بچه‌ها بلند‌شین چقدر تو خاوران می‌خوابین! خمینی مرد

مهدی اصلانی: «کفن امام پاره شد. منظره بدن امام در این حالت واقعاً جلوه ماندگاری ثبت کرد. تلاش مردم برای رساندن دست خود به تابوت امام، مشکل‌آفرین شد. در حدی که کفن امام پاره شد و در رسانه‌ها منظره بدن امام در این حالت! واقعاً جلوه ماندگاری ثبت کرد.» - خاطرات سال ۱۳۶۸ اکبر هاشمی‌رفسنجانی
 
در میدانِ فاطمی‌ی تهران، پشتِ فرمانِ تاکسی، منتظر مسافر بودم. چند ماهی بود از حبس خلاصی یافته. تاکسی می‌راندم هیچ‌جا برای آدم سابقه‌داری چون من کاری نبود. بی‌پولی بود و غمِ نان. آب‌دارچی هم که می‌خواستم بشوم عدم سوء‌‌پیشینه می‌خواستند و من سابقه‌دار شده بودم. دو مسافر تهِ تاکسی نشسته بودند. سه مسافر کم داشتم تا راهی بازار شوم. «روح بلند پیشوای مسلمانان به ملکوت اعلا پیوست.» و این صدای محمد حیاتی گوینده‌ی قدیمی رادیو بود که خبر را با بغض قرائت کرد. هرگز خبر مرگ کسی برایم تؤام با شادمانی نبوده. دروغ نگویم این‌بار اما متفاوت بود. میلیون‌ها تن در مراسمی دولتی سیاه پوشیده و گریبان چاک دادند و بی‌قلب‌ترین موجودی که نمادِ بی‌معرفتی و بی‌عاطفگی‌ی مطلق در تاریخ ایران بود را به تاریخ شانزدهم خرداد از درون فریزر به خاک سرد سپردند. همان‌گونه که میلیون‌ها نفر در مراسمی غیردولتی در ۱۲ بهمن ۵۷ به استقبال‌اش رفتند. مرگش پایان تباهی نبود. او که با جوشانده‌ی مذهب و شمشیر خرافات گردن خردورزی نهیف ایرانی را از بدن جدا کرد و فرهنگ و سیاست ایران را یک‌سر به پلیدی کشاند، آن‌سان که رهایی از میراث‌اش به آرزوی ۴۰ساله‌ی انسان ایرانی بدل شده است. همه چیز در «آقا» مستحیل شد. آن‌قدر "آقا" بزرگ شد که مقاومت در برابرش به ناممکن‌ها پیوست. بزرگی‌ی «آقا» کوچکی دیگران خوانده شد. هنوز اما کسانی در تبعید و مهاجرت شوم‌آوایی کرده و او را که شاخص اصلی و سپهسالار ارتجاع در تاریخ ایران بود را نماد معرفت می‌‌خوانند: «خمینی باسوادترین رهبر این کشور بود از ایام اولیه حکومت هخامنشیان تا روزگار حاضر هیچ کس به لحاظ علمی به پای او نمی‌رسید. در تاریخ ما آقای خمینی واقعا یک نمونه‌ی بی‌نظیر بود در مقام حکومتداری. خمینی مرد شجاعی بود.» بخشی از سخنان عبدالکریم سروش در کالیفرنیا ۲۰۱۹
 
قرار بود بهشت را از آسمان بر زمین کشد. جهنمی ساخت که زنگ تفریحش دوش گرفتن با آب صد درجه شد. لیبرال‌ها و ملی‌مذهبی‌ها به پابوسش رفته و کلاه از سربرداشتند و بر دستانش بوسه زدند، چرا که در سیمای آقا نماد یک انسان دموکرات مشاهده کردند. برای روحانیون از طالقانی و منتظری تا دیگران مفهومی معادلِ تقوا داشت. بخشی از چپ آن روزگاران وی را نماد عدالت اجتماعی انگاشت. دروغ و فریب جان‌‌مایه‌ی فکری‌اش بود. از کوخ‌‌نشینان گفت و امروز دفن‌گاهش نماد کاخ‌نشینی شده است.
 
ساده‌ترین نوعِ مرگ برایش رقم خورد. حق‌اش این نبود. او شوکران را به نوش‌داروی جامعه بدل کرد؛ ایران را تا حدِ رذالتِ خود پایین کشید. حق‌اش نبود به این ساده‌گی برود. یادِ مسافرانِ جاده‌ی شمشیر در راه‌روهای مرگ زندان گوهردشت برایم زنده می‌شود. بهکیش‌ها. اصغر محبوب. مهدی فریدونی. همایون آزادی. مجید ولی. منصور نجفی. محمود علیزاده. بیژن بازرگان. جعفر بیات. حمزه شلالوند. و آن دیگر و آن دیگر. صدای نیری و پورمحمدی و رئیسی و قاضی مقیسه از پشت یخ‌دیوارهای سربی زندان گوهردشت: ببریدش چپ. و چپ اسم رمز حسینیه‌ی خون بود. با دارهای از پیش مهیا شده.
 سرسپرده‌ی ساطور و دار بود و ماند.
 بچه‌ها بلند‌شین چقدر تو خاوران می‌خوابین! خمینی مرد
 *شغالی گر ماه بلند را دشنام گفت. احمد شاملو
+124
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان

