونی و در پاسخ به پرسشی درباره جام جهانی فوتبال زنان گفت: «فوتبال زنان را دوست ندارم.»
 
در واکنش به این موضع، سونیا مبروک، خبرنگار و مجری برنامه پرسید: «تفاوتش [با فوتبال مردان] چیست؟»
 
این فیلسوف پاسخ داد: «امکان ندارد! حتما بعدش هم زنان می‌خواهند راگبی بازی کنند؟ [فرانسه در سال ۱۹۸۲ تیم ملی راگبی زنان تشکیل داد] برابری، برابری را رها کنید... گرچه برابری مهم است اما کمی متفاوت است! خیلی خوب است که زنان فوتبال بازی می‌کنند...»
 
سپس خبرنگار به او گفت که موضع‌اش در اینباره تحقیرآمیز است که آقای فینکلکروت پاسخ داد: «من با تحقیر نگاه نمی‌کنم اما برایم جذاب هم نیست. اینطور نیست که علاقمند باشم زنان [فوتبالیست] را ببینم.»
 
خبرنگار پرسید: «چرا؟ آن‌ها که عالی هستند.»
 
این فیلسوف گفت: «امیدوارم که تیم فرانسه پیروز شود و خیلی خوب خواهد بود که در نخستین بازی خود در برابر کره جنوبی برنده شوند.»
 
خبرنگار سپس از او پرسید که آیا فکر می‌کند که ورزش فقط مردانه است؟ که او جواب داد: «حتما بعد از آن از من می‌خواهید که بازی‌های بوکس و راگبی زنان را تماشا کنم؟»
 
خبرنگار در مقابل این پاسخ به آقای فینکلکروت گفت: «از شما عذر می‌خواهم، اما سخنان شما ارتجاعی است.»
 
پس از پخش این برنامه، این بخش سخنان آلن فینکلکروت واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. برخی از کاربران اینترنت این سوال را مطرح کردن که اصلا چرا چنین سوالی باید از فینکلکروت پرسیده شود؟ خانم سونیا مبروک که خبرنگار این برنامه بود در پاسخ به سایت اکسپرس فرانسه به گفت‌وگوی ۴۵ دقیقه‌ای خود با این فیلسوف اشاره کرد و در ادامه گفت که می‌خواست این گفت‌وگو را با یکی از علاقه‌ها فینکلکروت یعنی فوتبال به پایان برساند. این خبرنگار تصریح کرد که خیلی‌ها نمی‌دانند که فوتبال یکی از علایق این فیلسوف است.
 
سخنان فینکلکروت درباره زنان، نخستین بار نیست که جنجالی می‌شود و او پیش از این هم، چنین سخنانی را بر زبان آورده بود. در سال ۲۰۱۴ در گفت‌وگو با روزنامه لوپاریزین، از حضور برخی از زنان در کابینه فرانسه اظهار تعجب کرده و گفته بود: «چه کسی باور می‌کند که راما یاد یا رشیده داتی [دو وزیر دولت نیکولا سارکوزی] به‌خاطر هوش سیاسی‌ خود انتخاب شده باشند.»
 
پس از این اظهار نظر که در آن زمان جنجالی شده بود، این فیلسوف فرانسوی اصلاحیه را منتشر کرد. وی همچنین یک سال پیش از این جنجال هم به مجله «ال» گفته بود که در فرانسه نبرد فمینیسم تا حد زیادی برنده شده است.
+43
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  قابل توجه کاربرانی که ادعا میکنند که فاکتور زمان و سطح شعور فرهنگی در تمام نقاط کره زمین یکسان است چه در مسکو و چه در لندن و چه در کشور بوتان! این مردک با توجه به اینکه در ناف اروپا بزرگ شده، هنوز از اینگونه بلغورها میکنه، پس از مردم عوام کشور فرانسه و ترس و بیشوخی گرفتن دو زن همجنس گرا در لندن چه انتظاری میتوان داشت تا چه برسد به مردم روسیه و کشور بوتان! فراموش نشود این مردک فیلسوف فرانسوی میباشد!
  23
  10
  جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  اینم از یهودی های افراطی مذهبی است
  13
  12
  جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
  ۶۰
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  اینم از یهودی های افراطی مذهبی است اگر کتاب یهودی خیالی The Imaginary Jewرا خوانده باشید متوجه خیلی مسائل میشود
  8
  9
  جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::scandal - برلین، آلمان::]. فیلسوف هست ولی یهودی و یهودیت و اسلام تکلیفشون مشخصه اسلام و قران نسخه کپی شده ی تورات است پس از یک آدم مذهبی نمیتوان توقع برابری زن و مرد را داشت.شعور به تحصیلات و به فیلسوف بودن ربطی ندارد درسته که مثلا فیلسوف است ولی دلیل نمیشه که حتما شعور داره مگر در آخوندهای اشغالگر ایران مثلا فیلسوف و دانشمند کم دارند ولی همه بی شعور و بی فرهنگ و متعصب و بی فرهنگ هستند
  5
  3
  شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. منم حدس میزدم که باید از قوم بنی اسی باشه و چون نمیخواستم این سوتفاهم پیش بیاد که من از کانال ضد یهودی وارد گفتگو و بحث شدم، پس از این کانال وارد نشدم و میبینم حدسم درست از آب در آمد! فیلسوف، بدینجهت که او کتابهای علمی اروپایی را بلغور کرده! امان از دست تعصب و دگم بودن که سیاه و سفید و یهود و مسلمان نمی شناسه!
  5
  1
  شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
  ۴۴
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  متاسفانه فوتبال تاریخا یک ورزش مردانه بوده ، لذا سایز زمین ، اندازه و ابعاد دروازه ، زمان بازی مناسب با شرایط بانوان نیست ، بعبارت دیگر دینامیک بازی فوتبال زنان کم رنگ میشه ، در رشته والیبال و یا تنیس سایز زمین و توپ تاثیر گزار نیست ، لذا جذابیت بازی از بین نمی رود ،‌شما همین دروازه بان حرفه ای را در نظر بگیرید با قد بلند ، دسته ای کشیده ، طبیعتا پرش او در مقابل پنالتی جذاب میشه ، اما چند تا دروازه بان زن ۱۹۵ سانتی داریم که بتوانند همان کیفیت را نمایش دهند ، من مطمئن هستم که اگه فوتبال زنان تطبیق داده بشه جذاب تر میشه .
  1
  2
  شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::scandal - برلین، آلمان::]. من هم ضد یهود نیستم چون هستند یهودی هایی که انسان هستند و با شعور و با فرهنگ ولی متاسفانه بیشعور و بی فرهنگ هم در بینشون هست همانند این فیلسوف نمای نادان و ابله
  3
  1
  شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷
  نظر شما چیست؟