دریا صفایی اولین ایرانی عضو پارلمان بلژیک کیست و چه مواضعی دارد

دریا صفایی، دندانپزشک و کنشگر علیه تبعیض جنسیتی، نخستین ایرانی‌تباری است که به پارلمان این کشور راه یافته است.
 
او که در سال‌های اخیر کارزاری را علیه ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها راه انداخته بود، با فعالیت‌های سیاسی بیگانه نیست. خانم صفایی در جریان اعتراضات دانشجویی سال ۱۳۷۸ در ایران بازداشت شد و پس از آن به عنوان پناهنده سیاسی به بلژیک مهاجرت کرد و تابعیت این کشور اروپایی را به دست آورد.
 
این کنشگر ۴۴ ساله و متولد تهران، پیش از این بارها مخالفت خود را با حجاب اجباری ابراز کرده است. از آن جمله می‌توان به گفتگوی او با صدای آمریکا اشاره کرد که طی آن او گفت آسان تر شدن قواعد پوشش برای زنان ایرانی به معنای آزادی پوشش نیست و تا زمانی که قانون، قواعد و چارچوب هایی برای پوشش زنان در ایران برای حضور آنها در جامعه قرار دهد و آنها نتوانند آن گونه که می‌خواهند بپوشند، «حجاب اجباری» وجود دارد.
 
او در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش نیز عکسی از گذشته خود را که باحجاب بوده، منتشر کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Binnenkort in de Vlaams-Brabantse brievenbussen. '' #VK2019

A post shared by Darya Safai (@daryasafai) on


او تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان از طریق انتخابات را غیرممکن دانسته و گفته است که حتی اگر رئیس‌جمهوری هم به این مسئله معتقد باشد، اساسا از چنین اختیاری برخوردار نیست.


 
+16
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  درود بر شما شیر زن ایران زمین!
  5
  16
  ‌چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۴
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  تبریک میگم خانم فراهانی عزیز شما لایق ترین ایرانی ای هستین که تا الان اقدام به کاندیداتوری در بلژیک کردین و دقیقا بهمین دلیل هم انتخاب شدین. انتخابات قبلی متاسفانه عده ای جاهطلب بازی سنگ مفت گنجشک مفت را در پیش گرفته بودند بهمین علت هم تعداد ارایشون بزور دو رقمی شد!
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
  نظر شما چیست؟