  ما به این فرهنگ اسلامی احتیاج داشتیم تا رشد فرهنگی و معنوی کنیم، هر چند خیلی از نسل ما نابود شدند، ولی اگر به تاریخ فرنگ بنگریم، آنان در ۴۰۰ سال گذشته دچار این بلای مذهبی شده بودند و در حال حاضر برای زنده نگهداشتن ارزشهای دمکراسی، هر روز برای آن می جنگند! نا برده رنج گنج میسر نمیشود!
  10
  144
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵
  ۴۸
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  تو اون روحت خمینی تو یه بیمار روانی بودی . روحت شاد شاهنشاه اریامهر
  12
  175
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  هی نگید شاه خوب بود البته در مقام مقایسه خیلی بهتر از خمینی بود ولی به هیچ وجهی نباید شاه را با خمینی مقایسه کرد چه کسی به روحانیت شیعه اینقدر قدرت داد آخوندها در زمان شاه به قدرت زیادی رسیدن در مدارس کتابهایی تعلیمات دینی تدریس میشد در مملکتی که سکولار بود شما باید در محضر یک آخوند با همسرت ازدواج میکردی شاه حتی از ترس ملاها قاتل کسروی را بخشید در زمان شاه مسجد سازی به رونق افتاد شاه حتی دستور ساختن اطراف قبر امام رضا را صادر کرد حوزه علمیه به قدرت رسید حالا هی بیایین بگید درود بر شاه مرگ بر خمینی
  44
  66
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  از زنده های مرده که خیری ندیده ایم۰۰۰۰ای مرده های زنده فدای قبورتان۰۰۰۰۰فرخزاد۰۰کسروی۰۰ندا اقا سلطان۰۰ ستار بهشتی۰۰و۰۰و۰۰و
  6
  63
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  بدن کریه و چندش اور شیطان بزرگ لاشخور اعظم نمایان شد
  7
  97
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  لعنت به خمینی و خامنه ای پروستاتی قاتل
  4
  75
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان

