تجهیزات ناسا را از سال آینده شرکت‌های خصوصی به ماه می‌برند

رادیو فردا :سازمان ناسا اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد از سال آینده میلادی، برای نخستین بار از دهه ۱۹۷۰، تجهیزاتی را به سطح ماه بفرستد.
 
این سازمان همچنین خبر داد که قرار است چند شرکت خصوصی آمریکایی وظیفه تحویل این تجهیزات از زمین تا سطح ماه را برای ناسا انجام دهند.
 
دولت دونالد ترامپ برنامه فرستادن دوباره فضانوردان به کره ماه را اخیراً شتاب بخشیده و تاریخ آن را سال ۲۰۲۴ اعلام کرده‌است؛ یعنی چهار سال زودتر از موعد قبلی.
 
ارسال تجهیزات از سال آینده نیز به منظور بسترسازی برای برنامه بازگشت انسان به ماه انجام می‌شود، برنامه‌ای که از سوی دولت ترامپ «برنامه آرتمیس» نام گرفته است.
 
ناسا اعلام کرد که برای رساندن تجهیزات لازم به ماه شرکت‌های «استروباتیک»، «اینتوئیتیو ماشینز» و «اُربیت بیاند» را انتخاب کرده و این سه شرکت هریک سطح‌نشین‌های ویژه‌ای را با کارکردهای ویژه برای این مأموریت در دست تهیه دارند.
 
ناسا در حال آماده کردن ۲۳ «بسته» از تجهیزات برای تحویل به این شرکت‌ها برای رساندن به ماه است و این تجهیزات قرار است به فضانوردان رهسپار ماه در زمینه فرود، ناوبری و محافظت در برابر پرتوهای کیهانی کمک کنند. سطح‌نشین ساخته «اربیت بیاند» قرار است ماه سپتامبر ۲۰۲۰ در محلی در کره ماه به نام دریای رگبارها فرود آید که یک دشت گدازه‌ای در درون یک دهانه برخوردی است. این سطح‌نشین را قرار است راکت‌های «فالکون ۹» شرکت اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب کنند.
 
«اینتوئیتیو ماشینز» خواهد کوشید تا ژوئیه ۲۰۲۱ در محلی به نام اقیانوس توفان‌ها در ماه فرود آید که نقطه‌ای تاریک در سمت پیدای ماه است. تسهیل پرتاب این سطح‌نشین نیز برعهده شرکت اسپیس‌ایکس است.
 
فرودگر «استروباتیک» دهانه بزرگی را به نام دریاچه مرگ هدف گرفته تا با فرود تجهیزات بر آن در ژوئیه ۲۰۲۱ وظیفه خود را برای ناسا به انجام برساند. راکت پرتاب این سطح‌نشین هنوز انتخاب نشده است.
 
جیم برایدن‌استاین، مدیر ناسا، درباره این مأموریت‌ها این هفته توضیح داد که استفاده از شرکت‌های خصوصی برای این منظور گام نخستی است جهت ایجاد فضایی برای فعالیت اقتصادی در ورای مدار نزدیک به زمین.
 
او تأکید کرد که ایالات متحده مصمم است تا پنج سال آینده نخستین فضانورد زن و دومین فضانورد مرد را به سطح کره ماه برساند.
 
ایالات متحده پیش از این در سال ۱۹۷۲ موفق شد فضانوردانی را به ماه بفرستد که آن مأموریت آخرین بخش از برنامه آپولو بود.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