  دیکتاتوری پهلوی و دیکتاتوری علوی اجنبی مهاجر هر دو دو روی جامعه بیشترین مرتجع و واپسگرای ایرانی بوده و هستن. دموکراسی ازادی حق حقوق بشر توسعه و پیشرفت حاصل جامعه سالم درست و نرمال هست که در یک پروسه مدت دار شکل می گیرد . جامعه فقیر بیسواد و گرسنه و خرافاتی ضعیف و شکننده هست و این مسائل را نمی تواند درک بکند.
  34
  10
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. پادشاه بنا بر قانون اساسی کشور موظف به احترام و حمایت از مذهب اصلی کشور بود. حالا اگر پدران ما خیلی روشنفکر بودند و میدانستند که این قانون چه ماری را در آستین پرورش میدهد باید با رای دادن و اعتراض قانون کشور را تغییر میدادند. با وجود اینکه امروز شما پهلوی را در مورد ترویج دین مقصر میشناسید، پدران من و شما در خیابان عربده میکشیدند که شاه کافر است و خمینی مسلمان را میطلبیدند. پادشاهی را که بزرگترین خدمات را تقدیم به ما نمک نشناس ها کرده بودرا بیجهت مقصر نشناسیم و هیزم به آتش آخوند مزور نریزیم.
  12
  60
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. استاد گرامی، باور بفرمائید مو به مو پاسخی که نوشتید، میشود گفت که شما از من رونویسی (تقلب) کردید، ولی خوشبختانه شما حوصله و وقت آنرا داشتید که برای آن دوستمان نوشتید که امیدوارم "فایده" داشته باشد و آنرا بگوش "بسپرند"، به درود گرامی
  8
  6
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  گروه ائی از اعضاءمجاهدین د ر غالب عزاداران شیطان بزرگ کفن این حیوان را پاره پاره کردند و شنیدم ریش اورا هم کندند.این ملت سزاوار این دژخیم هندی بودند که سالها تحت نظر اساتید انگلیسی دوره های مختلف ویرانگری ایران را آموزش دیده بود,مدارکش هم موجود هست
  4
  19
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  من یادمه تلوزون نشون میداد و عمام رو لخت کردن. عده ای میگفتن کار کجاهدین خلق بود و عده ای میگفتن مردم میخواستن ببینن عمامشون مسلمون بود و ختنه کرده بود! دل کل این لخت کردن بی منظور نبود. شنیدم قزوینیها با دیدن این فیلم گفتن حیف که در زمان حیات عمام متوجه این سفید مفیدی عمام نشدیم و بهش توجه نکردیم.
  3
  30
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. لطف دارید، ولی کو گوش شنوا؟ زبان ما مو در آورد بسکه اینرا تکرار کردیم. نمیدانم چقدر زمان خواهد برد که ما مردم درک کنیم که خود ما مسئول سرنوشتمان هستیم. حتی اگر یک رضا شاه کبیر دیگر هم معجزه آسا به کمک ایران بیاید، چنانچه رفتار ما درست نباشد باز هم بجایی نخواهیم رسید.
  3
  22
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. عزیز جان، همه این حرفها به کنار! من که احساس گناه و شرمندگی کردم از آن که فرمودید، پدران ما! میدانم پدر گرامی جنابعالی همانند پدر روانشادم از روز اول دادشان را میزدند که این اسلام و آخوند چه بلایی برای این مرز و بوم میباشد و شما از روی شکست نفسی فرمودید پدران ما! به امید فردای شادتر و زیباتر برای کشور عزیزمان!
  3
  13
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::scandal - برلین، آلمان::]. پدر بزرگ من از همون موقع که بچه بودم و تازه انقلاب شده بود این حکومت و آخوندها رو فحش میداد. زمانی که اکثریت ایرانیها در فاز انقلاب بودن. همیشه به بابام میگفت روزی رو میبینم که این پاپتیهای غربتی ایران رو به فلاکت و کثافت میکشونن. درود به روح پدربزرگم که از اولش میدونست چه کفتارهایی صاحب ایران شدن. جالبه بابای من و باقی دامادهاش باهاش بحث میکردن که خمینی و انقلاب خوبه و اونم 4تا فحش خفن بار خمینی و انقلاب میکرد. الحق که به خودم رفته بود.
  2
  24
  ‌سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بله، دوست گرامی دردها زیردست و چشم بصیرت و شعور داشتن کم! بهرحال روانشاد شاد باد که من جاهل و شیرین عقل، به پدرم انگ کافری و حسادت به هندی زاده زدم و خواهرم به پدرمان انگ ساواکی زده بود! باید این حقایق تلخ را برای دیگران بازگو نمود تا درس عبرتی شود برای نسل آینده و چه دردناکه که در دنیای مجازی به من انگ مزدوری و یا حزب الهی بودن را میزند! بهرحال، ما به این تجربه تلخ نیازمند بودیم و اگر از من بپرسید، در غرب هم ما شاهد "تیز" کردن ارزشهای دمکراسی هستیم که هر روزه برای تیز بودن این ابزار سیاسی افراد سیاسی با هم به گفتگو نشسته تا دیگران از فرصت سواستفاده نکرده تا این ارزشهای دمکراسی سرنگون نگردد و گاهی اوقات در بهای آن با جان خود بازی کرده و گاهی اوقات شاهد مرگشان میشویم! به امید فردا و آینده روشنتر و آرامتر!
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  ...دردها زیادست و چشم بصیرت ..‌.
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۹
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  ....دردها زیادست و چشم ..‌‌
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::scandal - برلین، آلمان::]. لایک. ولی مردم ایران عموما تجربه پذیر نیستن.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۰
  ۴۲
  زاگرس۴۳ - لیدز، انگلستان
  این همه منفی برای یک حقیقت و راستی و درستی نظر من خود اثباتی بر عمق استبداد دیکتاتوری و جهالت و نادانی و عدم تفکر و پذیرش راستی و حقیقت از طرف ایرانی مانده در قرن چهارم هجری هست. ملا باید در راس باشه . هزار سال با مدرنیسم فاصله هست.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دوست محترم از گفتن حقایق وشنیدن آن نترسید شاه سکولار وقتی میرود مکه وبعد می گوید من کمر بسته ابوالفضل هستم باید هم آخوند به قدرت برسد
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  واقعا خاک ایران تا این حد بیاعزبار شد که لاشه این سیک سقت شده را هم در ان خال زیر خاک کردند.حقشه تا ۵۰۰ متر خاک ا##تراف این سقت شده را به عمق ۵۰ متر از ایران بیرون ببرن یا هند یا حسن اباد در عراق اونو دفع کنند
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. زند باشید واقعا زدید به خال، بدبختی خاندان پهلوی زمانی شروع شد که رضای شاه بزرگ اسم دو پسرش را محمد رضا و غلام رضا "غلام" رضا نامید.ونکبت اسم این رضا اواره تمام قبیله اونو اواره کرد
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۲
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::حسین سلطانزاده - برلین، آلمان::]. عزیز . وقتی شاه فقید بدنیا آمد ؛ حتی نصف مردم اروپا حق رای نداشتند . اندیشه های مذهبی او را باید در زمان خود سنجید . در ضمن حتی یک فرد عمیقا مذهبی میتواند سکولار باشد . یعنی جدایی دین از دولت . لذا بسیاری از رجال کشور کلیمی/ بهایی/ ذرتشتی بودند و خواهر شاه یعنی شمس مسیحی شد و شاهنشاه مشکلی با تصمیم او نداشت
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۹
  نظر شما چیست؟